arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۴۷۴۰
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۶ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۹

قبل از دادن تست کرونا با پزشک متخصص مشورت کنید

برای اطمینان از ابتلا یا عدم ابتلا به کووید-۱۹ پیش از اقدام به هر کاری لازم است با یک متخصص عفونی باتجربه مشورت کنیم و از خوددرمانی و خودتشخیصی در این مسیر بپرهیزیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

برای اطمینان از ابتلا یا عدم ابتلا به کووید-۱۹ پیش از اقدام به هر کاری لازم است با یک متخصص عفونی باتجربه مشورت کنیم و از خوددرمانی و خودتشخیصی در این مسیر بپرهیزیم.

«اگر خدای نکرده فردا صبح که از خواب بیدار می‌شوید، کمی تب و همزمان احساس بدن‌درد، تنگی نفس، سردرد یا عوارض گوارشی داشته باشید، چه کار می‌کنید؟ طبیعی است این روزها هر یک از ما با مشاهده چنین علائمی در خود یا اطرافیان‌مان به ابتلا به کرونا مشکوک شویم. اگر یکی از نزدیکان یا اعضای خانواده‌تان مبتلا شده باشد چه؟ در هر حال اضطراب و نگرانی، کمترین واکنشی است که پس از مطرح شدن چنین مسائلی گریبانگیرتان می‌شود.

اما در این شرایط حتما لازم است مطمئن شوید واقعا به کرونا مبتلا شده‌اید یا نه. در این صورت چه کار می‌کنید؟ اگر موضوع را با اطرافیان مطرح یا در اینترنت جست‌وجو کنید، با طیف وسیعی از تست‌ها و تجویزهای متنوع و دوا و درمان‌های خانگی برای مقابله با عوارض اولیه کووید-۱۹ روبه‌رو خواهید شد. در میان تست‌ها، عمدتا دو نوع تست سرولوژی (خون) و تست پی‌سی‌آر (مخاطی) برای تشخیص ابتلا مطرح است. اما این دو، تفاوت‌های عملکردی و تشخیصی ویژه‌ای با هم دارند.

آن چه این روزها از رفتار اغلب شهروندان مراجعه‌کننده به مراکز درمانی مشاهده می‌شود، این است که از میان دو تست سرولوژی و پی‌سی‌آر، معمولا تست سرولوژی را انتخاب می‌کنند؛ تست ارزان‌تر و آسان‌تری است و معمولا جوابش هم از آزمایشگاه زودتر به دست فرد مشکوک به بیماری می‌رسد. اما سوال اینجاست آیا تست سرولوژی اطمینان‌بخشی کافی برای تعیین وضعیت ابتلای افراد به کووید-۱۹ را دارد؟

بررسی‌های جام‌جم از مسیر جست‌وجو در دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت و همچنین گفت‌وگو با متخصصان بیماری‌های عفونی نشان می‌دهد، برای اطمینان از ابتلا یا عدم ابتلا به کووید-۱۹ پیش از اقدام به هر کاری لازم است با یک متخصص عفونی باتجربه مشورت کنیم و از خوددرمانی و خودتشخیصی در این مسیر بپرهیزیم. این دو تست، همان‌طور که روش انجام متفاوتی دارند، دو بررسی متفاوت در خصوص بیماری کووید-۱۹ انجام می‌دهند و کاربرد خاص خودشان را دارند. الزاما هر یک نمی‌تواند جایگزین دیگری شود.

اگر قرار باشد هزینه و زمان محدودی برای انجام تست صرف کنید، اما نتیجه‌ای بگیرید که عملا مؤید قطعی وضع سلامت یک فرد مشکوک نباشد، در این صورت در شرایط سخت اقتصادی کنونی نه‌تنها پول خود را دور ریخته‌اید، بلکه به علت مشخص نبودن قطعی وضعیت ابتلای شما به کووید-۱۹ می‌توانید ناقلی باشید که ناخواسته ویروس را به دیگران منتقل می‌کند. خوش‌خیالی ناشی از ناقل‌نبودن یا بیمارنبودن می‌تواند تبعات وخیمی برای افراد مشکوک به کووید-۱۹ به همراه آورد.

برای مبارزه با کرونا، استثنائا صرفه‌جویی نکنید. این ویروسی است که در چند ماه اخیر جهان را فلج کرده است. اگر تا امروز شر سرماخوردگی را از مسیر خودتشخیصی و خوددرمانی از سرتان دور می‌کردید، مطمئن باشید ویروس کووید-۱۹ با ویروس سرماخوردگی قابل مقایسه نیست. پیروی از نظر پزشک متخصص برای تشخیص و درمان هر نوع بیماری احتمالی در شما، مطمئن‌تر از هر راه دیگری است.

 

 روزنامه جام جم

نظرات بینندگان