کد خبر: ۵۷۴۲۰۹
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۰۸ - ۲۳ شهريور ۱۳۹۹

پومپئو: عمیقاً نگران فعالیت‌های اکتشافی ترکیه در شرق مدیترانه هستیم

«مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا گفت که واشنگتن عمیقاً نگران فعالیت‌های اکتشافی ترکیه برای یافتن منابع انرژی در شرق مدیترانه است. اختلاف‌ها بین یونان و ترکیه بر سر منابع انرژی در دریای مدیترانه در هفته‌های گذشته شدت گرفته و پای ناتو را برای کاهش تنش‌ها میان ۲ کشور به میان کشیده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا گفت که واشنگتن عمیقاً نگران فعالیت‌های اکتشافی ترکیه برای یافتن منابع انرژی در شرق مدیترانه است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، پومپئو شنبه شب در جریان سفر به قبرس اظهار کرد: ما عمیقاً نگران فعالیت‌های ترکیه برای یافتن منابع طبیعی در مناطقی هستیم که در حوزه حاکمیت یونان و قبرس در شرق مدیترانه قرار دارد.

وی پس از دیدار با مقام‌های ارشد قبرس، گفت: افزایش تنش‌های نظامی به هیچ کسی جز دشمنانی که خواهان تفرقه در اتحاد دو سوی آتلانتیک هستند، کمک نمی‌کند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: همکاری منطقه‌ای برای امنیت پایدار انرژی، ضروری است.

«نیکوس آناستاسیادس» رئیس جمهوری قبرس نیز در واکنش به موضع آمریکا گفت که از «این موضع قاطع در محکوم کردن حفاری‌های غیرقانونی ترکیه در منطقه اقتصادی اختصاصی قبرس» استقبال می‌کند.

همچنین اختلاف‌ها بین یونان و ترکیه بر سر منابع انرژی در دریای مدیترانه در هفته‌های گذشته شدت گرفته و پای ناتو را برای کاهش تنش‌ها میان ۲ کشور به میان کشیده است.

ترکیه در منطقه مورد مناقشه در مدیترانه، رزمایش دریایی برگزار کرده و یونان نیز به تمرینات نظامی فرانسه و ایتالیا در این منطقه ملحق شده است.

یونان، ترکیه را به اقدامات تهاجمی و نقض مرزهای دریایی خود متهم کرده است.

نظرات بینندگان