arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۸۴۷۹۲
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۲ - ۲۵ آبان ۱۳۹۹

مصطفی پورمحمدی: جمهوری اسلامی ایران دموکراتیک ترین نظام در جهان است

دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز گفت: امام خمینی(ره) در آن شرایط سخت و عدم تثبیت نظام، ۵ انتخابات برگزار کرد و این رکورد مردمی‌ترین و دموکراتیک‌ترین نظام در جهان است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز گفت: امام خمینی(ره) در آن شرایط سخت و عدم تثبیت نظام، ۵ انتخابات برگزار کرد و این رکورد مردمی‌ترین و دموکراتیک‌ترین نظام در جهان است.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی عصر امروز در مراسم رونمایی از کتاب «درآمدی برفقه تحزب در نظام اسلامی» که در مؤسسه طلوع مهر قم برگزار شد، اظهارکرد: اگر در تاریخ سیاسی کشورهای جهان بررسی صورت گیرد خواهید دید که هیچ نظامی دموکراتیکی شبیه ایران نداریم؛ امام با اراده و دکترین مشخص و مبتنی بر اجتهاد مسلم دینی و فقهی و حوزوی اقدام به این کار کردند و مجلس، خبرگان، ریاست جمهوری و قانون اساسی و... به رأی مردم گذاشته شد.

وی با طرح این سؤال که آیا وقتی سخن از رأی مردم است، یعنی مشارکت مردم باید بی‌قاعده و بی‌نظم و در هم آمیخته باشد؟ تصریح کرد: طبیعتاً تمهید مقدمات، تربیت نیرو و برنامه‌ریزی در جامعه متکثری مانند ایران قطعاً لازم است. امروز کشور پنجه در پنجه قدرت‌های استکباری و سلطه‌گر دارد، لذا حتماً باید با برنامه حرکت کند، بنابراین مشارکت مردم باید ساماندهی منظمی داشته و بی‌قاعده و به‌هم‌ریختگی نداشته باشد.

دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز ادامه داد: نظام اسلامی ما چون پدیده نوظهوری است، حزب‌های زیادی تشکیل داده‌ایم، اما نظریه فعالیت حزبی به خصوص از منظر درون‌دینی و فقهی ایجاد نکرده‌ایم.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورمحمدی گفت: نظام اسلامی براساس مشارکت و رأی مردم شکل گرفته و حق تعیین سرنوشت به صورت حقیقی در نظم اسلامی بروز و ظهور یافته است.

وی افزود: در سال‌های اول انقلاب با وجود کشمکش‌های شدید و درگیری‌های منطقه‌ای فراوان و ناامنی‌های داخلی، احزاب با گرایشات راست تا چپ در کشور فعال بودند. در سال اول انقلاب، ۵ انتخابات برگزار شد؛ امروز اگر در هر کشور پیشرفته و تثبیت شده قرار باشد ۵ انتخابات برگزار شود، به هیچ وجه قادر نیستند آن را اجرا کنند، زیرا الان برای برگزاری یک انتخابات، بالای یک میلیون نیرو نیاز است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: دین در تمامی برنامه‌ها ما را توصیه به نظم و داشتن نقشه راه و تمهید مقدمات و برنامه‌ریزی کرده است؛ از منطق دینی روشن است که ما حتماً وقتی صحبت از رأی مردم می‌کنیم، باید مدل آن هم تعریف شود. لذا قانون اساسی که با عقبه فکری و اجتهادی تدوین شده، حزب را پذیرفته است. همچنین بزرگانی مانند شهید بهشتی، مقام معظم رهبری، شهید باهنر و مرحوم آیت‌الله هاشمی و ... هم حزب جمهوری اسلامی را با نظریه فقهی و دینی ایجاد و اجرا کردند.

دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه حتی امام اشاراتی در بحث ایجاد حزب جمهوری اسلامی و برخی تشکل‌های دیگر داشتند که بیانگر توجه ایشان به بحث وجود احزاب دینی است، تصریح کرد: بنابراین کلیات پذیرفته شده، ولی باید جزئیات آن به فروع فقهی و «ان قلت و قلت» در حوزه تبدیل و صحت و سقم فقهی آن بررسی شود وگرنه ممکن است این تلقی ایجاد شود که حزب یعنی کسب قدرت و کسب قدرت هم به هیچ وجه مورد تأیید دین نیست.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورمحمدی با بیان اینکه، حزب‌ها دارای آرمان، مرامنامه، اساسنامه، تشکیلات حزبی و ... هستند، اظهار کرد: این سؤال مطرح است که اگر نسبت به کلیت نظام نظرات مخالفی داشتند، آیا باید اجازه کار داشته باشند یا خیر؟ از طرفی مباحث سیاسی صرفاً فقهی هم نیست و کلام و فلسفه سیاسی و منطقة‌الفراغ هم در آن مؤثر است، لذا باید در دروس حوزه تبیین شود.

وی اضافه کرد: احزاب در ایران مشکلات زیادی دارند؛ فرهنگ جمعی ما در کل ضعیف است و البته همه ریشه‌های آن هم فرهنگی نیست، زیست‌بوم ایران و مناطق مختلف طبیعی و ... هم دخیل است. از طرفی ۲۰۰ حزب داریم و حتی نشریات و انجمن‌های علمی، فرهنگی و صنفی هم کار سیاسی می‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورمحمدی ادامه داد: باید بازنگری جدی به حوزه رفتار سیاسی در کشور داشته باشیم و مدل روشنی را برای فعالیت سیاسی بر اساس قانون اساسی و مبانی دینی تعریف کنیم؛ البته صاحبنظران علوم سیاسی غربی هم ایراد زیادی به فعالیت‌های حزبی می‌گیرند، اما مدل جایگزین و بدیلی نداریم که مشکلات کمتری داشته باشد.

دبیرعالی جامعه روحانیت مبارز اظهار کرد: نظام اسلامی ما چون پدیده نوظهور است، حزب‌های زیادی درست کرده‌ایم، اما نظریه فعالیت حزبی به خصوص از منظر درون دینی و فقهی درست نکرده‌ایم و امیدواریم کتاب «درآمدی بر فقه تحزب در نظام اسلامی» فتح بابی در مورد فروعات این مسئله باشد و صاحبنظران نظراتشان را عرضه کنند.

وی افزود: ما هر دوسال یکبار انتخابات داریم و در این مسیر مشکلات جدی وجود دارد، دین ما هم مبتنی بر تعقل، دانش و نظم شکل گرفته است، لذا برای حل این مشکلات باید نظام مقبول شریعت برای فعالیت سیاسی را تبیین و تحلیل و نظریه‌پردازی کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورمحمدی با بیان اینکه انتخابات آمریکا که خودشان را سرآمد دموکراسی و حزب‌گرایی می‌دانند، گویای ضعف‌های نظام حزبی است، تصریح کرد: به لطف خدا قداره‌بند بی‌هویت و بی‌شخصیت، با تحقیر از کاخ سفید بیرون انداخته می‌شود و افراد جدیدی که هم سر کار می‌آیند، بدانند که ملت ما همچنان ایستادگی خواهد کرد و خداوند هم وعده نصرت داده است.

نظرات بینندگان