arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۴۱۴۲
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۹ - ۲۲ شهريور ۱۳۹۹

تفاوت سردرد تنشی و میگرن چیست؟

بسیاری از ما با احساس سردرد ضربان دار که باعث می‌شود چشم خود را ببندید، مقداری مسکن بخورید و شاید کمی بخوابید، آشنا هستیم. در بسیاری از موارد ما تصور می‌کنیم این درد ناشی از میگرن است. اما اگر این درد میگرن نباشد چه؟
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بسیاری از ما با احساس سردرد ضربان دار که باعث می‌شود چشم خود را ببندید، مقداری مسکن بخورید و شاید کمی بخوابید، آشنا هستیم. در بسیاری از موارد ما تصور می‌کنیم این درد ناشی از میگرن است. اما اگر این درد میگرن نباشد چه؟


به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، تفاوت بین میگرن و سردرد تنشی مهم است، زیرا می‌تواند به معنای تسکین سریعتر از طریق درمان‌های موثرتر در کنار توانایی جلوگیری از سردرد‌های آینده با ریشه یابی علت باشد.

 

سردرد تنشی چیست؟
سردرد تنشی نوعی سردرد شایع است و درد آن تمایل به گسترش در دو طرف سر دارد و از پشت گردن و سر شروع شده و به جلو منتشر می‌شود. علل سردرد‌های تنشی به طور دقیق مشخص نیست. اعتقاد بر این است که در برخی از افراد، این سردرد‌ها ناشی از نوعی استرس داخلی یا خارجی است. زندگی شخصی یا شغلی آشفته، فشار‌های کاری، کمبود خواب و مواردی مشابه از علل رایج این نوع سردرد‌ها است.


در کنار استرس، خستگی چشم و گرسنگی را از دیگر دلایل عمده سردرد‌های تنشی عنوان می‌کنند. سردرد‌های تنشی شایع‌ترین علت اختلالات سردرد در ایالات متحده است که زنان را بیشتر از مردان با نسبت پنج به چهار تحت تأثیر قرار می‌دهد و به دو طبقه بندی تقسیم می‌شوند: شامل سردرد‌های تنشی اپیزودیک (ETTH) است که از ۳۰ دقیقه تا چند روز طول می‌کشد و دو طرفه است، با شدت خفیف تا متوسط و کمتر از ۱۵ بار در ماه رخ می‌دهد و سردرد‌های مزمن از نوع تنشی شدید که بیش از ۱۵ بار در ماه بروز می‌کنند.

سردرد تنشی

میگرن چیست؟
میگرن معمولا با سردرد‌های شدید و پی در پی ظاهر می‌شود که با علایم جدی همراه است. حدود ۱۵تا ۳۰٪ افراد مبتلا به میگرن تجربه درک میگرن را دارند. شدت درد، طول مدت سردرد و تناوب حمله‌ها در افراد مختلف متفاوت است. میگرنی که بیش از ۷۲ ساعت طول بکشد را در اصطلاح وضعیت میگرنی می‌نامند. مهمترین عامل بیماری میگرن ناشناخته است. با این حال اعتقاد بر این است که عوامل محیطی و ژنتیکی در بیماری میگرن نقش داشته باشند. در دو سوم موارد این بیماری در خانواده‌ها وجود دارد و به ندرت به خاطر نقص تک ژن اتفاق می‌افتند.

نظرات بینندگان