arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۸۴۴۷۳
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۵ - ۲۳ آبان ۱۳۹۹

ابداع دستکشی که حس لامسه دارد

محققان آمریکایی دستکش ابداع کرده‌اند که از حسگرهای فیبر نوری ساخته شده و حس لامسه دارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

محققان آمریکایی دستکش ابداع کرده‌اند که از حسگرهای فیبر نوری ساخته شده و حس لامسه دارد.

به گزارش پایگاه اینترنتی نیوساینتیست، این دستکش توسط محققان «دانشگاه کرنل» در آمریکا ابداع شده است؛ آنها می گویند از این دستکش می توان در حوزه رباتیک، ورزشی و پزشکی استفاده کرد.

«هدان بای» از محققان این دانشگاه که در ابداع این دستکش همکاری داشت می گوید: ما موفق به ساخت حسگری شده ‌ایم که می‌تواند تعاملات لمسی را احساس کند. عملکرد این حسگر، به عملکرد حسگرهای پوست در تعامل با محیط اطراف شباهت دارد.

وی و همکارانش این دستکش را با استفاده از فیبر های نوری از کابل ‌های باریکی از جنس «پلی‌ اورتان»‌ که قابلیت انتقال نور را دارند، ساخته اند زمانیکه که کابل‌ ها خم یا کشیده می ‌شوند و یا تحت فشار قرار می ‌گیرند، انتقال نور نیز مختل می ‌شود.

از آنجا که حسگرهای فیبر نوری، کشش ‌پذیر هستند، شاید بتوان از آنها در پوشاک هوشمند، تجهیزات پوشیدنی و ربات ‌های نرم نیز استفاده کرد.

محققان اربردهای ورزشی و پزشکی این ربات را نیز مورد بررسی قرار دادند و گفتند: هدف ما این است که از فیبرهای نوری کشش‌پذیر برای بررسی تنفس و انقباض‌ های عضلانی استفاده کنیم. ما اکنون تلاش داریم تا اطلاعاتی در مورد نحوه تعامل یک بازیکن بیس‌ بال با توپ جمع‌آوری کنیم. این کار می ‌تواند بینش ‌های بسیاری را در اختیار مربی قرار دهد تا عملکرد بازیکنان را بهبود ببخشد.

اطلاعات کامل درباره این دستکش را می توان در مجله Science پیدا کرد.

نظرات بینندگان