arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۹۹۹۳
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۶ - ۳۱ مرداد ۱۳۹۹

چین: تلاش مجدد آمریکا علیه ایران به در بسته خواهد خورد

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با یاداوری شکست آمریکا در ارایه پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیاتی ایران هشدار داد: تلاش دوباره این کشور برای تضعیف برجام به سرانجام نمی رسد لذا ما از این کشور می خواهیم راه خود را طی نکند و صلح جهانی را به خطر نیاندازد در غیر این صورت ناگزیر دوباره به در بسته خواهد خورد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با یاداوری شکست آمریکا در ارایه پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیاتی ایران هشدار داد: تلاش دوباره این کشور برای تضعیف برجام به سرانجام نمی رسد لذا ما از این کشور می خواهیم راه خود را طی نکند و صلح جهانی را به خطر نیاندازد در غیر این صورت ناگزیر دوباره به در بسته خواهد خورد.

به گزارش ایرنا «جائو لیجیان» روز جمعه در کنفرانس خبری در پکن اظهار کرد: اینکه ایالات متحده به دنبال تصویب قطعنامه ای علیه ایران باشد یا نامه ای به شورای امنیت ارسال کند هیچکدام قانونی نیست.

وی ادامه داد: در ۱۴ آگوست (۲۴ مرداد) شورای امنیت به پیش نویس قطعنامه ای که ایالات متحده برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران پیشنهاد کرده بود رای منفی داد به طوری که ۱۳ عضو شورا به وضوح از پیش نویس آمریکا حمایت نکردند و ایالات متحده تنها یک رای موافق به دست آورد.

این مقام چین، رد شدن این قطعنامه را بیانگر آن دانست که موضع یکجانبه ایالات متحده خلاف اجماع گسترده جامعه بین المللی است و افزود: آمریکا هیچ حقی در برجام ندارد و سایر اعضای باقی مانده در برجام و همچنین اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت بر این باورند که درخواست آمریکا برای فعال سازی مکانیسم ماشه هیچ مبنای قانونی ندارد.

جائو افزود: بارها تاکید کرده ایم که ایالات متحده به طور یک جانبه از برجام خارج شده است و حق خود در این توافقنامه را از دست داده و هیچ صلاحیتی برای اجرای مکانیسم ماشه ندارد.

او گفت: تا آنجا که من می دانم طرف های مرتبط از جمله نماینده های چین، روسیه، انگلیس، فرانسه، آلمان و ایران در سازمان ملل در این مورد به رئیس دوره ای شورای امنیت نامه نوشته و وزرای امور خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان نیز بیانیه هایی در این مورد صادر کرده و مخالفت خود را با اقدامات ایالات متحده اعلام کرده اند.

این مقام وزارت خارجه چین، درخواست ایالات متحده از شورای امنیت برای از سرگیری تحریم ها علیه ایران را کاملاً غیرقانونی و با اهداف سیاسی دانست و گفت: ایالات متحده آمریکا وعده های خود را زیرپا گذاشته، از این قرارداد عقب نشینی و آن را نقض کرده است چند جانبه گرایی و اقتدار شورای امنیت را زیر پا گذاشته و سیستم بین المللی منع گسترش سلاح های هسته ای را تضعیف کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین بار دیگر یاداوری کرد که راه حل مساله هسته ای ایران متکی به گفت و گوی برابر و رایزنی های صریح است و هرگز تحریم ها، فشارها و حتی تهدیدهای نظامی در این زمینه موثر نخواهد بود.

چین با استقرار موشک های میان برد آمریکا در آسیا مخالف است

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در ادامه نشست امروز اعلام کرد کشورش کاملاً با استقرار موشک های میان برد ایالات متحده آمریکا ‌در منطقه آسیا و اقیانوس آرام مخالف است و نارضایتی شدید خود را از فشار مکرر آمریکا بر کشورهای همسایه چین و تحریک آشکار آنها برای مخالفت با چین ابراز می کند.

«جائو لی جیان» از ایالات متحده خواست با حرکت در مسیر درست تاریخ، یک رفتار مسئولانه از خود نشان دهد و از انجام کارهای که باعث تضعیف صلح و ثبات جهانی و منطقه ای می شود خودداری کند.

وی با این حال تاکید کرد اگر ایالات متحده اصرار دارد راه خود را در این مسیر اشتباه ادامه دهد، چین هم اقدامات متقابل لازم را برای محافظت کامل از منافع امنیتی خود انجام خواهد داد.

این مقام چینی همچنین از کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه خواست تا درک درستی از هدف واقعی و پیامدهای جدی این اقدام آمریکا داشته باشند و فریب این کشور را نخورند.

جائو با بیان اینکه ایالات متحده به دنبال استقرار موشک های دارای برد متوسط در آسیا است گفت: واشنگتن با گسترش مداوم حضور نظامی خود در منطقه آسیا و اقیانوسیه به دنبال تقویت جایگاه خود در این منطقه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین ادامه داد: این اقدام امریکا بیانگر پایبندی آن کشور به ذهنیت جنگ سرد است سخنان و کردارهای مقامات ایالات متحده، صلح و امنیت جهانی و منطقه ای را به شدت به خطر انداخته است و بر روند کنترل تسلیحات و خلع سلاح بین المللی تأثیر گذاشته است.

نظرات بینندگان