arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۸۷۶۷
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۲۲ - ۱۷ مهر ۱۳۹۹

درخواست پارلمان اروپا برای مجازات عربستان سعودی

اعضای پارلمان اروپا روز پنجشنبه طرحی را تصویب کردند تا نقض حقوق بشر توسط عربستان سعودی را محکوم کنند. این نهاد قانونگذار اروپایی همچنین با تصویب این طرح از اتحادیه اروپا خواسته در مورد میزبانی نشست پیش‌روی گروه۲۰ در این کشور باز‌نگری کند و این کشور را به دلیل قتل «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار سعودی و برخی مسائل حقوق بشر مجازات کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

پارلمان اروپا طرحی را تصویب کرده تا از اتحادیه اروپا بخواهد در مورد برگزاری نشست گروه 20 در عربستان سعودی بازنگری کند و مجازاتی را برای سعودی‌ها به دلیل نقض حقوق بشر در نظر بگیرد.

به گزارش فارس، اعضای پارلمان اروپا روز پنجشنبه طرحی را تصویب کردند تا نقض حقوق بشر توسط عربستان سعودی را محکوم کنند.

این نهاد قانونگذار اروپایی همچنین با تصویب این طرح از اتحادیه اروپا خواسته در مورد میزبانی نشست پیش‌روی گروه۲۰ در این کشور باز‌نگری کند و این کشور را به دلیل قتل «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار سعودی و برخی مسائل حقوق بشر مجازات کند.

به نوشته خبرگزاری «دویچه وله»، این طرح در دومین سالگرد قتل جمال خاشقچی به تصویب رسیده و یکی از قوی‌ترین اطلاعیه‌های سیاسی پارلمان اروپاست که تاکنون برای عربستان سعودی در نظر گرفته شده است.

«مارک تارابلا»، نماینده بلژیکی پارلمان اروپا در این خصوص گفته: «همه ما از اهمیت عربستان سعودی برای ثبات خاورمیانه و به عنوان یکی از شرکای اتحادیه اروپا آگاه هستیم، با این حال، این موضوع نباید بهانه‌ای برای نقض حقوق بشر باشد.»

وی در ادامه با اشاره به قتل خاشقچی و عدم در نظر گرفتن مجازات برای قتل وی تأکید کرد که برخی شخصیت‌های دیگر عربستانی نیز همچنان بدون اتهام در زندان به سر می‌برند.

تارابلا افزود: «به همین دلایل، ما با [تصویب] این طرح از "فن در لاین" و "چارلز میشل" قویاً می‌خواهیم که حضور اتحادیه اروپا در نشست گروه ۲۰ که توسط ولی‌عهد "محمد بن سلمان" در ماه نوامبر برنامه‌ریزی شده را باز‌نگری کنند.»

وی همچنین گفت: «این موضوع فرصتی را برای اتحادیه اروپا فراهم می‌کند تا سازگاری با ارزش‌های خود را نشان دهد و در نظر نگرفتن مجازات‌ برای جرم‌هایی که در عربستان رخ می‌دهند را به مشروعیت نشناسند.»

نشست گروه بیست قرار است بیستم و بیست و یکم ماه نوامبر (یکم و دوم آذر ماه) به صورت مجازی برگزار شود.

پارلمان اروپا همچنین شدیداً اقدام عربستان سعودی برای نگه داشتن برده مانند ده‌ها هزار مهاجر آفریقایی در کمپ‌ها را نیز محکوم کرد.

پارلمان اروپا در حالی این اقدام عربستان را محکوم کرده که بررسی‌های روزنامه تلگراف در ماه گذشته نشان داد که هزاران مرد، زن و کودک در این کمپ‌ها زندانی شدند تا از گسترش ویروس کرونا در این کشور جلوگیری شود. این افراد در این کمپ‌ها مجبور شدند در کنار یکدیگر غذا بخورند و بخوابند.

پیشتر «دو بلیسیو»، شهردار نیویورک در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که در نشست مجازی شهرداران گروه ۲۰ که قرار است آخر ماه جاری میلادی به میزبانی عربستان سعودی برگزار شود شرکت نخواهد کرد.

دو بلیسیو، پیش از این نیز از پادشاهی عربستان سعودی به خاطر جنگ علیه مردم یمن انتقاد کرده بود

نظرات بینندگان