arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۴۲۶۷
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۱۲ - ۲۳ شهريور ۱۳۹۹

رهبر حزب حاکم ژاپن و جانشین «آبه شینزو» فردا انتخاب می‌شود

حزب لیبرال دموکرات، حزب عمده حاکم در ژاپن، روز دوشنبه جهت گزینش رهبر جدید خود رای گیری داخلی برگزار خواهد کرد. انتظار می رود رهبر جدید این حزب جانشین آبه شینزو، نخست وزیر فعلی، شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

حزب لیبرال دموکرات، حزب عمده حاکم در ژاپن، روز دوشنبه جهت گزینش رهبر جدید خود رای گیری داخلی برگزار خواهد کرد. انتظار می رود رهبر جدید این حزب جانشین آبه شینزو، نخست وزیر فعلی، شود.

به گزارش ایرنا نامزدهای شرکت در این انتخابات "ایشیبا شیگرو" دبیرکل پیشین حزب لیبرال دموکرات، "سوگا یوشیهیده" دبیر اول کابینه و "کیشیدا فومیئو" رئیس امور خط مشی این حزب هستند.

از تعداد کلی ۵۳۵ رای، ۳۹۴ رای توسط قانون گذاران عضو این حزب داده خواهند شد رای های باقیمانده را اعضای شعب این حزب در ۴۷ استان کشور خواهند داد سهمیه هر شعبه سه رای است.

روز شنبه، سه نامزد شرکت کننده در این انتخابات در یک مناظره علنی در توکیو شرکت کردند.

تمرکز این مناظره بر نظام های سیاسی که نامزدان امیدوار به برقراری آن ها در کشور هستند و نیز اقدامات برای مقابله با موارد جدید ابتلا به کرونا قرار داشت.

آن ها در نظر دارند در یک مناظره تلویزیونی "ان اچ کی" و سایر برنامه ها شرکت کرده و از طریق برنامه های اینترنتی، حمایت قانونگذارانی را که هنوز نام نامزد مورد نظر خود را آشکار نکرده اند، جلب کنند.

با توجه به اینکه حزب حاکم، اکثریت پارلمان این کشور را در دست دارد کسی که به عنوان رهبر حزب انتخاب می شود در انتخابات پارلمان نیز به عنوان نخست وزیر انتخاب می شود.

«آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن ۷ شهریور سال جاری به دلیل مبتلا به بیماری روده اعلام کرد که از مسئولیتش استعفا می دهد او در حالی که می توانست یک سال دیگر در این سمت بماند اعلام کرد بخاطر رسیدگی به وضعیت سلامتی خود از این سمت کناره گیری خواهد کرد آبه ۷ سال و ۸ ماه نخست وزیر ژاپن بود.

‌نخست وزیر آبه شینزو از نوجوانی به یک بیماری مزمن به نام کولیت زخمی مبتلا بوده است کسانی که دچار این بیماری می شوند، به خاطر التهاب دیواره روده بزرگ، از درد بدن شدید و اسهال مستمر رنج می برند.

آبه نخست در سال ۲۰۰۶ در سن ۵۲ سالگی، جوانترین نخست وزیر ژاپن پس از جنگ جهانی شد او حدود یک سال پس از آن به خاطر رنج بردن از مشکلات شدید بیماری از سمت خود کناره گیری کرد.

او در دسامبر۲۰۱۲ میلادی بار دیگر نخست وزیر شد و دومین کابینه خود را تشکیل داد به ظاهر وضعیت سلامتی او به خاطر داروهای تازه ای که التهاب را کاهش می داد، پایدار شده بود دوره نخست وزیری او به ۷ سال و ۸ ماه رسید.

اما منابع آگاه می گویند هنگامی که آبه در ماه خرداد برای معاینه پزشکی رفت، نشانه های غیرعادی در بدن او دیده شد به گفته آنها آزمایش هایی که در بیمارستان دانشگاه کیئو در ۲۷ مرداد از او گرفته شد نشان می داد که شرایطش بدتر شده است.

به گفته این منابع، آزمایشی که یک هفته پس از آن انجام شد نشان داد که داروها موثر بوده و شرایطش بهتر شده است اما پزشکان گفتند که آبه باید برای یک سال آینده از دارو استفاده کند.

آبه باور داشت که هرگز نباید بگذارد شرایط جسمی او بر قضاوت سیاسی اش تاثیر بگذارد و تصمیم گرفت که باقی ماندن در سمت نخست وزیری برایش دشوار است.

نظرات بینندگان