arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۸۴۸۳۳
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۶ - ۲۵ آبان ۱۳۹۹

گزارشی از تغییر مصرف گوشت در خانوارهای ایرانی: ایرانی ها فقط در ۱۰ روز اول هر ماه گوشت می خرند

مشاهدات میدانی حاکی است سیر صعودی قیمت انواع گوشت قرمز و مرغ و افت تقاضا، ناشی از کاهش قدرت خرید مشتریان، زمینه کاهش قیمت و عرضه چند نرخی این اقلام را در بازار خرده‌فروشی فراهم کرده است. آن دسته از فروشندگان گوشت و مرغ می‌گویند: این روزها اغلب مشتریان فقط از ابتدا تا دهم هر‌ماه برای خرید گوشت به قصابی‌ها مراجعه می‌کنند و در 20روز باقیمانده هر ماه به‌دلیل بالا بودن قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مشتریان، بازاری سوت و کور را شاهد هستیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فروشندگان مواد پروتئینی می‌گویند تغییر سبک خرید و افت شدید تقاضا در بازار گوشت گوسفندی و گوساله زمینه کاهش 10تا 15هزار تومانی قیمت‌ها در بازار خرده‌فروشی نسبت به هفته گذشته را فراهم کرده است.

مشاهدات میدانی حاکی است سیر صعودی قیمت انواع گوشت قرمز و مرغ و افت تقاضا، ناشی از کاهش قدرت خرید مشتریان، زمینه کاهش قیمت و عرضه چند نرخی این اقلام را در بازار خرده‌فروشی فراهم کرده است. آن دسته از فروشندگان گوشت و مرغ  می‌گویند: این روزها اغلب مشتریان فقط از ابتدا تا دهم هر‌ماه برای خرید گوشت به قصابی‌ها مراجعه می‌کنند و در 20روز باقیمانده هر ماه به‌دلیل بالا بودن قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مشتریان، بازاری سوت و کور را شاهد هستیم.

گرمی بازار فروش چند نرخی

اما تغییر سبک خرید تنها پدیده تازه در بازار گوشت نیست؛ خبرنگاران همشهری می‌گویند عرضه چند نرخی انواع گوشت گوسفندی و گوساله در سطح خرده‌فروشی تشدید شده است؛ به‌نحوی که فاصله قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی و گوساله در نقاط مختلف شهر تهران به 15تا 20هزار تومان نیز می‌رسد.

پدیده عرضه چند نرخی در بازار مرغ و مشتقات آن و حتی تخم مرغ هم شایع است. چنان که به‌عنوان نمونه دیروز یکی از مغازه‌های فروش گوشت قرمز و مرغ در شهرک آپادانای تهران هرکیلوگرم گوشت شقه گوسفندی را به نرخ 118هزار، ران گوسفندی 145هزار، سردست گوسفندی 120هزار، ران گوساله 125هزار، سردست گوساله 120هزار و گوشت گوساله مخلوط را به نرخ 105هزار تومان به مشتریان عرضه می‌کرد. علاوه بر عرضه چند نرخی انواع گوشت قرمز، نرخ هر کیلوگرم گوشت مرغ در خرده‌فروشی‌ها نیز بنابر نوع و کیفیت و منطقه و محله فروش این اقلام فاصله قیمت حدود 2هزار تومانی در هر کیلوگرم را شاهد بود؛ به‌نحوی که قیمت هر کیلوگرم مرغ تازه کشتار تهران از 23هزار و 700تومان در منطقه تهرانسر تا 25هزار و 500تومان در شهرک آپادانا در نوسان بود و این فاصله قیمتی در سایر انواع مشتقات گوشت مرغ مانند شنیسل، جوجه کباب، فیله، ران سینه و مرغ سبز به‌مراتب بیشتر از هر عدد مرغ تازه بسته بندی بود.

همچنین فاصله قیمت انواع کم مصرف گوشت قرمز مانند گوشت بوقلمون، شترمرغ و شتر نیز در مناطق مختلف زیادتر شده است؛ به‌نحوی که هر کیلوگرم گوشت بوقلمون به نرخ 40تا 47هزار، گوشت شترمرغ از 135تا 150هزار و گوشت شتر به نرخ 95تا 120هزار تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

تأثیر کاهش قاچاق دام زنده بر نرخ گوشت

همزمان با تحولات تازه زیر پوست بازار رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی تهران از آرامش حاکم بر بازار گوشت قرمز خبر داد و گفت: هم‌اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۱۱۰ تا ۱۱۵ هزار تومان به مغازه دار تحویل و با قیمت ۱۲۵ تا ۱۳۰ هزار تومان به مصرف‌کننده عرضه می‌شود. ولی ملکی با اشاره به کاهش ۱۵ تا ۲۰ هزار تومانی قیمت گوشت قرمز در یک هفته گذشته افزود: با وجود شرایط فعلی بازار، بعید است قیمت گوشت بیش از این در بازار کاهش یابد. به گفته او با توجه به نوسان نرخ نهاده‌های دامی، احتمال کاهش مجدد قیمت گوشت کم است. او با بیان اینکه کمبودی در عرضه دام وجود ندارد، افزود: هر کیلو دام زنده با نرخ ۵۲ تا ۵۳ هزار تومان در میادین عرضه می‌شود، اما تقاضایی برای خرید گوشت در بازار وجود ندارد. رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی تهران تأکید کرد: در ابتدای آبان‌ماه روند افزایشی قیمت انواع گوشت قرمز به‌دلیل چند روز تعطیلی، تأخیر در حمل‌ونقل و افزایش تقاضا آغاز شد زیرا ورودی گوشت به استان تهران کم شده بود، اما اکنون با مدیریت و جلوگیری از قاچاق دام زنده از کشور و افزایش ورود دام و گوشت به استان تهران، قیمت‌ها نسبت به هفته نخست آبان‌ماه در هر کیلوگرم ۲۰ هزارتومان کاهش یافته است.

قیمت‌های متفاوت گوشت در میادین میوه و تره بار

طی 2‌ماه گذشته افزایش نرخ ارز زمینه نوسان عرضه گوشت قرمز و افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در بازار خرده‌فروشی را فراهم کرد؛ به‌نحوی که در ابتدای آبان‌ماه امسال قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی و گوساله به ۱۴۰ هزار تا ۲۰۰ هزارتومان هم رسیدو عرضه انواع گوشت قرمز در میادین میوه و تره بار شهرداری تهران نیز به‌شدت کاهش یافت. اما این روزها بنابر اعلام سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران، نرخ هر کیلوگرم گوشت ران گوساله با ۱۱ هزار تومان کاهش از ۱۲۴ هزار تومان به ۱۱۳ هزار، سردست گوساله با کاهش ۱۰ هزار تومانی از ۱۲۱ هزار به ۱۱۱ هزار، چرخ‌کرده مخلوط با ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان کاهش از ۹۱ هزار به ۷۸ هزار و ۲۰۰، ران گوسفندی با ۲۰ هزار و ۶۰۰ تومان کاهش از ۱۴۹ هزار به ۱۲۸ هزار و ۴۰۰، کف دست گوسفندی با ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان کاهش از ۱۴۷ هزار به ۱۲۶ هزار و ۴۰۰ و شقه (لاشه) گوسفندی با۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان کاهش از ۱۲۱ هزار و ۷۰۰ به ۱۰۷ هزار تومان کاهش یافته است.

گوشت قرمز کم مشتری شد

نیاز سالانه کشور به گوشت قرمز نزدیک یک میلیون تن است که به گفته دامداران 900هزار تن این نیاز از طریق تولید داخل تامین و فقط ۱۰ درصد از محل واردات و بیشتر برای مصارف صنف و صنعت تامین می‌شود. این میزان تولید در شرایطی است که در ماه‌های گذشته افت تقاضا و قیمت انواع گوشت قرمز موجب دپوی دام زنده سبک و سنگین در دامداری‌ها و افزایش قاچاق آن از مرزهای غربی شده بود. بر این اساس شرکت پشتیبانی امور دام نسبت به خرید تضمینی بیش از 4 هزار تن گوشت قرمز گوساله با قیمت هر کیلوگرم ۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان از تولیدکنندگان ۱۵ استان کشور اقدام کرده بود، اما حتی عرضه این ذخایر به بازار نیز مانع گرانی و افت شدید تقاضا در بازار گوشت نشده است.

یک فروشنده گوشت گوسفندی و گوساله در منطقه تهرانسر تهران در گفت‌وگو با همشهری از کاهش 10تا 15هزار تومانی نرخ هر کیلوگرم گوشت گوسفندی و گوساله نسبت به هفته گذشته خبر داد و گفت: قیمت هر کیلوگرم گوشت شقه بدون دنبه گوسفندی که در هفته گذشته به 115هزار تومان رسیده بود از ابتدای هفته جاری با کاهش 11هزار تومانی به 104هزار، ران و راسته گوسفندی از 122به 114هزار، ران گوسفندی از 135به 124هزار و گوشت چرخ کرده مخلوط گوسفندی و گوساله از 85به 78هزار تومان کاهش یافته است. همچنین نرخ هر کیلوگرم گوشت ران گوساله از 128به 110هزار، سردست گوساله از 124به 112هزار و گوشت مخلوط گوساله از 110به 97هزار تومان کاهش یافته است. مهدی اکبری با اشاره به اینکه حتی کاهش نسبی قیمت انواع گوشت قرمز نیز تأثیری در افزایش تقاضای خرید گوشت قرمز نداشته است، افزود: در چند‌ماه اخیر معمولا از ابتدا تا دهم هر‌ماه برخی مشتریان برای خرید گوشت قرمز گوسفندی و گاوی مراجعه می‌کنند، اما از نیمه دوم هر‌ماه به‌دلیل کاهش قدرت خرید مشتریان، خریداری برای گوشت گوسفندی و گوساله وجود ندارد و بازار فروش بسیار سوت و کور می‌شود. او با اشاره به اینکه در مجموع میزان تقاضا برای خرید گوشت قرمز و مرغ به‌شدت کاهش یافته است و این شرایط موجب شده تا کاهش نسبی اخیر قیمت این اقلام نیز تأثیر چندانی در تحریک تقاضای خرید نداشته است، افزود: حتی مقدار و کیفیت خرید گوشت قرمز توسط مشتریان نیز تغییر کرده و برخلاف گذشته اکنون کمتر خریداری برای گوشت ران، راسته و فیله گوسفندی و گوساله پیدا می‌شود و مشتریان تقاضای خرید شقه یا حداکثر سردست انواع گوشت قرمز را دارند.

نظرات بینندگان