arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۸۶۲۸
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۲۳ - ۱۶ مهر ۱۳۹۹

پیروزی فیروزجا مقابل مرد شماره ۲ شطرنج جهان

علیرضا فیروزجا، نابغه شطرنج ایران در رقابت های سوپرتورنمت شطرنج موفق شد مرد شماره دو شطرنج جهان را شکست دهد. فیروزجا توانست در بازی آرماگدون این شطرنج باز قدرتمند را شکست دهد. با این پیروز فیروزجا توانست ۱۲ واحد ریتینگ زنده خود را افزایش دهد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

علیرضا فیروزجا، نابغه شطرنج ایران در رقابت های سوپرتورنمت شطرنج موفق شد مرد شماره دو شطرنج جهان را شکست دهد.

به گزارش ایسنا، پس از شیوع کرونا تمامی رقابت‌های شطرنج به صورت آنلاین پیگیری شد. بعد از گذشت ماه‌ها و کنترل این بیماری در برخی کشورها، اهالی شطرنج تصمیم به برگزاری مسابقات حضوری گرفتند. در جدیدترین رقابت‌ها امشب (چهارشنبه) سوپرتورنمنت شطرنج بعد از ماه‌ها به صورت حضوری مسابقات خود را دنبال کرد.

 

علیرضا فیروزجا نابغه ایرانی شطرنج جهان در روز سوم این رقابت‌ها مقابل فابیانو کاروآنا آمریکایی قرار گرفت. این شطرنج باز آمریکایی در رده دوم بهترین شطرنج باز دنیا قرار دارد.

در بازی‌های کلاسیک علیرضا توانست با ریتینگ ۲۷۲۸ حریف آمریکایی که با ریتینگ ۲۸۲۸ در این مسابقات شرکت کرده را متوقف کند و از او یک مساوی ارزشمند بگیرد. طبق قوانین بازی‌ها برای مشخص شدن برنده این دیدار، دو شطرنج باز در بازی آرماگدون به مصاف یکدیگر رفتند.

فیروزجا توانست در بازی آرماگدون این شطرنج باز قدرتمند را شکست دهد. با این پیروز فیروزجا توانست ۱۲ واحد ریتینگ زنده خود را افزایش دهد.

در دیگر دیداری مهم در روز سوم مگنوس کارلسن برابر آرین طاری به پیروزی رسید. با این نتایج کسب شده فیروزجا در رده چهارم این رقابت‌ها ایستاده است.

همچنین در روز دوم این رقابت‌ها و در مهمترین بازی ها علیرضا فیروزجا نابغه شطرنج ایران مقابل میزبان این رقابت‌ها قرار گرفت. مگنوس کارلسن نروژی نفر اول شطرنج جهان در بازی‌های کلاسیک مقابل علیرضا متوقف شد.

بعد از تساوی در بازی‌های کلاسیک دو شطرنج باز در بازی آرماگدون به مصاف یکدیگر رفتند. علیرضا در حالی که در بازی آرماگدون جلو بود به دلیل از دست دادن زمان شکست خورد.

لازم به ذکر است که فیروزجا در اولین دور از رقابت‌ها به مصاف یان کریشتف دودا، سوپر استاد بزرگ لهستانی رفت و با عملکری خوب توانست پیروز این دیدار شود و سه امتیاز کسب کند.

در این رقابت‌ها شش شطرنج باز به مصاف یکدیگر رفتند. مگنوس کارلسن نفر اول شطرنج جهان، فابیانو کاروآنا، لوون آرونیان، آنیش گیری و آرین طاری در این رقابت‌ها حضور دارند. هم‌چنین علیرضا فیروزجا ستاره بی‌چون و چرای شطرنج جهان در این رقابت‌ها دست به مهره شده است.
این سوپرتورنمنت بعد از ماه‌ها برگزاری شطرنج آنلاین به صورت حضوری در نروژ پیگیری می‌شود.

مجموع جوایز این رقابتها ۱۶۲ هزار یورو پیش‌بینی شده است که نفر اول این رقابت‌ها ۶۳ هزار یورو و نفر دوم این رقابت‌ها ۳۳ هزاریورو جایزه دریافت می‌کند. نفر آخر این رقابت‌ها هم ۱۴ هزار یورو را به خانه می‌برد.

این رقابت‌ها با تفسیر و به صورت زنده از تلویزیون نروژ بخش می‌شود. علاقه‌مندان نیز می‌توانند این رقابت‌ها را به صورت آنلاین تماشا کنند.

این سوپرتورنمنت که از ۱۴ مهر آغاز شده، تا بیست و پنجم این ماه ادامه خواهد داشت.

نظرات بینندگان