کد خبر: ۵۷۴۵۶۲
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۹ - ۲۴ شهريور ۱۳۹۹

آلمان: حمایت نظامی خود از عراق را ادامه می‌دهیم

«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان،‌ امروز (دوشنبه)،‌ در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «فؤاد حسین» همتای عراقی خود در برلین گفت که این کشور به حمایت‌های نظامی خود از بغداد ادامه خواهد داد. طبق گزارش خبرگزاری رسمی عراق «واع»، هایکو ماس در این کنفرانس گفت: «دو میلیارد یورو به عنوان کمک برای بازسازی به عراق دادیم».
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

علی‌رغم مصوبه پارلمان عراق درباره اخراج نیروهای بیگانه از خاک این کشور، وزیر خارجه آلمان مدعی شد کشورش به «حمایت نظامی» از عراق ادامه خواهد داد.

به گزارش فارس، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان،‌ امروز (دوشنبه)،‌ در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «فؤاد حسین» همتای عراقی خود در برلین گفت که این کشور به حمایت‌های نظامی خود از بغداد ادامه خواهد داد.

طبق گزارش خبرگزاری رسمی عراق «واع»، هایکو ماس در این کنفرانس گفت: «دو میلیارد یورو به عنوان کمک برای بازسازی به عراق دادیم».

وزیر خارجه آلمان در ادامه ادعا کرد: «طرح اصلاحات توسعه اقتصاد عراق را ارج می‌نهیم. برلین به عراق کمک می‌کند تا ثبات خود را تقویت کند».

وی در ادامه گفت: «حمایت نظامی خود را برای ساخت توان امنیتی عراق ادامه خواهیم داد».

اظهارات در حالی مطرح‌ می‌شود که دی ماه سال گذشته، پس از جنایت آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس معاون رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق، پارلمان عراق طرح اخراج نظامیان بیگانه از این کشور را تصویب کرد.

در مقابل، وزیر خارجه عراق گفت: «روابط ما و آلمان در برخی زمینه‌ها مهم است. از دولت آلمان برای حمایت مستمر از عراق تشکر می‌کنیم. آلمان از عراق در جنگ علیه داعش حمایت کرد. ما نیازمند همکاری مشترک برای رهایی از داعش هستیم».

فؤاد حسین در ادامه به کمک‌های پزشکی آلمان و ساخت بیمارستان در این کشور اشاره کرد و گفت: «تصمیم هیأت وزرا از زمانبندی استقرار مجدد نیروهای آمریکایی حکایت دارد. توافق بر سر تشکیل کمیته‌ای فنی برای استقرار مجدد [صورت گرفته است]».

وزیر خارجه عراق همچنین گفت: «دولت فرانسه حفاظت از حاکمیت عراق را تأیید می‌کند. به پاریس خواهیم رفت تا زمان سفر "الکاظمی" به فرانسه را مشخص کنیم».

نظرات بینندگان