arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۹۹۰۷
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۰۹ - ۳۱ مرداد ۱۳۹۹

ترامپ در دیدار با الکاظمی: نیازی نیست که برای مدت طولانی در عراق بمانیم

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در دیدار با الکاظمی گفت: عراق یک کشور مستقل و دارای دولت خوبی است که قادر به حل و فصل پرونده‌های مهم است و نیازی نیست که برای مدت طولانی در این کشور باقی بمانیم. آمریکا قدرتمندترین ارتش را در جهان دارد و قادر به دفع هرگونه حمله در عراق و یا در هر مکان دیگری است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست‌وزیر عراق بر حمایت واشنگتن از بغداد تأکید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از بغداد الیوم، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق اظهار کرد، نیروهای عراق نقش مهمی را در زمینه مقابله با داعش ایفا کردند.

وی افزود: اربیل و بغداد همکاری خوبی در جریان جنگ علیه داعش داشتند و ما از آن حمایت کردیم.

ترامپ تصریح کرد: ما از عراق حمایت خواهیم کرد تا این کشور قادر به دفاع از خود باشد و منتظر روزی هستیم که دیگر نیازی به حضور نیروهای ما نباشد.

وی همچنین گفت: عراق یک کشور مستقل و دارای دولت خوبی است که قادر به حل و فصل پرونده‌های مهم است و نیازی نیست که برای مدت طولانی در این کشور باقی بمانیم. آمریکا قدرتمندترین ارتش را در جهان دارد و قادر به دفع هرگونه حمله در عراق و یا در هر مکان دیگری است.

ترامپ در ادامه به مشارکت کشورش در روند اکتشاف نفت در عراق اشاره کرد.

در همین حال، دفتر مصطفی الکاظمی در بیانیه‌ای درباره جزئیات دیدار پنجشنبه الکاظمی و ترامپ نوشت که در جریان این دیدار دباره تقویت روابط میان دو کشور، اوضاع منطقه و چالش‌هایی که عراق با آن مواجه است، رایزنی شد.

طبق این بیانیه، الکاظمی در دیدار با ترامپ از مواضع آمریکا و حمایت آن از عراق در جریان جنگ علیه داعش و همچنین کمک به آن برای براندازی رژیم سابق این کشور تشکر و قدردانی کرد.

الکاظمی همچنین گفت که دولتش به برقراری روابط میان عراق و آمریکا برپایه اقتصادی و منافع مشترک امید دارد.

وی همچنین از سرمایه‌گذاری آمریکا در عراق استقبال کرد و افزود: اجازه هیچ تهدیدی از جانب هیچ کشوری علیه عراق را نمی‌دهیم و نمی‌گذاریم که عراق نقطه‌ای برای تهدید همسایگانش باشد.

نخست‌وزیر عراق در ادامه به روند دیپلماتیکی که بغداد در قبال تجاوزات ترکیه در پیش گرفته است، اشاره کرد و افزود: گفت وگویی با ترکیه برای بهتر کردن وضعیت کنونی وجود دارد و امیدواریم که این مشکل در سریع‌ترین زمان ممکن حل و فصل شود، چراکه با حاکمیت عراق در ارتباط بوده و ترکیه باید وضعیت کنونی آن را درک کند.

در مقابل دونالد ترامپ نیز بر تداوم حمایت واشنگتن از بغداد تأکید کرد و گفت: عراق کشوری مستقل و دارای حاکمیت است و ما روابط خوبی با آن داریم و آماده هرگونه کمک به آن هستیم و روابط میان ما پس از سرکار آمدن الکاظمی توسعه یافته است.

طبق بیانیه دفتر الکاظمی، دو طرف همچنین درباره همکاری امنیتی و آغاز مرحله جدیدی از این همکای در زمینه آموزش و مسلح کردن نیروهای عراقی رایزنی کردند.

بغداد الیوم نیز بیانیه مشترک دیدار الکاظمی و ترامپ را منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: شراکت راهبردی و استراتژیک میان آمریکا و عراق بر پایه تمایل مشترک دو طرف به "امنیت و شکوفایی" است.

طبق این بیانیه، ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا و نیروهای عراقی به همراه یکدیگر خلافت ادعایی داعش را نابود کردند و به تلاش در این زمینه ادامه می‌دهند.

مصطفی الکاظمی نیز پس از دیدار با ترامپ در توییتی نوشت: دیدار مفیدی را با ترامپ به پایان رساندیم و وارد مرحله جدیدی از همکاری برای درهم کوبیدن عناصر داعش و تقویت شراکت اقتصادی‌مان می‌شویم.

الکاظمی در ادامه این توییت نوشت: از ترامپ و دوستان آمریکایی‌مان به دلیل کمک به ما در جنگ علیه داعش تشکر و قدردانی می‌کنیم.

نظرات بینندگان