arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۵۵۴۴
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۲ - ۳۰ شهريور ۱۳۹۹

درصد روغن پالم در کره‌های نباتی بالا است

رئیس انستیتو تغذیه و صنایع غذایی کشور گفت: بر اساس مطالعات انجام شده، درصد روغن پالم در کره های نباتی موجود در بازار بالا است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس انستیتو تغذیه و صنایع غذایی کشور گفت: بر اساس مطالعات انجام شده، درصد روغن پالم در کره های نباتی موجود در بازار بالا است.

به گزارش  انستیتو تغذیه، جلال میرزای رزاز افزود: سرانه مصرف لبنیات در ایران حدود ۶۵ تا ۷۰ کیلو است که نسبت به متوسط سرانه ۱۲۰ کیلویی در کشورهای توسعه یافته و حتی ۲۰۰ کیلوگرمی در برخی کشورهای توسعه یافته بسیار کم است. در این مورد از دو جهت ضربه می خوریم یکی دخالت افراد غیر علمی از جمله مدعیان طب سنتی که در این زمینه دخالت می کنند و حرف های غیر علمی و نادرستی می زنند و مردم را از مصرف لبنیات باز می دارند.

وی اظهار داشت: برخی از این افراد دلایلی را بیان می کنند که پایه علمی ندارد و از مردم می خواهند که مصرف لبنیات را قطع کنند و مثلا می گویند انسان نباید شیر و ماست و محصولات لبنی حیوانات را مصرف کند که حرف کاملا نادرست و غیر علمی است. متاسفانه این افراد با بیان اینکه شیر حیوانات را فقط حیوانات باید مصرف کنند این حرف های خرافی و غیر علمی را ترویج می کنند و برخی رسانه ها مانند صدا وسیما نیز این میدان را برای آنها فراهم می کنند.

میرزای رزاز ادامه داد: مسئله دیگر مداخلات غیر واقعی افرادی است که به مردم تلقین می کند، شیر و لبنیات مشکل دارند. در یک مقطعی بحث وجود روغن پالم را در لبنیات مطرح کردند، در یک زمان دیگر بحث وجود ماده سفید کننده را مطرح کردند و اخیرا بحث افلاتوکسین را عنوان کرده اند. اغلب این مسائل غیر واقعی و نادرست هستند و برای خارج کردن صنعت لبنیات از گردونه رقابت یا حذف برخی بخش های این صنعت مطرح می شود و باور مردم را به این سمت می برد که لبنیات مصرف نکنند.

وی اضافه کرد: اتفاق دیگری هم که در ماه های گذشته به وجود آمده، موضوع تورم اقتصادی، گرانی و افزایش قیمت هاست که کاملا بر کاهش مصرف لبنیات تاثیر می گذارد. این وضعیت مانع از دسترسی مردم به محصولات لبنی شده و باعث می شود مردمی که به اهمیت تغذیه با لبنیات آگاه هستند نیز به علت مشکلات مالی به این ماده ضروری دسترسی نداشته باشند.

میرزای رزاز تصریح کرد: آمار مستندی درباره میزان تاثیر گرانی شیر و لبنیات بر میزان مصرف آن منتشر نشده اما به طور طبیعی افزایش قیمت میزان مصرف محصولات لبنی را در کشور کاهش می دهد و نمودار مصرف را نزولی می کند.

به گفته وی، می دانم تقریبا کل کره مصرفی کشور وارداتی است و با توجه به افزایش قیمت ارز، کره هم گران شده چون ارز دولتی که به آن تعلق می گرفته قطع شده و افزایش قیمت دو تا سه برابری پیدا کرده، اینکه در کشور این قدرت و توان بالقوه را داریم که از لبنیات داخلی کره مورد نیاز کشور را تامین کنیم اطلاع ندارم و انجمن صنایع لبنی باید در این مورد پاسخ دهند.

میرزای رزاز درباره استفاده از روغن پالم در کره نباتی گفت: متاسفانه این موضوع درست است و بر اساس مطالعاتی که انجام شده، درصد روغن پالم در کره های نباتی موجود در بازار بالا است، البته با توجه به میزان متوسط مصرف متوسط کره ایرانیان که مقدار آن زیاد است، مشکلی نیست زیرا معمولا هر فرد مقدار مختصری کره را در صبحانه مصرف می کند یا برخی افراد مقداری کره را در غذا استفاده می کنند، در این حد مصرف وجود روغن پالم که آن هم نوعی روغن خوراکی است اشکالی ندارد.

رئیس انستیتو تغذیه و صنایع غذایی کشور، افزود: تبلیغاتی که در مورد روغن پالم در سال های اخیر انجام شده درست نیست زیرا این روغن انواع مختلفی دارد، برخی انواع آن کیفیت مناسبی برای مصرف خوراکی دارند و اگر روغن پالم مورد استفاده در کره های نباتی مورد تایید سازمان غذا و دارو باشد در حد مصرف صبحانه یا مصرف محدود آن در غذاهای خانگی اشکالی ندارد. ‌

روغن نخل یا روغن پالم نوعی روغن گیاهی است که از مغز میوه نخل روغنی استخراج می‌شود.

این روغن در بین فراورده های نفتی نیز به چشم می خورد، به‌کارگیری روغن نخل برای تولید سوخت گیاهی از چند سال اخیر، موجب افزایش تقاضای جهانی و در نتیجه افزایش قیمت آن شده‌است.

کشور مالزی بزرگ‌ترین تولیدکننده روغن نخل در دنیا است.

 ایرنا 

نظرات بینندگان