arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۸۸۰۶
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۰۹ - ۱۸ مهر ۱۳۹۹

عراق: روابطمان با تهران بسیار خوب است

"فواد حسین" وزیر امورخارجه عراق پنجشنبه شب بر ضرورت برقراری روابطی خوب با کشورهای همسایه از طریق نهادهای دولتی تأکید کرد و افزود: روابط ما با ایران خوب است و در تلاش برای ترمیم روابط تاریخی خوب خود با ترکیه هستیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

"فواد حسین" وزیر امورخارجه عراق پنجشنبه شب بر ضرورت برقراری روابطی خوب با کشورهای همسایه از طریق نهادهای دولتی تأکید کرد و افزود: روابط ما با ایران خوب است و در تلاش برای ترمیم روابط تاریخی خوب خود با ترکیه هستیم.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری "المسله" عراق، الحسین در یک گفت وگوی تلویزیونی گفته است:بیش از ۲۰ کشور نگرانی خود را به صورت جدی در خصوص امنیت سفارت‌خانه‌هایشان در عراق اعلام کردند و خواستار ضرورت توقف حمله به مراکز دیپلماتیک شده‌اند، اما هیچ کشوری اعلام نکرده است که در صورتی که آمریکا سفارت خود را در بغداد ببندد، سفارت‌شان را از پایتخت عراق خارج خواهد کرد.

اظهارات حسین در خصوص روابط خوب ایران و عراق چند روز پس از آن مطرح می‌شود که "مصطفی الکاظمی" نخست وزیر این کشور نیز ۱۲ مهرماه نیز اعلام کرده بود که کشورش از روابط با تهران خجالت نمی‌کشد و باید آینده بهتری برای عراق ساخته شود.

وزیر امورخارجه عراق همچنین نسبت به هرگونه دریافت اطلاعات در خصوص دستیابی نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد به توافق با رهبران الحشد الشعبی اظهار بی‌اطلاعی کرد.

«عبدالعزیز المحمداوی» (ابوفدک)، رییس ستاد عملیات الحشد الشعبی ۱۱ مهرماه با «جنین هنیس پلاسخارت»، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق دیدار کرد.

رییس ستاد الحشد الشعبی اعلام کرده بود که بسیج مردمی عراق به تلاش برای مبارزه با تروریسم، بازگشت خانواده‌های آواره و بستن پرونده پناهجویان و آوارگان در عراق ادامه می‌دهد و از نقش سازمان ملل در کمک و حمایت از عراق قدردانی کرد.

وزیر امورخارجه عراق در بخش دیگری از سخنانش در خصوص انتخابات در کشورش که قرار است، خردادماه سال آینده برگزار شود هم گفت که امیدوار است که این انتخابات در موعد مقرر خود برگزار شود، هرچند که اقدامات مقدماتی برای برگزاری انتخابات بسیار کند پیش می‌رود و به گفته وی احتمال برگزاری این انتخابات در زمان تعیین شده به خاطر عدم اتمام مقدمات وجود ندارد.

حسین در خصوص خروج نیروهای آمریکا از عراق هم گفت که دولت مصطفی الکاظمی به تصمیم پارلمان برای خروج نظامیان خارجی از عراق متعهد است و گفت وگوهایی را برای خروج نظامیان خارجی آغاز کرده و به نتایجی نیز رسیده است

وزیر امورخارجه عراق افزود: کمیته تخصصی که پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تشکیل خواهد شد، زمان خروج نظامیان آمریکایی را تعیین خواهد کرد.

حسین در پایان گفت: خروج دیپلمات‌های آمریکایی نیز بر آموزش و تجهیز دستگاه امنیتی عراق تأثیر خواهد گذاشت و ما باید برحسب اطلاعات امنیتی، نیازمندی خود به نیروهای خارجی در عراق را مشخص کنیم.

نظرات بینندگان