arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۸۳۶۳
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۴ - ۱۵ مهر ۱۳۹۹

برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۰ معرفی شدند

این جایزه به پاس پژوهش‌های آنها در زمینه درک سیاه چاله و کشف یک شی کلان جرم در کهکشان راه شیری به این سه نفر اهدا شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

جایزه نوبل فیزیک امسال، به راجر پنروس، رینهارد گنزل، آندرا غز اهدا شد.

به گزارش ایسنا، این جایزه به پاس پژوهش‌های آنها در زمینه درک سیاه چاله و کشف یک شی کلان جرم در کهکشان راه شیری به این سه نفر اهدا شد.

راجر پنروس کشف کرد که تشکیل سیاه چاله، یک پیش بینی دقیق از نظریه نسبیت عام است.

رینهارد گنزل و آندره غز نیز به خاطر کشف یک شی کلان جرم در مرکز کهکشان راه شیری این جایزه را دریافت کردند.

این دو کشف کردند که یک شی نامرئی و به شدت سنگین چرخش ستاره ها را در مرکز کهکشاه راه شیری کنترل می کند. در حال حاضر یک سیاه چاله کلان جرم تنها تعریف موجود برای این شی است. 

نیمی از این جایزه به راجر پنروس تعلق خواهد گرفت و نیم دیگر بین ریچارد گنزل و آندره غز تقسیم خواهد شد.

از سال ۱۹۰۱ تاکنون، ۱۱۴ جایزه نوبل فیزیک اهدا شده است و شش بار در سال‌های ۱۹۱۶، ۱۹۳۱، ۱۹۳۴، ۱۹۴۰، ۱۹۴۱ و ۱۹۴۲ اعطا نشد اما دلیل اینکه جوایز نوبل در آن شش سال اعطا نشد این است که بنا بر آنچه در اساسنامه بنیاد نوبل آمده است: اگر هیچ کدام از آثار مورد بررسی، دارای اهمیت ویژه‌ای نباشد، پول جایزه تا سال بعد حفظ می‌شود. در کل در طول جنگ جهانی اول و دوم، جایزه‌های نوبل کمتری اهدا شد. اولین دریافت‌کنندگان این جایزه "ماری و پیر کوری"، "پل دیراک" و" آلبرت انیشتین" بودند، اما بعد از آن افراد زیادی از جمله "دیمیتری مندلیف" خالق جدول تناوبی عناصر  و "لیز مایتنر"، کاشف تقسیم هسته‌ای باید نوبل را دریافت می‌کردند که چنین نشد، آکادمی سلطنتی علوم سوئد مسئول انتخاب برندگان نوبل شیمی و فیزیک است و با توجه به وصیت نامه "آلفرد نوبل"، جایزه نوبل در رشته های شیمی و فیزیک توسط آکادمی علوم سلطنتی سوئد از سال ۱۹۰۱ تاکنون هر ساله اهدا می شود.

نظرات بینندگان