کد خبر: ۵۷۴۷۲۳
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۵ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۹

بورل: اتحادیه اروپا لوکاشنکو را رئیس‌جمهور مشروع بلاروس نمی‌داند

نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه امروز (سه‌شنبه) گفت، اتحادیه اروپا الکساندر لوکاشنکو را به عنوان رئیس‌جمهوری بلاروس به رسمیت نمی‌شناسد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه امروز (سه‌شنبه) گفت، اتحادیه اروپا الکساندر لوکاشنکو را به عنوان رئیس‌جمهوری بلاروس به رسمیت نمی‌شناسد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه در جلسه پارلمان اروپا گفت: وضعیت برای ما روشن است. ما انتخابات نهم اوت بلاروس را آلوده به تقلب می‌دانیم. بنابراین لوکاشنکو از نظر ما رئیس‌جمهور مشروع نیست.

بورل افزود: تحریم‌های هدفمند در اولین فرصت ممکن باید اتخاذ شوند. امیدواریم این کار تا ۲۵ سپتامبر انجام شود. علاوه بر این، اتحادیه اروپا در شراکت خود با بلاروس تجدیدنظر می‌کند تا معلوم شود کار کدام بخش‌ها را می‌توان متوقف کرد.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت، اروپا با تهدید از جانب سه "امپراتوری‌ دوباره ظهوریافته" شامل روسیه، چین و ترکیه روبروست.

جوزپ بورل گفت: اروپا با وضعیتی روبروست که امپراتوری‌ها در حال بازگشت هستند؛ دست‌کم سه مورد از آنها. روسیه، چین و ترکیه در گذشته بزرگ بودند و اکنون با حرکت به سمت کشورهای همسایه خود و همچنین در عرصه جهانی در حال بازگشت هستند.

نماینده عالی اتحادیه اروپا همچنین گفت: ما به دنبال رویارویی با ترکیه نیستیم. ترکیه یک شریک مهم و کلیدی برای اتحادیه اروپاست و نامزد پیوستن به اتحادیه اروپاست. اما واضح است که اکنون این روند در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

نظرات بینندگان