arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۹۰۴۷
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۷ - ۱۹ مهر ۱۳۹۹

سیاتیک چیست؟

برداشت اکثر افراد از اصلاح «سیاتیک» نوعی بیماری است، در حالی‌که این برداشت کاملا غلط است. در واقع سیاتیک نام بیماری نبوده و نام نوعی درد یا به عبارت دیگر نام یک عصب بزرگ و مهم است که از کمر خارج‌شده و وارد پاها می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

برداشت اکثر افراد از اصلاح «سیاتیک» نوعی بیماری است، در حالی‌که این برداشت کاملا غلط است. در واقع سیاتیک نام بیماری نبوده و نام نوعی درد یا به عبارت دیگر نام یک عصب بزرگ و مهم است که از کمر خارج‌شده و وارد پاها می‌شود.

گاهی در کنار این اصطلاح، مشکلاتی مانند دیسک کمر، تنگی کانال کمر، آرتروز و سُرخوردگی مهره هم شنیده می‌شود اما ارتباط این مفاهیم با یکدیگر چگونه است؟ابتدا باید توضیح کوتاهی درباره خود عصب سیاتیک داده شود. از بین مهره‌های کمری و همچنین استخوان خاجی‌ مانند سایر مهره‌های ستون فقرات عصب‌های نخاعی خارج می‌شوند که هر کدام وظیفه عصب‌دهی حسی و حرکتی به قسمتی از پایین‌تنه را به عهده دارند.

گاهی تعدادی از این عصب‌های کوچک کنار هم جمع می‌شوند و عصب بزرگ‌تری را می‌سازند. این دقیقا اتفاقی است که در مورد عصب سیاتیک رخ می‌دهد. این عصب از تعدادی ریشه عصبی کمری و خاجی تشکیل شده و از لگن در پشت خارج می‌شود و مسیر خود را در قسمت باسن به سمت پشت ران، پشت زانو، پشت ساق و در نهایت مچ پا ادامه می‌دهد و در طول مسیر خود به عضلات و پوست پاها شاخه‌های عصبی می‌فرستد. هر عاملی که باعث تحریک این عصب بزرگ شود سبب ایجاد درد در مسیری می‌شود که ذکر شد.

این درد را «درد سیاتیک» می‌گویند، زیرا به دنبال تحریک عصبی با همین نام ایجاد می‌شود و از کمر به پشت پا تا مچ تیر می‌کشد.به عبارت دیگر سیاتیک نه یک بیماری، بلکه نوعی درد است که علل مختلفی می‌تواند داشته باشد. بیرون‌زدگی دیسک کمر، آرتروز کمر با ایجاد زوائد استخوانی، تنگی کانال نخاعی و هر‌علت دیگری که با فشار روی ریشه‌های عصبی مربوط به عصب سیاتیک همراه باشد باعث درد سیاتیک می‌شود.

در واقع با ایجاد این درد باید بررسی جهت پیداکردن علت آن انجام شده و آن وقت بیماری اصلی درمان شود؛ البته گاهی علائم دیگری هم با درد سیاتیک همراه است مانند گزگز یا ضعف در عضلات پاها.اگر زمانی این درد را احساس کردید، علت هر چه باشد، استراحت اولین کاری است که می‌تواند به تسکین آن کمک کند.

قرار دادن بالشی زیر زانوها با آزادشدن و رفع کشش روی عصب سیاتیک و عضلات پشت پا همراه است و به کاهش درد کمک می‌کند. مصرف داروهای شل‌کننده عضلانی، ضدالتهاب و ضددرد هم بخشی از درمان است، اما تمام این موارد برای کاهش درد اولیه بوده و توصیه می‌شود برای بررسی و پیدا کردن علت و بیماری اصلی به یک جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات مراجعه کنید.

 

 روزنامه جام جم 

نظرات بینندگان