کد خبر: ۵۷۵۸۳۲
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۲۱ - ۳۱ شهريور ۱۳۹۹

وزارت خارجه روسیه: مسکو شرایط پیشنهادی واشنگتن برای تمدید پیمان استارت-۲ را نمی‌پذیرد

معاون وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد: مسکو نمی‌تواند شرایط پیشنهادی واشنگتن برای تمدید پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک (استارت-۲) را بپذیرد. سرگئی ریابکوف که مذاکره کننده ارشد هسته‌ای و موشکی روسیه است روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران، اظهارات "مارشال بیلینگزلیا" فرستاده ویژه ریاست جمهوری ایالات متحده در زمینه کنترل تسلیحات را که گفته بود به مسکو در صورتی که قبول نکند شرایط جدید پیشنهاد خواهد شد، را اولتیماتوم خواند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد: مسکو نمی تواند شرایط پیشنهادی واشنگتن برای تمدید پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک (استارت-2) را بپذیرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری ریانووستی، سرگئی ریابکوف که مذاکره کننده ارشد هسته ای و موشکی روسیه است روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، اظهارات "مارشال بیلینگزلیا" فرستاده ویژه ریاست جمهوری ایالات متحده در زمینه کنترل تسلیحات را که گفته بود به مسکو در صورتی که قبول نکند شرایط جدید پیشنهاد خواهد شد، را اولتیماتوم خواند.

وی گفت: بر آن اساس که مقامهای آمریکایی پیشنهاد امضای توافقنامه می کنند نمی توان سند اصولی تنظیم کرد زیرا ماهیت خواسته هایی که آمریکا از ما مطرح می کند با تصور ما در مورد اقداماتی که می توان برای تحکیم ثبات راهبردی بکار بست مطابقت نمی کند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، "مارشال بیلینگزلیا" فرستاده ویژه ریاست جمهوری ایالات متحده در زمینه کنترل تسلیحات روز یکشنبه گفت که واشنگتن به مسکو پیشنهاد می دهد پیمان کاهش استراتژیک تسلیحات (استارت-2) را برای کمتر از ۵ سال تمدید کند تا در اسرع وقت سند چند جانبه جدیدی تدوین شود.

بیلینگزلیا افزود: ما مدت زمان کوتاهتری (از پیشنهاد روسیه برای تمدید پیمان استارت برای پنج سال) پیشنهاد کرده ایم. بنابراین باید برای تنظیم توافق بعدی کوتاه بیاییم به همین دلیل است که ما به مدت زمان کوتاه تری فکر می کنیم.
فرستاده ویژه ریاست جمهوری آمریکا در زمینه کنترل تسلیحات تاکید کرد که مدت زمان مطرح شده توسط آنان به انعطاف پذیری موضع دولت روسیه در این مورد بستگی دارد.

ریابکوف گفت: تلاش بیلینگزلیا برای فشار بر روسیه که ادعا می کند هزینه تمدید پیمان استارت-2 برای روسیه افزایش می یابد و اینکه این پیمان پس از پایان مدت اعتبار آن تمدید نخواهد شد، نوعی اولتیماتوم است که فقط شانس برای کسب توافق را می کاهد. ما در این شرایط نمی توانیم گفت وگو کنیم.

معاون وزیر خارجه روسیه گفت که هنوز تاریخی برای رایزنی های روسیه و آمریکا در عرصه کنترل تسلیحات تعیین نشده است.

اعتبار استارت-2 روز پنجم ماه فوریه سال 2021 بسر می رسد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پیشنهاد داده است که توافق استارت نو بدون هیچ پیش شرطی به مدت پنج سال تمدید شود. اما دولت آمریکا برای دستیابی به توافق هسته‌ای سه جانبه جدید (با حضور چین) اصرار دارد. به غیر از آن، واشنگتن به دنبال گسترش این پیمان است تا بتواند انواع جدیدی از تسلیحات را پوشش دهد.

نظرات بینندگان