arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۸۵۱۰۸
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۰۹ - ۲۷ آبان ۱۳۹۹

مخالفت رهبر جمهوریخواهان سنا با طرح خروج نیروهای آمریکا از خاورمیانه

تنها چند ساعت پس از انتشار خبر طرح دونالد ترامپ برای خروج نیروهای بیشتر از عراق و افغانستان، رهبر اکثریت جمهوریخواهان در مجلس سنا به شدت با این موضوع مخالفت کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تنها چند ساعت پس از انتشار خبر طرح دونالد ترامپ برای خروج نیروهای بیشتر از عراق و افغانستان، رهبر اکثریت جمهوریخواهان در مجلس سنا به شدت با این موضوع مخالفت کرد.

به گزارش ایرنا از سی ان ان، میچ مکانل دو شنبه شب در جمع خبرنگاران در سنا هشدار داد که خروج این نیروها موجب تضعیف ایالات متحده، تقویت دشمنان و از بین بردن پیروزی‌های دولت ترامپ در خاورمیانه طی چهار سال گذشته خواهد شد.

مکانل افزود: ما نقش محدود اما مهم در دفاع از امنیت ملی و منافع آمریکا در برابر تروریست‌هایی داریم که می‌خواهند قدرتمندترین نیرو برای همیشه بساط خود را جمع کرده و به خانه بازگردد، آنها عاشق این موضوع هستند.

به دنبال انتشار خبر خروج نیروهای بیشتر آمریکا از افغانستان و عراق به جز مکانل دیگر جمهوریخواهان نیز در کنگره با این طرح مخالفت کردند.

مک کول نماینده جمهوریخواه تگزاس در کمیته امورخارجه مجلس نمایندگان گفت: یک نیرو برای آینده قابل پیش بینی باید باقی بماند.

وی هشدار داد که عقب نشینی زودرس منافع امنیتی ایالات متحده و مذاکرات صلح افغانستان را به خطر می‌اندازد.

شبکه سی ان ان دوشنبه شب به نقل از منابع خود نوشت: فرماندهان ارتش آمریکا پیش بینی ‌کردند که ترامپ رییس جمهوری آمریکا پیش از ترک کاخ سفید در ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) فرمان رسمی را برای آغاز خروج بیشتر نیروهای آمریکایی از افغانستان و عراق صادر خواهد کرد.
در همین مورد پنتاگون با صدور اطلاعیه‌ای به فرماندهان موسوم به "دستور هشدار" خواستار برنامه ریزی برای کاهش تعداد نیروهای آمریکا در افغانستان و عراق به دو هزار و ۵۰۰ نفر تا ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) شد.

در حال حاضر به طور تقریبی چهار هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکا در افغانستان و سه هزار نیرو در عراق مستقر هستند.

تا کنون پنتاگون و کاخ سفید هیچ اظهار نظری در مورد این خبر شبکه سی ان ان نداشته‌اند.

نظرات بینندگان