کد خبر: ۵۷۳۸۶۲
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۲۳ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۹

جنبش جهاد اسلامی خواستار خروج فلسطین از اتحادیه عرب شد

محمد الهندی عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین روز پنجشنبه در واکنش به بیانیه اخیر اتحادیه عرب درباره روابط اسرائیل و امارات، از تشکیلات خودگردان فلسطین خواست از این اتحادیه خارج شود. الهندی در بیانیه‌ای افزود: اتحادیه عرب امروز نماینده دولت‌هایی است که فلسطین را رها کرده و اسرائیل را در آغوش گرفتند و مخالف محکومیت عادی‌سازی روابط با این رژیم هستند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

محمد الهندی عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین روز پنجشنبه در واکنش به بیانیه اخیر اتحادیه عرب درباره روابط رژیم صهیونستی و امارات، از تشکیلات خودگردان فلسطین خواست از این اتحادیه خارج شود.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری فلسطین الیوم، الهندی در بیانیه‌ای افزود: اتحادیه عرب امروز نماینده دولت‌هایی است که فلسطین را رها کرده و اسرائیل را در آغوش گرفتند و مخالف محکومیت عادی‌سازی روابط با این رژیم هستند.

وی افزود: رژیم‌های کشورهای عربی نماینده ملت‌های خود که به فلسطین وفادارند،‌ نیستند.

همچنین فوزی برهوم سخنگوی جنبش حماس در بیانیه‌ای تاکید کرد: اینکه اتحادیه عرب با پیش‌نویس طرح فلسطین درخصوص مخالفت با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی موافقت نکرد، دلیل عجز این اتحادیه از اتخاذ یک موضع جدی و مسئولانه در برابر فلسطینی‌هاست.

وی افزود: این موضع اتحادیه عرب نشانگر انحراف خطرناک این اتحادیه از مسیر سیاسی‌اش و شکاف بزرگی است که میان آن و ملت‌های عربی در منطقه وجود دارد که مخالف عادی‌سازی هستند.

برهوم گفت: این رویکرد رسمی کشورهای عضو اتحادیه عرب، اشغالگران را به تجاوز و تلاش برای همینه بیشتر در منطقه برای به غارت بردن ثروت‌های منطقه و فتنه‌آفرینی ترغیب می‌کند.

یکصد و پنجاه و چهارمین نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب روز چهارشنبه به صورت مجازی برگزار شد که اعضای اتحادیه به توافقی درخصوص پیش‌نویس قطعنامه تشکیلات خودگردان فلسطین درباره مخالفت با توافق عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و امارات دست نیافتند.

منابع دیپلماتیک نیز در این باره اعلام کردند که امارات و متحدانش از ارائه پیش نویس قطعنامه تشکیلات خودگردان در اتحادیه عرب برای محکومیت عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی جلوگیری کردند.

در طرح پیشنهادی فلسطین، از بیانیه عادی سازی روابط میان امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی انتقاد شده و آن را مغایر با مفاد ابتکار عمل صلح عربی خوانده است.

رژیم صهیونیستی و امارات پنجشنبه ۲۳ مرداد با انتشار بیانیه‌ای مشترک، رسماً از عادی‌سازی روابط میان خود خبر دادند.

به دنبال آغاز روابط رسمی میان ابوظبی و تل‌آویو، تماس‌ها و دیدارهای زیادی در روزهای اخیر میان ۲ طرف انجام شد که واکنش شدید برخی کشورهای منطقه از جمله فلسطینی‌ها را به دنبال داشت.

 

نظرات بینندگان