arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۸۳۸۷۲
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۶ - ۱۹ آبان ۱۳۹۹

گلوبال تایمز: بایدن درها را برای توسعه روابط چین و آمریکا باز کند

رسانه های دولتی چین روز دوشنبه با بررسی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و ابراز خوش‌بینی نسبت به رییس جمهوری جدید این کشور نوشتند، چنانچه جو بایدن درها را برای توسعه روابط چین و آمریکا باز کند روابط دو کشور می‌تواند به وضعیت بهتری برگردد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روزنامه گلوبال تایمز نوشت: پیش بینی می شود ایالات متحده از فشار بر چین در مورد موضوعاتی مانند سین کیانگ و هنگ کنگ کم کند اما پکن نیز باید تلاش کند تا آنجا که می تواند با تیم بایدن ارتباط برقرار کند.

گزارش حاکی است دولت ترامپ عمداً در روابط چین و آمریکا تنش ایجاد کرده بود. این روابط به ویژه پس از اتخاذ یک استراتژی مبارزاتی فشار بر چین که منجر به "حباب" در سیاست ایالات متحده و چین شد، بیشتر شد.

در این گزارش آمده است: ما معتقدیم که از بین بردن این حباب ها امکان پذیر است. این به نفع مردم هر دو کشور و جامعه بین المللی است که چین و ایالات متحده آمریکا روابط بهتر و قابل کنترلی داشته باشند.

روزنامه چاینا دیلی هم در سرمقاله جداگانه ای اعلام کرد: آشکار است که بهبود روابط با چین می تواند از تجارت آغاز شود و احیای گفت و گوهای تجاری برای بازگرداندن تفاهم و اعتماد به روابط چین و آمریکا امری حیاتی است.  

گزارش می افزاید: این یکی از آخرین موضوعاتی است که دو طرف را به هم پیوند می دهد. قابل توجه است که نه پکن و نه واشنگتن در صدد لغو فاز یک مذاکرات تجاری نیستند.

تنش ها میان دو اقتصاد بزرگ جهان طی یک سال گذشته شدت گرفته و زنجیره های تأمین فناوری و روابط تجاری را متزلزل کرده و ترس از ایجاد یک جنگ تجاری بین دو کشور را برانگیخته است.

در پایان این گزارش آمده است: چین باید به کشوری تبدیل شود که ایالات متحده نتواند آن را سرکوب یا بی ثبات کند و به این ترتیب همکاری با چین بهترین گزینه برای تحقق منافع ملی آمریکا است.

منبع: ایرنا

نظرات بینندگان