arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۸۵۶۳
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۵ - ۱۶ مهر ۱۳۹۹

ثبت رکورد تازه؛ ارزش لیر ترکیه به کم‌ترین حد در مقابل دلار آمریکا رسید

نرخ برابری لیر با ثبت رکوردی تاریخی به پایین‌ترین حد در مقابل دلار آمریکا رسید.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نرخ برابری لیر با ثبت رکوردی تاریخی به پایین‌ترین حد در مقابل دلار آمریکا رسید.

به گزارش یورونیوز، همزمان با ادامه حمایت ترکیه از پیشروی نیروهای آذربایجان در خاک ارمنستان و نیز افزایش احتمال اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه به دلیل به کارگیری سامانه دفاع ضدموشکی اس-۴۰۰ روسیه، نرخ برابری لیر در جریان معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی ارز به پایین‌ترین حد در مقابل دلار آمریکا رسید

هر دلار آمریکا روز چهارشنبه در برابر ۷.۸۸ لیر ترکیه مبادله شد و نرخ برابری لیر در مقابل دلار به ۰.۱۳ رسید که پایین‌ترین نرخ برابری پول ملی ترکیه محسوب می‌شود. لیر ترکیه طی سال ۲۰۲۰ تاکنون با افت ۲۴ درصدی نرخ برابری در مقابل دلار آمریکا مواجه شده است.

کارشناسان اقتصادی مهمترین دلیل افت ارزش لیر ترکیه را درگیر شدن روزافزون دولت رجب طیب اردوغان در تنش‌های ژئوپلتیک می‌دانند.

تحلیل‌گران بازار جهانی ارز معتقدند، افزایش تنش میان آنکارا و اتحادیه اروپا و نیز اقدام بحث‌برانگیز قبرس شمالی در بازگشایی یک منطقه ساحلی متروک موجب خواهد شد تا روند نزولی ارزش لیر طی روزهای آینده نیز ادامه داشته باشد

اردوغان به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته که نشست هفته گذشته اتحادیه اروپا برای غلبه بر اختلاف‌های موجود میان ترکیه و این اتحادیه کافی نبوده است.

درگیری سال‌های اخیر ترکیه در تنش‌های ژئوپلتیک به ویژه مداخله در جنگ سوریه، با دامن زدن به کسری بودجه دولت موجب صعود نرخ تورم تا ۱۶ درصد شده است. در پایان ماه سپتامبر نیز نرخ تورم ترکیه ۱۱.۷۵ درصد بوده است. همچنین نرخ رشد اقتصادی ترکیه نیز از ۷.۵ درصد در سال ۲۰۱۷ به کمتر از ۱ درصد در سال ۲۰۱۹ رسیده و پیش‌بینی می‌شود امسال نیز در پی شیوع ویروس کرونا این نرخ منفی شود.

 

 

نظرات بینندگان