arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۸۴۵۷۰
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۱۰ - ۲۴ آبان ۱۳۹۹

تعطیلی ۲ هفته‌ای کلان شهرها ضروری است

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران تعطیلی ۲ هفته ای شهرهای بزرگ را برای کنترل شیوع کرونا ضروری دانست و گفت: در گذشته روزانه ۲۵ هزار آزمایش تشخیصی کووید۱۹ انجام می شد که قرار است به ١٠٠ هزار آزمایش برسد اما هنوز کمتر از حد مورد نیاز است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران تعطیلی ۲ هفته ای شهرهای بزرگ را برای کنترل شیوع کرونا ضروری دانست و گفت: در گذشته روزانه ۲۵ هزار آزمایش تشخیصی کووید۱۹ انجام می شد که قرار است به ١٠٠ هزار آزمایش برسد اما هنوز کمتر از حد مورد نیاز است.

دکتر سیدعباس متولیان اپیدمیولوژیست رو افزود: در شرایط موجود و افزایش بیماران کرونایی در کشور برای قطع زنجیره انتقال چاره‌ای جز تعطیلی کامل ۲ هفته‌ای تهران و برخی شهرها نداریم.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد با توجه به وضعیت موجود و امکانات و تجهیزات کشور، موثرترین اقدام تعطیلی ۲ هفته ای شهرهایی مانند تهران است و به عبارتی این کار در شرایط نامناسب فعلی ضروری است.

وی ادامه داد: تعداد بستری ها، مبتلایان جدید و مرگ و میر ناشی از کرونا در روزهای اخیر افزایش چشمگیری داشته و تعداد فوت شدگان به بیش از ۴۶۰ نفر در روز رسیده است بنابراین ضروری است برای قطع زنجیره انتقال، فروکش کردن شیوع و کم شدن بار مراکز پزشکی این تعطیلی اجرایی شود.
استراتژی اصلی پیشگیری از بیماری کرونا را شامل انجام تست کافی، درمان به موقع و جداسازی بیماران اعلام کرد و گفت: در شرایط موجود این موارد به اندازه کافی مهیا نیست پس مجبور به لاک دان کردن برخی از شهرها هستیم.
معاون دانشگاه علوم پزشکی ایران یادآور شد: با توجه به شرایط موجود و محدودیت امکانات و تجهیزات، اجرای استراتژی اصلی که به اندازه تعطیلی فعالیت ها و قرنطینه کامل " LOCK DOWN" مهم است را نمی توان اجرایی کرد.
متولیان ردیابی خانواده های مبتلایان به بیماری کرونا را ضروری دانست و ادامه داد: افرادی که با بیمار تماس دارند باید در اسرع وقت ردیابی، شناسایی و ایزوله شوند. همچنین باید از آنان تست گرفته شود و در صورت مثبت بودن آزمایش، تحت درمان قرار گیرند و ضمن ادامه جداسازی باردیگر افرادی که با آنها تماس داشتند ردیابی شوند.

وی تصریح کرد: این روند باید تا ردیابی و شناسایی همه افرادی که با مبتلایان تماس نزدیک داشته اند، ادامه یابد. به این ترتیب ما باید امکان آزمایش تشخیصی بسیار بیشتری داشته باشیم.
این اپیدمیولوژیست ادامه داد: در گذشته ۲۵ هزار تست انجام می شد که قرار است به ١٠٠ هزار تست برسد که هنوز کمتر از حد مورد نیاز است و با این تعداد تست روزانه بعید است بتوان به راهکار اصلی پیشگیری از بیماری در شرایط موجود امید زیادی داشت.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: درحال حاضر جواب آزمایش های کرونا هم چند روز دیگر اعلام می شود که این موضوع هم در انتشار بیشتر بیماری نقش موثری دارد.
متولیان تاکید کرد: افراد مشکوک یا افراد در تماس نزدیک با بیماران باید در اسرع وقت ردیابی و از آنان آزمایش گرفته شود و تا زمان مشخص شدن نتیجه هم باید قرنطینه باشند و از حضور در جامعه و تماس با افراد دیگر حتی در منزل خودداری کنند.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: علایم این افراد هر روز باید بررسی شود که نشانه هایی مانند تب، سرفه و تنگی نفس آیا در آنها بروز کرده یا خیر و به عبارتی افراد به طور دقیق تحت نظارت باشند.

در روزهای اخیر روزانه بیش از ۴۰۰ نفر در کشور جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست می دهند، اعمال محدودیت‌های ساعتی در برخی مشاغل نتوانسته روند افزایشی ابتلا، بستری و فوت به علت کووید ۱۹ را در کشور کاهش دهد و این در حالی است که نمی‌توان از خستگی بیش از حد نیروهای بهداشت و درمان غفلت کرد.

ستاد ملی مقابله با کرونا قرار است درمورد تعطیلی ۲ هفته ای تهران و شهرهای بزرگ کشور تصمیم بگیرد.

 ایرنا

نظرات بینندگان