arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۹۰۷۱
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۲۰ - ۱۹ مهر ۱۳۹۹

میراث فرهنگی خراسان رضوی: مجموعه آرامگاه فردوسی از صبح یکشنبه میزبان بازدیدکنندگان است

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: مجموعه آرامگاه فردوسی از ساعت هشت صبح یکشنبه ۲۰ مهر میزبان بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان است. وی با بیان اینکه امروز برای شرکت در مراسم خاکسپاری پیکر استاد شجریان بیش از پنج هزار نفر به محل آرامگاه مراجعه کرده بودند ادامه داد: با توجه به محدودیت فضای داخل آرامگاه فردوسی و محدودیت های ناشی از شیوع بیماری کووید ۱۹، ناچار شدیم حضور این تعداد جمعیت را مدیریت کنیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: مجموعه آرامگاه فردوسی از ساعت هشت صبح یکشنبه ۲۰ مهر میزبان بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان است.

ابوالفضل مکرمی فر شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: علاقه‌مندان می‌توانند تا ساعت ۱۸ در این مجموعه حضور یافته و ضمن بازدید از آن در محل دفن استاد شجریان نیز حاضر شده و فاتحه بخوانند.

وی با بیان اینکه امروز برای شرکت در مراسم خاکسپاری پیکر استاد شجریان بیش از پنج هزار نفر به محل آرامگاه مراجعه کرده بودند ادامه داد: با توجه به محدودیت فضای داخل آرامگاه فردوسی و محدودیت های ناشی از شیوع بیماری کووید ۱۹، ناچار شدیم حضور این تعداد جمعیت را مدیریت کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: به همین سبب در محوطه جلوخان آرامگاه فردوسی که خارج از محوطه اصلی آرامگاه قرار دارد با چیدن سه هزار و ۶۰۰ صندلی و نصب تلویزیون‌های بزرگ تلاش شد برگزاری مراسم برای حاضران پخش شود.
وی افزود: فضای داخل آرامگاه فردوسی در شرایط عادی حداکثر هزار نفر ظرفیت دارد که با توجه به شیوع بیماری کووید ۱۹ برای برگزاری مراسم ناچار به مدیریت آن شدیم.

آرامگاه فردوسی در باغی با صفا و زیبا به وسعت ۶ و نیم هکتار در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی مشهد در مسیری منشعب از جاده مشهد به قوچان قرار دارد.

هم اکنون آرامگاه فردوسی دارای بخش اداری، کتابخانه، سالن غذاخوری، موزه و نیز بقایایی از توس قدیم است و تندیسی از فردوسی به عنوان شاهکار هنری ابوالحسن خان صدیقی از مجسمه سازان مشهور در آن نصب شده است.
در محوطه درون باغ، آرامگاه فردوسی و مهدی اخوان ثالث شاعر نامدار معاصر، مشهور به 'میم. امید' قرار دارد.

پیکر مرحوم استاد محمدرضا شجریان، خسرو آواز ایران نیز امروز در محوطه آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد.

در ۵۰ متری بیرون باغ آرامگاه فردوسی نیز آرامستان شعرای مشهد قرار دارد که در آن شاعران نامدار معاصر از جمله عماد خراسانی، احمد گلچین معانی، احمد کمال پور، محمد قهرمان و عشرت قهرمان به خاک سپرده شده‌اند.

مراسم خاکسپاری استاد آواز ایران امروز (شنبه) با حضور اعضای خانواده مرحوم شجریان، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برخی از مدیران خراسان رضوی همچون مدیران‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرماندار مشهد، شهردار و جمعی از اعضای شورای اسلامی این شهر، پیشکسوتان عرصه موسیقی، هنرمندان و علاقه‌مندان آن روانشاد در محوطه داخلی آرامگاه فردوسی برگزار شد.

استاد محمدرضا شجریان برجسته‌ترین هنرمند عرصه آواز و موسیقی سنتی ایران که از وی با عنوان "خسرو آواز ایران" یاد می‌شود پس از تحمل دوره طولانی بیماری پنجشنبه شب در سن ۸۰ سالگی در بیمارستان جم تهران درگذشت.

نظرات بینندگان