کد خبر: ۵۷۵۶۵۰
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۲۰ - ۳۰ شهريور ۱۳۹۹

اسپوتنیک: آمریکا به روسیه پیشنهاد تمدید پیمان استارت داد

خبرگزاری اسپوتنیک دقایقی پیش نوشت: آمریکا به روسیه پیشنهاد تمدید پیمان استارت به مدت کمتر از پنج سال را مطرح کرده است. "مارشال بیلینگزلیا" فرستاده ویژه ریاست جمهوری ایالات متحده در زمینه کنترل تسلیحات روز یکشنبه گفت که واشنگتن به مسکو پیشنهاد می دهد پیمان کاهش استراتژیک تسلیحات (استارت) را برای کمتر از ۵ سال تمدید کند تا در اسرع وقت سند چند جانبه جدیدی تدوین شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

خبرگزاری اسپوتنیک دقایقی پیش نوشت: آمریکا به روسیه پیشنهاد تمدید پیمان استارت به مدت کمتر از پنج سال را مطرح کرده است.

به گزارش ایرنا از اسپوتنیک، "مارشال بیلینگزلیا" فرستاده ویژه ریاست جمهوری ایالات متحده در زمینه کنترل تسلیحات روز یکشنبه گفت که واشنگتن به مسکو پیشنهاد می دهد پیمان کاهش استراتژیک تسلیحات (استارت) را برای کمتر از ۵ سال تمدید کند تا در اسرع وقت سند چند جانبه جدیدی تدوین شود.

بیلینگزلیا افزود: ما مدت زمان کوتاهتری (از پیشنهاد روسیه برای تمدید پیمان استارت برای پنج سال) پیشنهاد کرده ایم. بنابراین باید برای تنظیم توافق بعدی کوتاه بیاییم به همین دلیل است که ما به مدت زمان کوتاه تری فکر می کنیم.  

فرستاده ویژه ریاست جمهوری آمریکا در زمینه کنترل تسلیحات تاکید کرد که مدت زمان مطرح شده توسط آنان به انعطاف پذیری موضع دولت روسیه در این مورد بستگی دارد.

" آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل در هفته گذشته از روسیه و آمریکا خواست به دلیل اهمیتی که برای امنیت جهانی دارد هرچه سریع‌تر پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک جدید را به مدت پنج سال دیگر تمدید کنند.

گوترش افزود: از گفتگوهای اخیر آمریکا و روسیه در وین استقبال می‌کنم و شدیدا از دو طرف می‌خواهم که برای تمدید توافق استارت نو به مدت پنج سال به سرعت عمل کنند.  

دبیرکل سازمان ملل در ادامه گفت اعتقاد دارد این تمدید زمان را برای مذاکره توافق‌های جدید و از جمله حضور دیگر کشورهای هسته‌ای فراهم می‌کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پیشنهاد داده است که توافق استارت نو بدون هیچ پیش شرطی به مدت پنج سال تمدید شود. اما دولت آمریکا برای دستیابی به توافق هسته‌ای سه جانبه جدید (با حضور چین) اصرار دارد. به غیر از آن، واشنگتن به دنبال گسترش این پیمان است تا بتواند انواع جدیدی از تسلیحات را پوشش دهد.

روسیه و آمریکا از ماه ژوئن (خرداد) مذاکراتی را برای تمدید پیمان استارت نو، که تنها پیمان تسلیحاتی بین آمریکا و روسیه است که واشنگتن از آن خارج نشده است، آغاز کرده‌اند. این پیمان در ماه فوریه (بهمن) ۲۰۲۱ منقضی می‌شود. چین به این مذاکرات دعوت شده، اما هرگز برای شرکت در آن نماینده‌ای اعزام نکرده است.

پیمان استارت نو پیمان کاهش تسلیحات هسته‌ای دو جانبه میان ایالات متحده آمریکا و فدراسیون روسیه است.  

رییس‌جمهور آمریکا و همتای روسی وی در سال ۲۰۱۰ در پراگ پایتخت جمهوری چک با هم دیدار کرده و یک پیمان برای کاهش زرادخانه‌های هسته‌ای خود امضا کردند.

معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک موسوم به "استارت"، در سال ۱۹۹۱ منعقد شد و در دسامبر ۲۰۰۹ منقضی شد.

نظرات بینندگان