arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۸۰۴۱
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۲۱ - ۱۳ مهر ۱۳۹۹

بشار اسد: پایگاههای نظامی روسیه برای تامین امنیت سوریه اهمیت دارد

بشار اسد در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسی زویوزدا متعلق به وزارت دفاع روسیه که روز یکشنبه به مناسبت پنجمین سالگرد آغاز عملیات نظامی نیروهای روسیه در سوریه پخش شد، گفت: امروز مطابق با توافقنامه های روسیه و سوریه دو پایگاه نظامی حمیمم و طرطوس تاسیس شده است. وی افزود: هدف آن (حضور نظامی روسیه) تامین نظام جهانی عادلانه تر و متوازن تر است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بشار اسد رییس جمهوری سوریه گفت که پایگاه نظامی حمیمم و طرطوس روسیه در سوریه برای تامین امنیت این کشور اهمیت بسیاری دارد.

به گزارش ایرنا، اسد در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسی زویوزدا متعلق به وزارت دفاع روسیه که روز یکشنبه به مناسبت پنجمین سالگرد آغاز عملیات نظامی نیروهای روسیه در سوریه پخش شد، گفت: امروز مطابق با توافقنامه های روسیه و سوریه دو پایگاه نظامی حمیمم و طرطوس تاسیس شده است.

وی افزود: برای درک نقش روسیه در سوریه و اهمیت این پایگاه های نظامی باید به دو نکته توجه داشت. نخست ما در سوریه با تروریسم بین المللی سر و کار داریم. روزی فرا خواهد رسید که آخرین کانون آن در خاک سوریه نابود خواهد شد و تروریست ها توانمندی خود را درنتیجه عملیات نظامیان ما ازدست خواهند داد.

به عقیده رییس جمهوری سوریه ،‌اما اینکه پس از یکسره کردن کار تروریست ها چه رخ خواهد داد باید به نکته دوم توجه داشت که به نقش روسیه در امور بین المللی مربوط می شود.

اسد با بیان اینکه امروز دنیا با قانون جنگل اداره می شود، ادامه داد: قوانین بین المللی به فراموشی سپرده می شود. علت این مساله عدم موازنه ای است که بیش از ۲۵ سال در عرصه بین المللی مشاهده می شود.

وی توضیح داد که نقش روسیه احیای موازنه برهم خورده در امور مناسبات بین المللی است.

رییس جمهوری سوریه به نقش حضور نظامی روسیه در عرصه جهانی در کنار اقدامات سیاسی- دیپلماتیک در صحنه جهانی اشاره کرد و ادامه داد : بسیاری از کشورها در وهله اول کشورهای کوچک که سوریه نیز جزو آنها محسوب می شود، از متوازن تر شدن نظام جهانی سود می برند.

وی افزود: به این ترتیب می توان نتیجه گیری کرد که نقش روسیه در سوریه به مقابله با تروریسم بین المللی محدود نمی شود. توافق های مربوطه روسیه و سوریه برای ۲۵ سال درنظر گرفته شده است. من فکر نمی کنم که تروریست ها تا آن مدت دوام بیاورند.

اسد به بعد دیگر حضور نظامی روسیه در سوریه و سایر مناطق جهان اشاره کرد و افزود: هدف آن (حضور نظامی روسیه) تامین نظام جهانی عادلانه تر و متوازن تر است. البته اگر غرب زمانی از سیاست های خصمانه استفاده از قدرت نظامی برای مشکل آفرینی برای کشورهای جهان صرف نظر کند در آن صورت روسیه نیز نیازی به چنین تاسیسات نظامی نخواهد داشت. اما همینک جهان نیاز به توازن دارد.

براساس توافق‌نامه ای که در سال ۲۰۱۵ بین مسکو و دمشق امضا شد، گروه هوایی نیروهای مسلح روسیه، به طور نامحدود در قلمرو سوریه در پایگاه هوایی حمیمم حضور خواهد داشت.

در سال ۲۰۱۷ نیز روسیه و سوریه توافق نامه‌ای را امضا کردند که طبق آن، ۱۱ کشتی هسته‌ای روسیه اجازه یافتند در بندر "طرطوس" مستقر شوند.

توافق‌نامه روسیه و سوریه ۴۹ سال اعتبار دارد و ۲۵ سال نیز قابل تمدید است.

سوریه از سال ۲۰۱۱ مورد حمله تروریست های بین المللی ازجمله داعش قرار گرفت و برخی کشورهای عربی و غربی و در راس آنها آمریکا بطور پنهانی و آشکار از تروریست ها حمایت کردند.

نیروی هوافضای روسیه از روز ۳۰ ماه سپتامبر عملیات نظامی در سوریه را به درخواست دولت این کشور آغاز کرد و بخش اصلی عملیات در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ به پایان رسید و بخش عمده نیروهای روسیه از آن تاریخ خاک روسیه را ترک کردند.

نظرات بینندگان