کد خبر: ۵۷۴۵۴۷
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۷ - ۲۴ شهريور ۱۳۹۹

لوکاشنکو برای جلب حمایت پوتین در برابر معترضان داخلی به روسیه رفت

الکساندر لوکاشنکو، رئيس جمهوری بلاروس روز دوشنبه در حالی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود دیدار می کند که تنها یک روز از تظاهرات ۱۵۰ هزار نفری مخالفنش در مینسک می گذرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

الکساندر لوکاشنکو، رئيس جمهوری بلاروس روز دوشنبه در حالی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود دیدار می کند که تنها یک روز از تظاهرات ۱۵۰ هزار نفری مخالفنش در مینسک می گذرد.

به گزارش یورونیوز، رئيس جمهوری ۶۶ ساله بلاروس که طی ۲۶ سال گذشته قدرت را در این کشور در دست داشته برای دیدار با ولادیمیر پوتین به شهر سوچی در حاشیه دریای سیاه رفته است. او امیدوار است با جلب حمایت سیاسی رئیس جمهوری روسیه بتواند با موج اعتراض ها در داخل کشورش مقابله کند.

 

ولادیمیر پوتین پیش از این گفته بود که روسیه در صورتی که کنترل اعتراض ها در بلاروس از دست خارج شود آماده اعزام نیرو به این کشور است.

شرکت کنندگان در تظاهرات روز یکشنبه در مینسک، پایتخت بلاروس و دیگر شهرهای این کشور خواستار استعفای الکساندر لوکاشنکو شدند. بنا به اعلام وزارت کشور بلاروس ۷۷۴ نفر از شرکت کنندگان در این تظاهرات که تعداد آنها ۱۵۰ هزار نفر تخمین زده شده است بازداشت شدند.

الکساندر لوکاشنکو طی هفته های گذشته تلاش کرده است تا با معرفی معترضان به عنوان دنبال کنندگان اهداف کشورهای غربی حمایت مسکو را به دست بیاورد. مخالفان رئیس جمهوری بلاروس بر این باور هستند که او با «تقلب» به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری ۹ اوت (۱۹ مرداد) معرفی شده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا ضمن رد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بلاروس از الکساندر لوکاشنکو خواسته اند تا با مخالفان خود وارد مذاکره شود. رئیس جمهوری بلاروس این درخواست را رد کرده است.

یکی از محورهای اصلی گفتگوهای روز دوشنبه روسای جمهور روسیه و بلاروس بدهی یک میلیارد دلاری مینسک به مسکو است. روسیه پیش از این برای بازنگری در بازپرداخت بدهی بلاروس اعلام آمادگی کرده بود.

سوتلانا تیخانووسکایا، رقیب الکساندر لوکاشنکو در انتخابات اخیر ضمن اعتراض به دیدار ولادیمیر پوتین با رئیس جمهوری بلاروس تاکید کرده است که توافق های احتمالی بین رئیس جمهوری روسیه و الکساندر لوکاشنکو را به رسمیت نخواهد شناخت. وی که به لیتوانی پناه برده از اینکه ولادیمیر پوتین به جای گفتگو با مردم بلاروس تصمیم به مذاکره با الکساندر لوکاشنکو گرفته است ابراز تاسف کرد.

نظرات بینندگان