کد خبر: ۵۷۴۰۱۰
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۰۸ - ۲۲ شهريور ۱۳۹۹

سخنگوی وزارت بهداشت: خدمات کرونایی برای اتباع خارجی رایگان است

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طبق ابلاغ وزیر بهداشت، همه خدمات بهداشتی و درمانی ارائه شده به جمعیت اتباع و مهاجران خارجی برای مراقبت کووید ۱۹ به صورت رایگان ارائه می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طبق ابلاغ وزیر بهداشت، همه خدمات بهداشتی و درمانی ارائه شده به جمعیت اتباع و مهاجران خارجی برای مراقبت کووید ۱۹ به صورت رایگان ارائه می‌شود.

سیما سادات لاری روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: اعتقاد جمهوری اسلامی ایران به ایجاد سلامتی پایدار در کشور باعث شده که ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به اتباع غیرایرانی مانند هموطنان ایرانی و برابر باشد و دید والای مسئولان نظام به ارزش‌های انسانی، دینی و کرامت انسان‌ها باعث تداوم خدمات رسانی به این جمعیت است.

وی ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت ایجاد سلامت پایدار در کشور، اتباع غیرایرانی نیز مانند جمعیت اتباع ایرانی تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی کووید ۱۹ قرار گرفته و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی کووید۱۹ به آنان در ایران رایگان است.

لاری افزود: در این زمینه، دو شیفت پرسنل بهداشتی و درمانی در مهمانشهرها و پایگاه‌های ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمان به پناهندگان و اتباع غیر ایرانی از اسفند ۹۸ مستقر شده است. همچنین غربالگری افراد با خطر بالای ابتلا و ثبت اطلاعات آنها انجام می‌شود. در این زمینه نشست‌های کارشناسی و فنی با سازمان‌های مسئول در زمینه غربالگری کووید ۱۹ در جمعیت پناهندگان و مهاجران غیر ایرانی برگزار شده و دستورالعمل مراقبت و مدیریت کووید ۱۹ در مهمانشهرها و اتباع غیر ایرانی ادغام با جمعیت‌های ایرانی تدوین شده است.

وی گفت: تلاش‌ها برای جلب حمایت سازمان‌های کمک کننده بین المللی جهت تامین نیازهای بهداشتی این جمعیت از اسفند ۹۸ انجام شده است. همچنین نظارت کامل بر عملکرد مدیریت مهمانشهرها و شورای مهمانشهر در رابطه با حفظ شرایط بهداشتی انجام می‌شود. فرآیند نمونه گیری در مهمانشهرها تسهیل شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: جمهوری اسلامی ایران به دلیل برخورداری از موقعیت خاص جغرافیایی در چهار دهه گذشته پذیرای خیل عظیم مهاجران و پناهندگان از کشورهای دیگر و به خصوص از کشور افغانستان است. بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده توسط وزارت کشور، حدود یک میلیون پناهنده در کشور ما ساکن هستند که فقط حدود ۴ درصد از این افراد در مهمان‌شهرهای رسمی وزارت کشور ساکن شده و ۹۶ درصد پناهنده دیگر بر خلاف سایر کشورهای میزبان جمعیت پناهنده به صورت ادغام با جمعیت ایرانی و در مناطق شهری و روستایی ساکن شده‌اند. طبق تخمین‌های آماری در حدود ۲ تا ۲.۵ میلیون مهاجر غیرمجاز هم در کشور ساکن هستند.
لاری افزود: با توجه به وضعیت بهداشتی و درمانی جمعیت پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران، نیازهای بهداشتی این جمعیت از ابتدای ورود در اولویت کاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران بوده و همیشه در جهت ارتقای شاخص بهداشتی در این جمعیت برنامه ریزی می‌شود.

نظرات بینندگان