arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۸۵۵۹
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۵ - ۱۶ مهر ۱۳۹۹

خطرناک‌ترین نقاط تهران به لحاظ کرونا

رئیس کمیته سلامت شورای شهرتهران با اشاره به اینکه ۵۰ سوله مدیریت بحران آماده انتقال بیماران مبتلا به کرونا است، گفت: احتمال انتقال کرونا در مهمانی‌ها بیشتر از مترو و اتوبوس است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس کمیته سلامت شورای شهرتهران با اشاره به اینکه ۵۰ سوله مدیریت بحران آماده انتقال بیماران مبتلا به کرونا است، گفت: احتمال انتقال کرونا در مهمانی‌ها بیشتر از مترو و اتوبوس است.

 کرونا در حال جولان دادن است و انگار این روزها افسار گسیخته؛ از پیر و جوان و خرد و کلان قربانی‌ می‌گیرد و هر روز خانواده‌های زیادی را عزادار می‌کند. بیمارستان‌ها مملو از بیماران مبتلا به کرونا است و کادر درمان هم دیگر امانشان بریده و از وضعیت خسته شده‌اند. تهران سخت‌ترین روزهای کرونایی را می‌گذراند و برخی کارشناسان و مسوولان بهداشت و درمان هم خبر از پاییز و زمستان سخت برای مردم به ویژه در پایتخت به دلیل شرایط کرونا داده‌اند. مدتی از حساسیت مردم به کرونا کاسته شده بود و رعایت پروتکل‌های بهداشتی کمتر مد نظر برخی شهروندان قرار گرفت و حالا بسیاری معتقدند همین موضوعات سبب جولان کرونا شده است.

حدود نیمی از مبتلایان و متوفیان کرونا در تهران هستند و این روزها علیرغم محدودیت‌های کرونایی در پایتخت همچنان تهران وضعیت قرمز و هشدار هم طی کرده است، همچنین بر اساس اعلام مسوولان هیچ نقطه سفیدی از لحاظ شیوع این ویروس در کشور باقی نمانده است و همه‌جا از مرز هشدار گذشته‌ و در وضعیت قرمز و فوق‌قرمز قرار دارند. در این وضعیت نابسامان مردم و متولیان باید تصمیم‌های قاطع تری برای جلوگیری از شیوع این ویروس خطرناک بگیرند زیرا اکنون شرایط به‌مراتب سخت‌تر از موج اول و دوم کرونا است.

درباره موضوعات مختلف شهری مرتبط با کرونا با ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران به بحث و گفت‌وگو نشستیم که جزئیات آن به شرح به شرح ذیل است:

ماجرای دراختیار گذاشتن سوله‌های مدیریت بحران برای مبتلایان به کرونا و درمان آنها به کجا رسید و چرا این موضوع ناتمام ماند؟

سوله‌های مدیریت بحران در پایتخت در هر شرایطی آماده استفاده برای وضعیت بحرانی است، حالا این وضعیت بحرانی ناشی از کرونا یا هر حادثه و سانحه دیگری باشد فرقی ندارد. ۵۰ سوله مدیریت بحران هم‌زمان با شیوع کرونا در ماه‌های گذشته آماده استفاده برای مبتلایان به کرونا قرار گرفته است و مدیریت شهری آمادگی لازم را جهت دراختیار قرار دادن کامل این سوله‌ها دارد. البته تاکنون دانشگاه‌های علوم پزشکی و ستاد مقابله با کرونا در این زمینه اعلام نیاز نکرده و قطعاً اگر درخواستی داشته باشند، ما حتماً سوله‌ها را دراختیار آنها قرار خواهیم داد.

اینکه گفته می‌شود چرا با وجود نداشتن ظرفیت پذیرش در برخی ازبیمارستان‌های پایتخت به دلیل کرونا از سوله‌های بحران استفاده نمی‌شود را از مسئولان مربوطه در دانشگاه‌های علوم پزشکی و یا ستاد مقابله با کرونای تهران باید سوال کرد. ما آمادگی لازم را به صورت کامل جهت هماهنگی داریم.

بالاترین آمار مرگ و میر کرونا در پایتخت

بیشترین آمار فوتی‌ها به دلیل کرونا در تهران چه تعدادی بوده است؟

در حال حاضر نه تنها در تهران بلکه در همه شهرها شاهد افزایش آمار مبتلایان به کرونا و مرگ و میر ناشی از این بیماری هستیم و ایران رتبه ۵ مرگ و میر ناشی از کرونا را در میان کشورهای جهان دارد و میزان آمارهای مثبت تست‌های انجام شده نسبت به کشورهای کمتر است ولی مرگ و میر آمار بالایی دارد که شاید این مسئله نشان می‌دهد وسعت بیماری بسیار بیشتر از آنچه که گمان می‌کنیم است.

شنبه هفته جاری بیشترین آمار متوفیان کرونا در پایتخت را داشتیم که ۱۳۶ مورد بود. روز دوشنبه نیز در هفته جاری این آمار ۱۱۵ مورد شد که هر چه بیشتر رعایت پروتکل‌ها مدنظر شهروندان قرار گیرد، آمار ابتلا نیز کاهش می‌یابد و نباید از میزان حساسیت در این زمینه کاسته شود.

بوستان‌ها و پارک‌ها خطرناک به لحاظ کرونا نیست

بوستان‌ها و پارک‌ها چقدر در انتقال ویروس کرونا و شیوع این بیماری نقش دارد و آیا مدیریت شهری پیشنهادی در این راستا به ستاد مقابله با کرونا داشته است؟

براساس مستندات انجام گرفته، پارک‌ها و بوستان‌ها جزو محل‌های خطرناک که سبب ابتلا کرونا به شهروندان شود نیستند و در صورتی که تجمع در بوستان‌ها نداشته باشیم و افراد ماسک هم استفاده کنند و فاصله اجتماعی رعایت شود، احتمال انتقال کرونا پایین است، ولی با این وجود اگر ستاد مقابله با کرونا صلاح بداند که پارک‌ها و بوستان‌ها تعطیل شود، قطعاً ما نیز در مدیریت شهری به این موضوع تمکین می‌کنیم و اقدامات لازم جهت همکاری صورت می‌گیرد.

خطر انتقال کرونا در مهمانی بیشتر از مترو

پیش از این شما مطرح کردید که مترو و اتوبوس محل خطرناکی به لحاظ ابتلا به بیماری کرونا نیست، ولی اخیراً محسن هاشمی رئیس شورای شهر بیان داشته که اگر تعداد اتوبوس و واگن‌های مترو بیشتر بود قطعا آمار مبتلایان و متوفیان کرونا نیز کمتر در پایتخت رقم می‌خورد، نظر کنونی شما چیست؟

نسبت به فضاهای سربسته و مهمانی‌های خانوادگی، خطر ابتلا به کرونا در مترو و اتوبوس کمتر است. البته ویروس کرونا هر روز اطلاعات جدیدی در مورد آن به دست می‌آید. اخیراً آمارها نشان می‌دهد که اگر ماندگاری در یک فضا بیش از ۱۵ دقیقه باشد و فردی بیمار در این مکان حضور داشته باشد، احتمال انتقال کرونا زیاد است. البته ماندگاری اکثر مسافرین در مترو چندان زیاد نیست، اما حتما باید استفاده از ماسک در مترو و اتوبوس مدنظر قرار گیرد.

آمادگی جهت تعطیلی مترو اتوبوس

احتمالی تعطیلی مترو و اتوبوس در تهران به دلیل شیوع کرونا چقدر است؟

تهران پایتخت کشور است و مدیریت شهری نمی‌تواند تصمیم قطعی در مورد مسائل گوناگون شهر بگیرد و ستاد کشوری دراین زمینه‌ها مداخله می‌کند. ما نمی‌گوییم که مترو را تعطیل نکنند، حتی این آمادگی برای تعطیلی وجود دارد و اگر ستاد مقابله با کرونا صلاح بداند، ما نیز قطعا تابع آن خواهیم بود.

لغو طرح ترافیک پاک کردن صورت مساله است

موج انتقادات درباره اجرای طرح ترافیک در شرایط کنونی از شهرداری تهران بسیار افزایش یافته است، آیا مدیریت شهری بنایی بر لغو طرح ترافیک ندارد؟

طرح ترافیک سه ماه در پایتخت لغو شد، ولی تغییری در آمار مبتلایان به وجود نیامد. اگر بر روی مسائل جزئی متمرکز شویم، موضوعات اساسی گم می‌شود. ما مقاومتی در برابر لغو طرح ترافیک نداریم، ولی نباید نسبت به پاک کردن صورت مسئله و دلایل اصلی ابتلا به کرونا و شیوع آن اقدام کرد. مطالعات در کشور ما و بسیاری از کارشناسان نشان می‌دهد لغو طرح ترافیک نه تنها اثر مثبت در کاهش آمار مبتلایان ندارد بلکه می‌تواند نتیجه معکوس هم ایجاد کند ولی ما در این زمینه تابع ستاد کرونائیم و اگر اعلام کنند طرح لغو شود، شهرداری مخالفتی نخواهد داشت.

پرخطرترین مکان‌های تهران در شرایط کرونا

پرخطرترین مکان‌های تهران به لحاظ احتمال ابتلا به کرونا کجاها است؟

مراکز درمانی جزو مناطق پرخطر محسوب می‌شود که حضور در این مراکز احتمال ابتلا را به این بیماری مضاعف می‌کند، بنابراین از شهروندان درخواست داریم که اقدامات درمانی غیراورژانس خود را که ضرورت ندارد و یا می‌توان آن را به تأخیر انداخت مدنظر قرار دهند و برای اعمال زیبایی به مراکز درمانی مراجعه نکنند. همچنین شماره تلفن ۴۰۳۰ به صورت بیست و چهار ساعته پاسخگوی افرادی است که درباره بیماری کرونا سؤال دارند. مردم اطلاع داشته باشند که هر عطسه و سرفه نیاز فوری به مراجعه به مرکز درمانی ندارد، چرا که در غیر این صورت ممکن است احتمال‌شان به کرونا افزایش یابد. همچنین مراسم‌های مختلف همچون مهمانی، عروسی و عزا نیز جزو محل‌های خطرناک محسوب می‌شود و باید حتما افراد به این موضوعات جهت پیشگیری از کرونا دقت داشته باشند.

انتقال کرونا بیشتر از هوا و کمتر از سطوح

ضدعفونی اماکن مختلف در پایتخت چقدر مورد توجه مدیریت شهری است؟ و آیا ضدعفونی مترو و اتوبوس همچنان ادامه دارد؟

اوایل شیوع کرونا مساله انتقال ویروس کرونا از طریق سطوح مختلف مطرح بود ولی الان اکثر مطالعات نشان می‌دهد که بیشترین انتقال ویروس کووید۱۹ از طریق هوا و گذر ویروس از بینی و دهان افراد انجام می‌گیرد، بنابراین ضدعفونی معابر هر چند که در حال حاضر انجام می‌گیرد، ولی ضرورت چندانی ندارد. قطعاً تماس نزدیک با بیمار کرونا و انتقال هوابرد ویروس از عوامل اصلی ابتلا است. سطوح در تماس با دهان و بینی افراد نیست. البته پروتکل‌ها روز به روز براساس اعلام جهانی بهداشت ارتقاء می‌یابد و اطلاعات جدید منتشر می‌شود که ما تابع رعایت پروتکل‌ها هستیم.

احتمال کاهش ابتلا به آنفلوآنزا در پاییز و زمستان امسال

سرانجام ارائه واکسن انفلوانزا به کارکنان بهشت زهرا(س)، پسماند و اکثر مردم تهران به کجا رسید؟

فصل تزریق واکسن آنفلوانزا در حال طی شدن است. از طرفی تجربه کشورهایی که در نیمکره جنوبی قرار داشتند و زمستان را با کرونا گذرانده‌اند نشان می دهد آنفلوانزا در زمستان شدید نبوده و شاید شستن مداوم دست‌ها از دلایل آن بوده است که امیدواریم در ایران هم به همین صورت باشد. البته افراد پرخطر تأمین واکسن آنفلوانزا برای آنها توسط وزارت بهداش توعده داده شده و در مرحله اول بسیاری از مراکز بهداشتی و زنان باردار آن را تزریق کرده‌اند که در مورد جزئیات و چرایی عدم ارائه بیشتر واکسن آنفلوانزا باید از مسئولان مربوطه در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو سؤال شود.

شما واکسن آنفلوانزا تزریق کرده‌اید؟

خیر، هر چند که من جزو گروه‌های پزشکی و درمانی و به عبارتی کادر درمان محسوب می‌شوم ولی این واکسن را تزریق نکرده‌ام. امیدوارم تجربه کشورهایی مانند استرالیا و نیوزلند در زمستان برای ایران هم تکرار شود و احتمال شیوع آنفلوانزا کمتر باشد. من ترجیح دادم که گروه‌های پرخطرتر از من واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند.

بهبود وضعیت کرونا در شورای شهر

وضعیت جسمانی صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران که در بیمارستان بستری بود چگونه است؟

صدراعظم نوری به دلیل ابتلا به بیماری کرونا و تشدید این بیماری در بیمارستان بستری بود که روز گذشته ترخیص و در منزل در حال طی کردن ادامه مرحله قرنطینه است. همچنین زهرا نژادبهرام در منزل در قرنطینه است و وضعیت جسمانی هر دو نفر در حال بهبودی است. تست کرونای سایر اعضای شورای شهر تهران نیز خوشبختانه منفی بوده است.

محدودیت‌ها یک ماهه شود

به نظر شما اعمال محدودیت‌های یک هفته‌ای برای پایتخت کافی است؟

دولت به آثار اقتصادی ناشی از محدودیت‌ها فکر می‌کند، اما لازم است مسوولان تصمیمی عاجل اتخاذ کنند تا هم زنجیره بیماری قطع شود و هم کادر درمان نفسی تازه کنند.ایجاد محدودیت یک هفته‌ای در تهران با توجه به وضعیت شیوع و همچنین دوره بیماری کم است و باید این محدودیت‌ها حداقل یک ماهه باشد.

بیشترین دلیل ابتلا به کرونا در پایتخت چگونه بوده است؟

درباره سابقه و دلیل ابتلای به کرونا بر اساس بررسی‌هایی که تابستان انجام گرفت، ۲۲ درصد مبتلایان با فرد مبتلا تماس داشته‌اند، ۱۷ درصد سابقه سفر به شهرهای پرخطر و ۶۷ درصد سابقه حضور در تجمع را داشته‌اند.

بیشترین آمار ابتلا در کدام مناطق تهران بوده است؟

بر اساس بررسی‌های انجام شده، مناطق ۴، ۸ و ۱۳ بیشترین مبتلایان و مناطق ۹، ۲۸، ۲۱و ۲۲ کم‌ترین میزان ابتلاء را داشته است.

 

 فارس

نظرات بینندگان