arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۹۸۳۴
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۰۹ - ۲۴ مهر ۱۳۹۹

فرانسه: از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون ۷۳ مسجد را بسته ایم

وزارت کشور فرانسه به بهانه مقابله با اسلام افراطی اعلام کرد که از ژانویه (دی) تا کنون دستکم ۷۳ مسجد و مدارس خصوصی اسلامی در سرتاسر فرانسه بسته شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزارت کشور فرانسه به بهانه مقابله با اسلام افراطی اعلام کرد که از ژانویه (دی) تا کنون دستکم ۷۳ مسجد و مدارس خصوصی اسلامی در سرتاسر فرانسه بسته شده است.

به گزارش ایرنا از العربی الجدید، "جرالد دارمانان" وزیر کشور فرانسه در یک نشست مطبوعاتی تایید کرد که یک مسجد و یک مدرسه خصوصی در منطقه هرالت ماه گذشته همراه با یک سازمان (اسلامی) و ۹ مغازه در مناطق دیگر بسته شده است.

وزیر کشور فرانسه همچنین خواستار اخراج صدها تبعه خارجی از این کشور شد.

دارمانان افزود: ما باید ۲۳۱ خارجی از جمله ۱۸۰ نفر در زندان را از خاک فرانسه اخراج کنیم که به طور غیرقانونی اقامت دارند و به اتهام افراط گرایی تحت تعقیب هستند.

سخنان وزیر کشور فرانسه در حالی مطرح می‌شود به تازگی تنش‌های میان فرانسه با جوامع مسلمان افزایش یافته است.

امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه هفته گذشته اسلام را به عنوان یک دین "در بحران" در سراسر جهان توصیف کرد و گفت که دولت در دسامبر (آذر) لایحه‌ای را برای تقویت قانونی مربوط به سال ۱۹۰۵ ارائه می‌کند که کلیسا و دولت فرانسه را به طور رسمی از هم جدا می‌کند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه روز سه شنبه با انتقاد از اظهارات اخیر رئیس جمهوری فرانسه درباره اسلام گفت: سخنان «امانوئل مکرون» بی احترامی به مسلمانان است.

اردوغان گفت: سخنان مکرون در شهری که اکثریت آن مسلمانان هستند فراتر از بی‌احترامی و یک تحریک آشکار است.

رئیس جمهوری ترکیه افزود: بسیاری از کشورهای اروپایی به حامیان نژاد پرستی و اسلام ستیزی تبدیل شدند.

وی اضافه کرد: حمله به مسلمان به یکی از مهم‌ترین ابزارهایی بدل شده که سیاستمداران اروپایی برای سرپوش گذاشتن بر ناکامی‌های خود از آن استفاده می‌کنند.

نظرات بینندگان