arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۳۹۴۱
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۶ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۹

وزیر دفاع انگلیس:‌ از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنیم

وزیر دفاع انگلیس اعلام کرد که لندن از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند زیرا این توافق امکان بهبود وضعیت در خلیج فارس را فراهم می‌کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«بن والاس» وزیر دفاع انگلیس در مصاحبه با شبکه قطری «الجزیره» در ارتباط چندین موضوع از جمله مسئله هسته‌ای ایران توضیحاتی در ارتباط با موضع لندن ارائه کرد.

بر اساس این گزارش، والاس در این خصوص گفت: «لندن از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند زیرا این [توافق] زمینه را برای بهبود وضعیت در خلیج [فارس] فراهم می‌کند».

با این حال، والاس مدعی شد: «باور داریم که ایران به دنبال از بین بردن ثبات در منطقه است که این به هیچ طرفی کمک نمی‌کند. در این منطقه، برای بریتانیا و اروپا مهم است که تنگه هرمز باز بماند و باید از حقوق بین‌الملل برای تضمین ادامه تجارت پیروی شود. باید پیامی برای ایران بفرستیم که رفتارش قابل قبول نیست. بریتانیا در عین حال، باور دارد که میانجیگری برای حل اختلافات در منطقه ضروری است».

این ادعاهای بی‌اساس در حالی مطرح می‌شود که خود انگلیس در کشورهای منطقه بویژه یمن دخالت دارد و باعث بی‌ثباتی در این کشور شده است. در همین ارتباط، روز گذشته، رئیس هیأت مذاکره‌کننده صنعاء در واکنش به اظهارات اخیر سفیر انگلیس در یمن اعلام کرد، تمام جهان می‌داند که حمله عربستان و امارات به یمن و محاصره آن بر اساس دستور آمریکا و انگلیس بوده است.

وزیر دفاع انگلیس در ادامه با اشاره به اختلاف قطر و عربستان سعودی گفت که قطر در ارتباط با اختلاف با عربستان سعودی با پیروی از حقوق بین‌الملل کار درست را انجام داده است. او همچنین افزود که لندن برای پایان دادن به وضعیت کنونی تمام تلاش خود را خواهد کرد.

بن والاس در ارتباط با تنش در شرق دریای مدیترانه توضیح داد که انگلیس برای خنثی کردن تنش میان ترکیه و یونان از تلاش‌های طرف آلمانی حمایت خواهد کرد.

وزیر دفاع انگلیس همچنین گفت که  بسیج کردن نیروهای نظامی در ارتباط با این مسئله راه حل نیست بلکه ایجاد راه‌حل سیاسی بهترین گزینه برای پایان دادن به این اختلافات است.

الجزیره در پایان نوشت که این تنها گوشه‌ای از مصاحبه‌ای است که روز جمعه (امروز) رأس ساعت ۱۹:۰۵ به وقت مکه مکرمه در برنامه «لقاء الیوم» از این شبکه پخش خواهد شد.

منبع: فارس

نظرات بینندگان