arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۸۴۸۱۶
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۴ - ۲۵ آبان ۱۳۹۹

اوراسیا تایمز: ایران با وجود تحریم‌ها ابرقدرت پهپادی شد

پایگاه خبری اوراسیا تایمز در گزارشی اعلام کرد که ایران با وجود تحریم‌های شدید آمریکایی موفق شده است از طریق دانش بومی و مهندسی معکوس به یک ابرقدرت در زمینه پهپاد تبدیل شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

اوراسیا تایمز نوشت: دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا از زمان تصمیم به خروج از برجام در سال ۲۰۱۸ و اعمال تحریم‌ها همواره مانعی در مسیر ایران به سمت توسعه بوده است.

با این حال از آنجا که می‌گویند "عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد"،‌ ایران درحالی که شاهد محدودیت‌هایی در زمینه واردات و صادرات تجهیزات دفاعی بوده است اما این توانایی را در درون کشور پیدا کرده که ظرفیت‌های دفاعی را بخصوص در زمینه فناوری پهپادی ارتقا دهد.

این سایت خبری-تحلیلی آسیایی افزود: ایران بتازگی جدیدترین نمونه پهپاد مهاجر-۶ را رونمایی کرده است. به گفته "دیوید اکس" تحلیلگر دفاعی نباید این پهپاد را صرفا بر اساس ظاهر ارزیابی کرد.

وی می‌گوید این پهپاد جدید بر اساس ظاهر ساده و فایبرگلاس خود، شاید به نظر برسد که پیچیده نیست اما حتی یک پهپاد غیرپیچیده هم در صورتی که به شکل صحیح و در تعداد کافی مورد استفاده قرار گیرد می‌تواند تهدیداتی را متوجه نیروهای دشمن سازد.

پهپاد کیان هم سال گذشته طی مراسم رسمی در تهران رونمایی شد و مقامات دفاعی گفته‌اند که این پهپاد می‌تواند بیش از ۶۰۰ مایل و تا ارتفاع ۱۵ هزار فوتی پرواز کند.

بر اساس این گزارش، ایران پیش از این نیز تعدادی از پهپادها را به نمایش گذشته بود از جمله پهپاد "مبین" که می‌تواند تا ارتفاع ۴۵ هزار فوت و به مدت ۴۵ دقیقه پرواز کند. مقامات ایران می‌گویند این پهپادها و دیگر نمونه‌های مشابه نقش مهمی در دفاع از مرزها در برابر تهدیدات دارند.

به گفته "ست جی. فرانتسمان" مدیر اجرایی مرکز خاورمیانه برای گزارش و تحلیل،‌ ایران اکنون به یک ابرقدرت در زمینه ساخت پهپاد تبدیل شده است. وی گفت: من به این نتیجه رسیده‌ام که ایران با توجه به توسعه شاخه پهپادی در سال‌های اخیر به یک ابرقدرت پهپادی تبدیل شده است.

ایران برنامه ساخت پهپاد را زمان جنگ با عراق با پهپادهایی مانند "مهاجر" و "ابابیل" شروع کرد.

"توماس هاردینگ" خبرنگار مقیم لندن در یادداشتی این مساله را توضیح می‌دهد که ایران چطور تحت فشارهای خارجی موفق شد فناوری ساخت پهپاد را توسعه بدهد.

وی معتقد است: مساله جالب این است که تحریم‌ها ایران را وادار ساخت که عمدتا از طریق مهندسی معکوس روی تجهیزاتی که از طریق بازار آزاد یا راه‌های دیگر به دست آورد، صنعت پهپادی موفق خود را توسعه دهد.

هاردینگ افزود: ایران با این صنعت به بازیگری جدی در جنگ‌های بدون سرباز تبدیل شده است.

اوراسیا تایمز در پایان این گزارش نوشت: ایران با توجه به پیشرفت های حاصل شده توانسته کنار کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس، ترکیه و اسراییل که یکی از ابرقدرت‌های پهپادی محسوب می‌شوند قرار گیرد اما هند در این زمینه عقب مانده است. 

منبع: ایرنا

نظرات بینندگان