کد خبر: ۵۷۵۳۷۱
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۳ - ۲۹ شهريور ۱۳۹۹

۵ فایده بی‌نظیر ویتامین A

ویتامین A یک ویتامین اساسی و محلول در چربی است. ویتامین A به عملکرد مناسب چشم ها، سیستم ایمنی بدن و اعضای بدن کمک می کند و از طریق غذاهای حیوانی و گیاهی در دسترس است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ویتامین A یک ویتامین اساسی و محلول در چربی است. ویتامین A به عملکرد مناسب چشم ها، سیستم ایمنی بدن و اعضای بدن کمک می کند و از طریق غذاهای حیوانی و گیاهی در دسترس است.

 پنج مزیت ویتامین A غبارتند از:

۱- حفظ بینایی

ویتامین A برای حفظ دید در شب و نور کم مهم است زیرا در چشم رنگدانه هایی ایجاد می کند – مولکول هایی که به ما کمک می کنند رنگ را ببینیم.

بدون ویتامین A ، چشم تولید این رنگدانه ها را متوقف می کند، که در نهایت می تواند منجر به شب کوری شود. این وضعیت باعث مشکل در تنظیم نور کم یا ناتوانی کامل در تاریکی می شود.

آب مروارید یک بیماری شایع چشم است که بیش از نیمی از افراد در ایالات متحده بالای ۸۰ سال را درگیر می کند.

طبق مطالعه بیماری های چشم مرتبط با سن با حمایت مالی انستیتوی ملی چشم، مکمل های ویتامین A – علاوه بر ویتامین های دیگر که دارای آنتی اکسیدان و روی هستند – ممکن است از سلامت چشم در افرادی که بیماری خاصی دارند محافظت کند.

۲- کمک به عملکرد سیستم ایمنی بدن

ویتامین A برای رشد، نگهداری و تقویت اپیتلیوم و بافتهای مخاطی که اکثر اعضای بدن ما را پوشانده است، به سیستم ایمنی بدن نیاز دارد. این بافت ها اولین خط دفاعی بدن در برابر عوامل بیماری زا هستند و بخشی اصلی از پاسخ ایمنی ذاتی بدن در برابر عفونت هستند.

ویتامین A همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی است. آنتی اکسیدان ها در فرآیندی که تحت عنوان استرس اکسیداتیو شناخته می شود از آسیب سلول ها جلوگیری می کنند. آسیب مداوم سلول ها در اثر استرس اکسیداتیو می تواند منجر به بیماری های مزمن مانند سرطان ، بیماری های قلبی و کاهش بینایی شود.

۳-پشتیبانی از عملکرد اندام

مقادیر طبیعی ویتامین A با تقویت رشد سلول ها و بافت های سالم به قلب، ریه ها و کلیه ها کمک می کند.

طبق بررسی های صورت گرفته ویتامین A نقش اساسی در رشد و بلوغ بافت ریه دارد و در نتیجه عملکرد کلی ریه را تقویت می کند. همان بررسی نشان داد که کمبود ویتامین A با افزایش خطر ابتلا به مشکلات ریوی مانند آسم و عفونت های تنفسی مانند ذات الریه و آنفولانزا همراه است.

۴- درمان آکنه

نوعی ویتامین A که با نسخه پزشک یا در دوزهای کم و بدون نسخه پزشک در دسترس است، به نام رتینول یکی از بهترین درمان های موضعی آکنه محسوب می شود. در حقیقت ، دستورالعمل های مربوط به مراقبت و درمان آکنه که توسط مجله آکادمی پوست آمریکا تنظیم شده است ، استفاده از رتینوئیدهای موضعی یا محصولات رتینول را به عنوان اولین خط درمان آکنه خفیف تا شدید پیشنهاد می کند.

آکنه معمولاً زمانی اتفاق می افتد که منافذ پوست با سلول های مرده و روغن ها مسدود شود. رتینول با عمل به عنوان یک لایه بردار شدید، این سلولهای مرده پوست را از بین می برد و در عوض باعث رشد سلولهای جدید می شود.

۵.کمک به بارداری سالم

دریافت کافی ، اما نه زیاد ویتامین A در دوران بارداری برای رشد جنین مهم است.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۰ نشان داد که مکمل ویتامین A در زنان مبتلا به کمبود تغذیه مزمن قبل ، حین و بعد از بارداری باعث بهبود عملکرد ریه در فرزندان می شود.

 شفقنا

نظرات بینندگان