arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۴۳۶۷
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۹ - ۲۳ شهريور ۱۳۹۹

این دلایل می تواند بایدن یا ترامپ را بازنده انتخابات کند

یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی به تشریح دلایل عمده‌ و نقاط ضعفی پرداخته است که منجر به باختن هر یک از نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا یعنی جو بایدن یا دونالد ترامپ می‌شوند. در ادامه این گزارش نویسنده به چرایی و ادله‌ای زمانی می‌پردازد که بایدن بازنده انتخابات باشد و تاکید می‌کند: بایدن باخت چون کارزار انتخاباتی وی نگاه و دید لازم را نداشت. در ادامه این گزارش با اشاره به سناریوی دوم یعنی احتمال باخت ترامپ و دلایل آن، آمده است: نخستین موضوعی که باعث باخت ترامپ خواهد شد، عمل نکردن وی به قول‌هایی است که در کارزار انتخاباتی داده بود
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی به تشریح دلایل عمده‌ و نقاط ضعفی پرداخته است که منجر به باختن هر یک از نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا یعنی جو بایدن یا دونالد ترامپ می‌شوند.

به گزارش تسنیم، «مایکل داگرتی»، عضو اندیشکده «آمریکن اینترپرایز»، در مقاله‌ای که در وبسایت این اندیشکده و همچنین وبسایت «نشنال ریویو» منتشر شد، نوشت: دو ماه تا روز انتخابات مانده است و از زمان برگزاری گردهمایی ملی دو حزب جمهوریخواه و دموکرات آمریکا، این رقابت به اوج خود رسیده است. اما نظرسنجی‌ها چندان چنگی به دل نمی‌زنند.. درک نتیجه انتخابات و چرایی آن صرفنظر از این که فرد پیروز چه کسی است در صورت داشتن شناخت کافی از هر دو حزب مورد مناقشه جمهوریخواه و دموکرات، امکان پذیر خواهد بود.

در ادامه این گزارش نویسنده به چرایی و ادله‌ای زمانی می‌پردازد که بایدن بازنده انتخابات باشد و تاکید می‌کند: بایدن باخت چون کارزار انتخاباتی وی نگاه و دید لازم را نداشت. دلیل اول این فقدان، نظرسنجی‌های نامناسبی بودند که از اوایل 2019 الی همین اواخر نشان از پیشرو بودن بایدن نسبت به دونالد ترامپ داشتند. این نظرسنجی‌ها بایدن و تیمش را از احتیاط لازم درباره راهبرد کارزار انتخاباتی دور کردند بطوری که به طور مثال بایدن پیش از سفر به شهر ناآرام کنوشا، پیش از آن به ایالت ویسکانسینس سفر نکرده بود.

این اندیشکده در ادامه ارایه دلایلی که می‌تواند موجب باخت بایدن باشند، می‌افزاید: بایدن همچنین دید و شناختی نسبت به این امر نداشت که چگونه رسانه‌های جریان اصلی آمریکا ریشه او را زدند. از آنجایی که این رسانه‌ها خودرا به کارزاری نزدیک کردند که ضدترامپ بود،‌ تیم بایدن کمتر مورد نقد از سوی میانه‌روها و یا راستگرایان قرار گرفت و از این رو نسبت به اشتباهات احتمالی خود دچار سهل‌انگاری شدند. این رسانه‌ها،‌ مواضع تیم بایدن مبنی بر این که شورش‌ها و ناآرامی‌ها در شهرها در انتخابات تاثیرگذار نیستند و موضوعیت ندارند را قبول کردند و اینگونه شد که دموکرات‌ها تا زمان برگزاری گردهمایی حزبی به این موضوع مهم نپرداختند.

بنا بر این گزارش، نپرداختن به موضوع ناآرامی‌ها یک دیوانگی بود زیرا تنها در نیمه اول سال 2020 بیش از 5 میلیون آمریکایی برای نخستین بار به تعداد کل دارندگان اسلحه در این کشور اضافه شدند. این تعداد زمانی اهمیت می یابد اگر بدانیم که در دور قبلی انتخابات تنها رای 80 هزار نفر در نتیجه انتخابات تاثیر داشت. این در حالی است که نظرسنجی‌ها نشان داده موضوع ناآرامی‌ها برای رای دهندگان که بین دو حزب در نوسان هستند اهمیت دارد.

در ادامه این گزارش آمده است: کارزار انتخاباتی بایدن همچنین موضع‌گیری مناسب و به موقع در روند زمانی اتفاقات را درک نکرد. موضوع کووید-19 و تعطیلی‌های ناشی از آن برای این کارزار مهم بودند. درست است که نظرسنجی‌ها موید اعتماد مردم به نحوه رسیدگی به این پاندمی از سوی ترامپ نیست اما از آن سو نظرسنجی‌ها نشان می‌دادند که مردم هنوز اعتماد بیشتری به ترامپ و توانایی آن در رسیدگی به مسائل اقتصاد دارند.

این اندیشکده با تاکید بر مهم بودن موضوع اقتصاد، نوشت که این موضوع مسئله اصلی است در حالی که موضوع پاندمی که برای تیم بایدن مهم بود نهایتا می‌تواند در مناطقی در شمال آمریکا و در مناطق غرب میانه این کشور تا پاییز ادامه دارد و در دیگر مناطق شاهد کاهش نرخ این پاندمی و کاهش بستری شدن‌ها و بهبود بیماران خواهیم بود.

نکته دیگر این است که بایدن با انتقاد از گشودن زودهنگام کسب و کار توسط ترامپ در اصل خود را فردی نشان داد که به این روند تعطیلی فاجعه‌بار اجتماعی، مدارس و کسب و کارها ادامه خواهد داد.

این اندیشکده نوشت نکته آخری که منجر به باخت بایدن شد، بی توجهی کارزار بایدن نسبت به افزایش آرای ترامپ در میان رای‌دهندگان خاموش و نامرئی بود چرا که بنا بر نظرسنجی‌های اولیه، ‌ترامپ عملکرد بهتری نسبت به بایدن در جامعه سیاهپوستان و لاتین‌تبارها داشته است.

 در ادامه این گزارش با اشاره به سناریوی دوم یعنی احتمال باخت ترامپ و دلایل آن، آمده است: نخستین موضوعی که باعث باخت ترامپ خواهد شد، عمل نکردن وی به قول‌هایی است که در کارزار انتخاباتی داده بوددیواری در مرز مکزیک کشیده نشده است، نیروهای نظامی از جنگ‌های بیهودی در خارج از آمریکا به کشور بازگردانده نشده‌اند. هیچ اصلاحی در نظام درمانی صورت نگرفته که بتواند سلامت همه افراد را تامین کند. نظام درمانی اوباما (اوباماکر) از بین نرفته. تغییرات بنیادی در جایگاه آمریکا در اقتصاد جهانی صورت نگرفته و بهبودی در ظرفیت تولید کشور ایجاد نشده است.

این گزارش با اشاره به وضعیت آمریکا در زمان پاندمی کرونا و بسته شدن کشور و مراکز فعالیت به گونه‌ای که رکودی روانی و شغلی در این کشور ایجاد کرد، نوشت که این رکود بیشتر در اخبار و اطلاعات به پای ترامپ نوشته شد و برای رای‌دهندگان آمریکایی خلاص شدن از دست ترامپ همچون تغییر مکان سکونت یا سبک زندگی و جدایی از وضعیتی حساب می‌شد که به شدت برایشان غیرقابل تحمل بود.

این اندیشکده با اشاره به بدتر شدن وضعیت ترامپ در نظرسنجی‌های ماه اوت به نسبت ماه آوریل یعنی زمانی که ترامپ و اقتصاد آمریکا در وضعیت بهتری قرار داشتند، نوشت: این امر نشان داد که مسائلی مانند پاندمی و تعطیلی کشور و از دست رفتن مشاغل در این کشور، مسائل مربوط به گردهمایی حزبی، اعتراضات ضدتبعیض در کنوشا و یا بازگشت میلیون‌ها نفر به مشاغل خود و کاهش نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا و حتی نوید یافته شدن واکسن کرونا تفاوتی در وضعیت ترامپ ایجاد نکرد.

در انتهای گزارش درباره یکی دیگر از دلایلی که خواهد توانست منجر به باخت ترامپ شود، آمده است: ترامپ غیرمحبوب‌ترین فردی بود که نامزد یکی از احزاب اصلی سیاسی آمریکا شد در حالی که بایدن این وضعیت را نداشت. ترامپ در سال 2016 توانست بخاطر جلب رای کارگران سفیدپوست بر کلینتون فایق آید اما سال 2020 اینگونه نبود.

نظرات بینندگان