arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۴۵۳۷
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۷ - ۲۴ شهريور ۱۳۹۹

سقف قیمت دلار در نیما برداشته شد/ حمله بانک مرکزی به قیمت ارز

بانک مرکزی از ابتدای روز با برداشتن سقف قیمت در نیما و بازار متشکل به نرخ دلار در بازار حمله کرد.پس از این حمله قیمت در بازار و معاملات پشت خطی دچار شوک شد.طوری که قیمت دلار بازار از کانال ۲۷ به کانال ۲۶ عقب نشینی کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بانک مرکزی از ابتدای روز با برداشتن سقف قیمت در نیما و بازار متشکل به نرخ دلار در بازار حمله کرد.پس از این حمله قیمت در بازار و معاملات پشت خطی دچار شوک شد.طوری که قیمت دلار بازار از کانال ۲۷ به کانال ۲۶ عقب نشینی کرد.

بانک مرکزی امروز به قیمت دلار حمله کرد،ابتدا ممنوعیت عرضه 2200 دلار به هر کارت ملی برای یک‌بار در سال را برداشت،سپس سقف قیمت در بازار نیما را حذف کرد تا قیمت از ملاقات عرضه و تقاضا به دست آید و دست‌آخر قیمت صرافی ملی که نماد بازار متشکل است را با بیش از سه هزار تومان افزایش به قیمت بازار نزدیک کرد.

بانک مرکزی امروز دو تصمیم کلیدی برای قیمت ارز گرفت.حذف سقف قیمت در نیما و نزدیک کردن نرخ بازار متشکل به بازار آزاد.پس از این تصمیم قیمت دلار در بازار تا سطح 26 هزار 300 تومان پایین آمد،دلار در ساعت سه وارد کانال 27 شده بود، معامله گران با این تصمیم دچار شوک و غافلگیری شدند و قیمت دلار فردایی نیز نزولی شد.البته قیمت سکه تا کنون به این اتفاقات واکنشی نشان نداده است.

حذف سقف قیمت در نیما

 در تصمیم اول سقف قیمت ارز در بازار نیما برداشته شد. بر این اساس نرخ ارز در بازار دوم بر مبنای عرضه و تقاضا کشف می‌شود.در این حالت صادرکنندگان و واردکنندگان در فضایی کاملاً توافقی خریدوفروش را انجام می‌دهند.این سیاست باهدف افزایش عرضه ارز در نیما اتخاذشده است. گزارش‎‌ها حکایت از آن دارد که قیمت نیما کاملاً به قیمت بازار آزاد نزدیک شده است. بانک مرکزی در روزهای گذشته روزانه 100 میلیون دلار در نیما تزریق می‌کرد اما باوجود این حجم عرضه ارز از تقاضا کمتر بود. بانک مرکزی با اصلاح قیمتی به دنبال تقویت سمت عرضه است تا نیاز صادرکنندگان بزرگ تأمین شود

افزایش قیمت در بازار متشکل

تصمیم دوم باهدف بازگشت تقاضای تأمین ارز سایر برای متقاضیان است. بر اساس این تصمیم تخصیص ارز 2200 دلاری برای دارنده هر کارت ملی باقیمت نزدیک به بازار از سر گرفته شد. این تقاضا در قالب کد 24 شناخته می‌شود که منظور از آن تأمین نیاز مصرف‌کنندگان خارج از 23 تقاضای مشخص‌شده در مقررات ارزی است. در مقررات ارزی به صرافی‌ها اجازه داده‌شده 23 نیاز را که در قالب مسافری، درمان، دانشجویی و غیره پس از اخذ مدارک از متقاضیان باقیمت بازار متشکل تأمین کند. علاوه بر این 23 مورد، یک مورد دیگر نیز در قالب سایر تعریف‌شده که به دارنده هر کارت ملی اجازه می‌دهد برای یک‌بار در سال باقیمت بازار متشکل از طریق صرافی‌ها ارز دریافت کند. در هفته گذشته به دلیل فاصله گرفتن قیمت صرافی ملی که نماد بازار متشکل است از قیمت بازار تقاضا برای استفاده از این نوع تأمین ارز بالا رفته بود. به همین دلیل بانک مرکزی عرضه آن را متوقف کرد. امروز با افزایش قیمت دلار به 26 هزار و 750 تومان، بانک مرکزی تأمین این ارز را نیز از سر گرفت. این تصمیم به معنی آن است که بانک مرکزی تأمین نیاز اسکناس را هم مجددا در دستور کار قرار داد تا از این طریق نوسان قیمت را کاهش دهد و امکان پیشروی دلار به قیمت‌های بالاتر از میان برود.

منبع: اقتصاد نیوز

نظرات بینندگان