arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۴۲۲۵
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۰ - ۲۳ شهريور ۱۳۹۹

نظرسنجی انتخابات آمریکا / بایدن در چند ایالت تعیین‌کننده پیشتاز است

نظرسنجی روزنامه «نیویورک تایمز» و «کالج سیِنا» نشان می‌دهد به رغم تلاش‌های ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهور آمریکا برای برهم زدن برتری نامزد دموکرات در چند ایالت تعیین‌کننده، بایدن همچنان در این ایالت‌ها وضع مطلوبی دارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نظرسنجی روزنامه «نیویورک تایمز» و «کالج سیِنا» نشان می‌دهد به رغم تلاش‌های ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهور آمریکا برای برهم زدن برتری نامزد دموکرات در چند ایالت تعیین‌کننده، بایدن همچنان در این ایالت‌ها وضع مطلوبی دارد.

به گزارش فارس، در فاصله ۵۲ روز تا موعد اصلی انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر (۱۳ آبان) آمریکا نتیجه یک نظرسنجی حاکی است که پیشتازی جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات از رئیس‌جمهور این کشور ادامه دارد.

به نوشته وبگاه خبری- تحلیلی «هیل»، طبق تازه‌ترین نظرسنجی در آمریکا که روز شنبه منتشر شده، تلاش‌های ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ برای برگرداندن ورق در برخی ایالت‌های تعیین‌کننده نتیجه نداده و جو بایدن همچنان پیشتازی خود را حفظ کرده است.

طبق این گزارش، نظرسنجی روزنامه «نیویورک تایمز» و «کالج سیِنا» نشان می‌دهد نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در چندین ایالت تعیین‌کننده که کارزار دونالد ترامپ آنها را فرصتی برای جبران عقب‌ماندگی‌ها و تغییر معادلات ارزیابی می‌کرد، همچنان از رئیس‌جمهور پیش است.

بنا بر نتیجه این نظرسنجی، بایدن در مینه‌سوتا با کسب ۵۰ درصد از رای دهندگان احتمالی در این ایالت از ترامپ که ۴۱ درصد را از آن خود کرده، پیشتاز است.

در ایالت نوادا هم نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۴۶ درصد کسب کرد و سهم رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه این کشور ۴۲ درصد بوده است.

وضعیت در نیوهمپشایر، یکی دیگر از ایالت‌های تعیین‌کننده در نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم به شرح ذیل است: بایدن ۴۵ درصد و ترامپ ۴۲ درصد.

در ایالت ویسکانسین هم نظرسنجی ها نشان می‌دهد که معاون رئیس‌جمهور آمریکا در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ با اختلاف ۵ درصدی از رئیس‌جمهور کنونی جلو است. ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ توانسته بود با اختلاف ۱ درصد نسبت به هیلاری کلینتون نامزد دموکرات‌ها، در ویسکانسین پیروز شود.

طبق گزارش هیل، جو بایدن در مجموع در این چهار ایالت تعیین‌کننده ۴۸ درصد آرا را به دست آورده و از ترامپ که ۴۲ درصد کسب کرده، پیش است.

بنا بر گزارش این رسانه آمریکایی، البته نتیجه نظرسنجی در ویسکانسین نشان می‌دهد که وضعیت ترامپ به نسبت ماه ژوئن (خرداد و تیر ماه) که او ۱۱ درصد از بایدن عقب بوده، بهبود پیدا کرده و اختلاف آنها به ۵ درصد کاهش یافته است.

بنا بر تحلیل هیل، نتیجه نظرسنجی جدید همچنین این موضوع را که کارزار ترامپ در وضعیت تدافعی قرار دارد را اثبات کرده است.

به گفته این رسانه، ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهور آمریکا در تلاش برای حفاظت کردن از آرای ایالت‌هایی است که در انتخابات سال ۲۰۱۶ آنها را از آن خود کرده بود که ایالت‌های تعیین‌کننده آریزونا، فلوریدا، میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین از جمله این ایالت‎هاست.

وضعیت بایدن در میان زنان، افراد زیر ۳۰ سال و رای دهندگان غیر سفیدپوست که به طور سنتی از نامزدهای حزب دموکرات حمایت کرده‌اند، هم خوب است.

نامزد دموکرات انتخابات سوم نوامبر در میان زنان با ۵۴ درصد در برابر ۳۴ درصد حامی رئیس جمهور آمریکا، از ترامپ پیشتاز است. ۶۵ درصد از افراد زیر ۳۰ سال حامی بایدن هستند و سهم ترامپ از سبد آرای این افراد، ۲۳ درصد است. اکثریت رای دهندگان غیر سفیدپوست هم نظر مساعدی نسبت به نامزد دموکرات دارند و ۵۹ درصد حامی او هستند. سهم رئیس‌جمهور آمریکا از حمایت غیر سفیدپوستان، ۲۷ درصد است.

از جمله یکی دیگر از نکات مهم نظرسنجی تازه در امریکا، کاهش میزان حمایت از ترامپ در میان رای دهندگان حومه شهرها در قیاس با کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ است.

رئیس‌جمهور آمریکا توانسته بود در انتخابات ۲۰۱۶ با اختلاف ۴ درصد از کلینتون، آرای رای دهندگان حومه شهرها را جذب کند. طبق نتیجه نظرسنجی تازه در آمریکا جو بایدن با اختلاف ۱۱ درصدی نسبت به ترامپ، نظر ساکنان حومه شهرها را به خود جلب کرده است.

نظرات بینندگان