arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۸۵۶۶
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۱۶ - ۱۶ مهر ۱۳۹۹

بشار اسد برای تزریق واکسن روسی کرونا اعلام آمادگی کرد

بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه روز چهارشنبه با اشاره به تصمیم کشورش برای تهیه واکسن روسی کرونا در صورت توزیع در بازار،‌ شخصا برای تزریق این واکسن اعلام آمادگی کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

اسد در مصاحبه با خبرگزاری روسی «نووستی» در پاسخ به این پرسش که آیا حاضر است شخصا واکسن روسی کرونا را تزریق کند، گفت: بله در چنین شرایطی همه دوست دارند واکسن این بیماری خطرناک را تزریق کنند.

وی درباره خرید واکسن‌های روسی کرونا نیز گفت: سوریه به دنبال وارد کردن واکسن روسی کرونا خواهد بود و در این باره با مسکو نیز مذاکره خواهد کرد. مقدار مورد نظر برای خرید این واکسن بعدا مشخص خواهد شد. اما تا جایی که می‌دانم این واکسن هنوز وارد بازارهای بین‌المللی نشده است. ما با مقام‌های روسی درباره اینکه چه زمانی این واکسن وارد سوریه شود، رایزنی خواهیم کرد. این مسئله بسیار مهم و ضروری است.

اسد در ادامه افزود که همه در سوریه منتظر هستند ببینند که واکسن روسی کی وارد بازار می‌شود تا از آن استفاده کنند.

طبق آمار اعلام شده،‌ تاکنون ۴,۲۴۷ نفر در سوریه به کرونا مبتلا شدند که ۲۰۲ تن از آن‌ها جان خود را  از دست داده و ۱,۱۱۷ نفر بهبود یافته‌اند.

نخستین واکسن کرونا در روسیه به نام  واکسن «اسپوتنیک» و پس از تزریق آزمایشی بر روی گروه هایی از داوطلبان، روز ۲۱ مرداد در روسیه به ثبت رسید. 

این واکسن توسط موسسه تحقیقاتی گمالیا و وزارت دفاع روسیه تولید شده است و برای واکسیناسیون مردم روسیه در همه مناطق این کشور توزیع شد.

دومین واکسن کرونا در روسیه توسط مرکز ویروس شناسی و بیوتکنولوژیک «وکتور» در نووسیبیرسک ساخته شد و انستیتو فدرال ثبت مالکیت صنایع روسیه، ۱۰مهرماه آن را ثبت رسمی کرد.

واکسن دوم کرونا «اپی واک کرونا» نام گرفته است و شرکت سازنده آن می‌گوید که این واکسن می‌تواند در بدن مصونیت در برابر ویروس کووید-۱۹ ایجاد کند.  

نظرات بینندگان