arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۸۵۱۰۷
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۰۸ - ۲۷ آبان ۱۳۹۹

سی ان ان نامه محرمانه اسپر به کاخ سفید را افشا کرد

شبکه سی ان ان نامه محرمانه از وزیر دفاع پیشین آمریکا منتشر کرد که وی در مورد خروج بیشتر نیروهای آمریکا از افغانستان هشدار می‌دهد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 شبکه سی ان ان نامه محرمانه از وزیر دفاع پیشین آمریکا منتشر کرد که وی در مورد خروج بیشتر نیروهای آمریکا از افغانستان هشدار می‌دهد.

به گزارش ایرنا، طبق سند افشا شده توسط سی ان ان، اسپر در اوایل این ماه در نامه طبقه بندی شده به کاخ سفید اعلام کرده است که فرماندهان نظامی متفق‌القول هستند که آمریکا تا زمان تحقق شرایط دیگر حضور نیروهای خود را در افغانستان کاهش نخواهد داد.

در این نامه که علاوه بر اسپر، اسامی افرادی مانند ژنرال کنت فرانک فرماندهی مرکزی ایالات متحده، مارک میلی رییس ستاد مشترک آمریکا و ژنرال آستین میلر فرمانده مأموریت ناتو در افغانستان نیز در آن قید شده، آمده است که شرایط لازم برای کاهش نیروها هنوز فراهم نشده است.

سی ان ان مدعی است که این نامه یکی از دلایل اصلی ترامپ برای اخراج اسپر از پنتاگون بوده است.

پیش از این سی ان ان گزارش داده بود که فرماندهان ارتش آمریکا پیش بینی ‌کرده‌اند که دونالد ترامپ قبل از ترک کاخ سفید در ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) فرمان رسمی را برای آغاز عقب نشینی بیشتر نیروهای آمریکایی از افغانستان و عراق صادر خواهد کرد.

در همین مورد پنتاگون با صدور اطلاعیه‌ای به فرماندهان موسوم به "دستور هشدار" خواستار آغاز برنامه ریزی برای کاهش تعداد نیروهای آمریکا در افغانستان و عراق به دو هزار و ۵۰۰ نفر تا ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) شد.

تغییرات اخیر در پنتاگون و برکناری مقام‌های ارشد این نهاد نیز بخشی از برنامه ترامپ برای عملی کردن وعده اش در زمینه بازگرداندن نظامیان آمریکایی به کشور تلقی می‌شود.

پاکسازی پنتاگون روز دوشنبه هفته گذشته با اخراج مارک اسپر وزیر دفاع پیشین آمریکا آغاز شد. اسپر ماه ها مهره‌ای سوخته تلقی می شد، اما اخراجش دو روز پس از اعلام پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری، واشنگتن را بهت زده کرد.

ترامپ، کریستوفر میلر را به جای اسپر نشاند. میلر در سال ۲۰۰۱میلادی به عنوان مامور نیروهای ویژه در مرحله نخست سرنگونی طالبان خدمت می‌کرد.

وی اینگونه نشان داده که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، از جمله اولویت‌های اوست.

نظرات بینندگان