arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۹۰۵۸
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۸ - ۱۹ مهر ۱۳۹۹

مسکو: اختلافات روسیه و آمریکا بر سر توافق تسلیحاتی بسیار زیاد است

معاون وزیر امور خارجه روسیه اظهار کرد که مسکو آماده دستیابی به توافق تسلیحاتی با واشنگتن است اما اختلافات دو کشور در این زمینه بسیار زیاد است. وی افزود: مسکو نقطه نظر ایالات متحده در مورد دستیابی زودهنگام به یک توافقنامه چارچوب‌دار با فدراسیون روسیه در زمینه کنترل تسلیحات را متوجه نمی‌شود؛ اختلافات جدی در مواضع، از جمله در مورد انجماد زرادخانه‌ها، همچنان ادامه دارد و دیدار با فرستاده ویژه دونالد ترامپ در هلسینکی، وضعیت را تغییر نداده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون وزیر امور خارجه روسیه اظهار کرد که مسکو آماده دستیابی به توافق تسلیحاتی با واشنگتن است اما اختلافات دو کشور در این زمینه بسیار زیاد است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: مسکو نقطه نظر ایالات متحده در مورد دستیابی زودهنگام به یک توافقنامه چارچوب‌دار با فدراسیون روسیه در زمینه کنترل تسلیحات را متوجه نمی‌شود؛ اختلافات جدی در مواضع، از جمله در مورد انجماد زرادخانه‌ها، همچنان ادامه دارد و دیدار با فرستاده ویژه دونالد ترامپ در هلسینکی، وضعیت را تغییر نداده است.

معاون وزیر امور خارجه روسیه بیان کرد: چندین هفته است که ما در حال بحث و گفت‌وگو با آمریکایی‌ها هستیم که اولا، چه چیزی می‌تواند جنبه اصلی توافقنامه فرضی آینده را در این زمینه تشکیل دهد؟ ثانیا چگونه می‌توان با در نظر گرفتن همه عوامل، از جمله تقویم سیاسی داخلی شناخته شده ایالات متحده، فشار فزاینده زمان به دلیل نزدیک شدن به تاریخ انقضای پیمان استارت نو در صورت عدم تمدید آن و سایر جنبه‌ها، چنین توافقی را تنظیم کرد.

به گفته وی، طرف روس "در اصل" آماده "دستیابی به نوعی توافق نامه چارچوب‌دار" است که صحبت در مورد تعیین جهات و پارامترهای اصلی کارهای بعدی را امکان پذیر می‌کند.

این دیپلمات روس تاکید کرد: اما ما فقط این گزینه را قبول داریم. ما (به این گزینه) نزدیک نشده‌ایم، من بر این (موضوع) تأکید می‌کنم و اصرار دارم که اخیراً به چنین توافقی با ایالات متحده نزدیک نشده‌ایم. تلاش‌های آمریکایی‌ها برای ارائه موضوع به گونه‌ای که گویی ما در آستانه چنین توافقی هستیم و چیز کمی به آن باقی مانده است و به دست خواهد آمد، مشخص نیست بر چه اساسی است.

ریابکوف تصریح کرد که اگر ایالات متحده با پیشنهادات فدراسیون روسیه موافقت کند، "حتی فردا" می‌توان به توافقنامه چارچوب‌دار در مورد تسلیحات دست یافت.

نظرات بینندگان