کد خبر: ۵۷۵۰۵۹
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۳ - ۲۷ شهريور ۱۳۹۹

تروئیکای اروپایی: تهران توافق با آژانس را به صورت کامل اجرا کند

تروئیکای اروپایی با درخواست از تهران برای ارائه اطلاعات لازم و شفاف‌سازی درباره سوالات آژانس اتمی درخصوص فعالیت‌های پادمانی در ایران، گفتند که از تهران انتظار دارند تا توافق با آژانس را به صورت کامل اجرا کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تروئیکای اروپایی با درخواست از تهران برای ارائه اطلاعات لازم و شفاف‌سازی درباره سوالات آژانس اتمی درخصوص فعالیت‌های پادمانی در ایران، گفتند که از تهران انتظار دارند تا توافق با آژانس را به صورت کامل اجرا کند.

به گزارش فارس، سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه طی بیانیه‌ای مشترک درباره توافق فعالیت‌های پادمانی اِن‌پی‌تی که در نشست اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرائت شد، از ایران خواستند توضیحات لازم را به آژانس ارائه کند.

این سه کشور در این بیانیه، ضمن تشکر از «رافائل گروس» مدیر کل آژانس اتمی برای گزارش جدید خود درباره فعالیت‌های پادمانی و عدم اشاعه در ایران، گفتند: «ما از آژانس به‌خاطر تلاش‌های مداوم و فشرده بیش از یک سال برای وارد کردن ایران به گفت‌وگوی اساسی جهت شفاف‌سازی اطلاعات مرتبط با صحت و کمال اظهارنامه‌های ایران ذیل توافق پادمانی و پروتکل الحاقی تقدیر می‌کنیم. ما از تلاش‌های شخصی فشرده مدیر کل [آژانس] با هدف کسب دسترسی به دو مکان مشخص در ایران و شفاف‌سازی سوالات مرتبط به مواد هسته‌ای و فعالیت‌های مرتبط هسته‌ای اعلام نشده در ایران، تشکر می‌کنیم».

تروئیکای اروپایی با استقبال از توافق ایران و آژانس در تاریخ بیست‌وششم آگوست برای بازرسی از دو محل مورد نظر آژانس، اظهار داشت: «آن بیانیه، راهی رو به جلو به سمت حل مسائل مربوط به اجرای پادمان‌ها که توسط آژانس مشخص شده و همچنین به سمت اجرای الزامات قانونی ایران برای ارائه دسترسی به مکان‌های مشخص‌شده توسط آژانس اتمی فراهم کرد».

به نوشته وبگاه «نمایندگی آلمان در وین» کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه با خاطر نشان کردن بیانیه‌های امیدبخش ایران درباره تمایل این کشور به تقویت همکاری با آژانس اتمی، توضیح دادند: «و اینکه دسترسی به یکی از مکان‌های مشخص‌شده هم‌اکنون ارائه شده و زمان دسترسی به دومین مکان نیز تعیین گردیده است. بعلاوه ما توجه داریم که آژانس همچنین فعالیت راستی‌آزمایی بیشتری در یک تاسیسات داخل ایران مطابق با بیانیه مشترک بالا انجام داده است».

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما از ایران انتظار داریم بیانیه مشترک را به صورت کامل اجرا کرده و دسترسی کاملی به مکان دوم در تاریخ توافق‌شده با آژانس ارائه کند. ما از ایران می‌خواهیم که اطلاعات و شفاف‌سازی‌های مورد نظر آژانس برای حل تمام سوالات باز درباره پادمان‌ها را ارائه کند که شامل ذرات اورانیوم طبیعی با منشأ فعالیت انسانی می‌شود که توسط آژانس اتمی در سال ۲۰۱۹ در یک مکان اعلام‌نشده شناسایی گردید. این مسئله تعهدات پادمانی الزام‌آور و قانونی ایران است».

این سه کشور در پایان از آژانس اتمی خواستند که گزارش‌های جدیدی را درباره مسائل ذکر شده، به شورای حکام ارائه کند.

پیش از این نیز، تروئیکای اروپایی ضمن تاکید بر تعهد خود برای حفظ و اجرای کامل توافق هسته‌ای ایران، از اجرا نشدن برخی مفاد برجام توسط تهران ابراز نگرانی کردند.

روز دوشنبه بود که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جلسه ماه سپتامبر خود را با دستورکارهای متعدد از جمله ایران، برجام و مسائل پادمانی در منطقه غرب آسیا آغاز کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جدیدترین گزارش خود که حدود دو هفته پیش در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفته تأیید کرده که میزان ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران افزایش یافته است. مسئله دیگر در گزارش این نهاد بین‌المللی، اجازه ایران برای دسترسی به ۲ مکان است. آژانس اتمی در گزارش امروز مدعی شده ایران اجازه دسترسی به یکی از این دو سایت برای نمونه‌برداری‌های محیطی را داده است.

نظرات بینندگان