arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۸۸۱۲۷
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۳ - ۱۴ آذر ۱۳۹۹

محدودیت های کرونایی در تهران و سایر شهرهای کشور

از روز شنبه بنا به گفته مسئولان تمهیدات برای شهر تهران از وضعیت قرمز کرونایی خارج و وارد مرحله نارنجی می شود، تغییر وضعیتی که در کارکرد صنوف،ادارات و... تغییراتی ایجاد می کند و در این گزارش تمامی تمهیدات در نظر گرفته شده از محدودیت های تردد تا نحوه فعالیت مشاغل وصنوف در تهران و سایر شهرهای استانهای کشور بیان شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

از روز شنبه بنا به گفته مسئولان تمهیدات برای شهر تهران از وضعیت قرمز کرونایی خارج و وارد مرحله نارنجی می شود، تغییر وضعیتی که در کارکرد صنوف،ادارات و... تغییراتی ایجاد می کند و در این گزارش تمامی تمهیدات در نظر گرفته شده از محدودیت های تردد تا نحوه فعالیت مشاغل وصنوف در تهران و سایر شهرهای استانهای کشور بیان شده است.

 با اعلام نارنجی شدن وضعیت کرونایی تهران و برخی دیگر از شهرهای کشور تمامی مسئولان و سازمانهای ذیربط به بیان اقدامات و باید و نبایدهای این شرایط پرداختند، به گونه ای که قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا در اطلاعیه خود، کلیات روند اعمال محدودیت های مبارزه با کرونا از شنبه هفته آینده را اعلام و تاکید کرده است: شرایط تعدادی از شهرها از وضعیت قرمز به نارنجی و برخی دیگر از وضعیت نارنجی به زرد تغییرکرده است؛ اما برآوردهای علمی وتخصصی، براین واقعیت تاکید دارد که شرایط کنونی،کاملاً شکننده بوده و با کمترین سستی و سهل انگاری در اجرای دستورالعمل ها، مجدداً به حالت نامطلوب قبلی بازخواهد گشت و درآن صورت، اعلام مجدد وضعیت قرمز در این شهرها و اجرای کامل محدودیت ها و تحمل دشواری های ناشی ازآن برای عموم مردم اجتناب ناپذیر خواهد بود.

ورود و خروج ممنوع!

بر همین اساس از ابتدای هفته آینده، کماکان ورود خودروهای شخصی با پلاک غیربومی، به شهرهای قرمز و نارنجی و همچنین ورود خودروهای شخصیِ پلاک بومیِ شهرهای قرمز و نارنجی به سایرشهرها ممنوع است و سایرمحدودیت های پیش بینی شده درخصوصِ ترددها، منطبق برطرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت ها اعمال خواهد شد.

ضمناً همچون دوهفته قبل، تردد شبانه خودروهای مشمول، ازساعت ۲۱ الی ۴ بامداد، درهمه شهرهای قرمز و نارنجی با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر، ممنوع است و در مورد متخلفین براساس تشخیص دوربین های پلیس، جریمه صادر و اعمال قانون می شود.

همچنین در اطلاعیه ای که از سوی کمیته اجتماعی انتظامی ستاد مقابله با کرونا اعلام شده، آمده است که ممنوعیت ورود خودروهای شخصی باپلاک غیر بومی به شهرهای نارنجی و قرمز، ممنوعیت ورود خودروهای شخصی پلاک بومی شهرهای نارنجی و قرمز به سایر شهرها،تداوم منع تردد شبانه از ساعت ۲۱ لغایت ۴ صبح در شهرهای نارنجی و قرمز با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر و فعالیت ادارات و دستگاههای دولتی ضروری در شهرهای نارنجی، با تشخیص بالاترین مقام مسئول(در سطح ملی یا استان)نسبت به کاهش حضور تا یک سوم کارکنان و دستگاههای غیرضرور تا یک دوم(۵۰ درصد) کارکنان، برگزاری جلسات اداری در فضای سربسته شهرهای زرد حداکثر تا سقف ۳۰ نفر، در شهرهای نارنجی ۲۰ نفر و قرمز ۱۵ نفر، با رعایت دستورالعمل های ابلاغی، اعمال می شود.

تدوام ممنوعیت فعالیت مراکز آموزشی و برپایی نمازهای جمعه و مراسم آئینی

شرایط تهران هنوز شکننده و ناپایدار است

همچنین کلیه مراکز آموزشی اعم از مدارس، دانشگاهها، موسسات آموزش عالی، آموزشگاههای خصوصی، حوزه های علمیه در شهرهای زرد، نارنجی و قرمز تعطیل بوده و خدمات را به صورت غیر حضوری ارائه می کنند و برپایی نمازهای جمعه، مراسم های مذهبی و آئینی در شهرهای زرد، نارنجی و قرمز کماکان امکانپذیر نمی باشد.

دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در پایتخت با اشاره به تغییر وضعیت تهران در روزهای کرونا با تاکید بر اینکه خوشبختانه آمار حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است، می افزاید: شرایط تهران هنوز شکننده و ناپایدار است وبازگشایی‌های شتابزده می‌تواند باعث افزایش شیوع بیماری و تکرار تجربه تلخ اردیبهشت ماه شود و از شنبه شرایط تهران به عنوان شهر نارنجی تلقی می‌شود، اما باید توجه داشت که برخی از محدودیت‌ها مثل حضور حداکثر ۵۰ درصد کارکنان، تعطیلی برخی مشاغل گروه سه و چهار، عدم اجرای مراسم و برنامه‌های تجمعی آیینی کماکان پابرجاست.

فعالیت 50 درصدی ادارات و پاساژها

بعد از صدو اطلاعیه رسمی از سوی کمیته اجتماعی انتظامی ستاد مبارزه با کرونا، بندپی استاندار تهران نیز با اشاره به وضعیت نارنجی تهران اعلام می کند: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا فعالیت پاساژها و مجتمع ها با توجه به اینکه در گروه مشاغل ٢ هستند برای هفته آتی امکان پذیر است، اما همانطور که در این دو هفته همکاری کرده اند باید از این پس نیز با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی به گونه ای فعالیت کنند که دوباره به وضعیت قرمز بازنگردیم و شاهد توقف فعالیت آنها نباشیم.


وی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه شاخص ستادملی مدیریت کرونا در هر ١٠٠ هزار نفر تعداد بستری ٤ نفر برای شهر زرد، ٦ نفر برای شهر نارنجی و ١٠ نفر برای شهر قرمز است، ادامه می دهد: به حمدالله با همکاری و مشارکت مردم، کلانشهر تهران و استان تهران به جز پیشوا از وضعیت قرمز خارج شده است لذا فعالیت گروه های ٣ و٤ در این وضعیت ممنوع و گروه ١ و ٢ امکان پذیر است و فعالیت ادارات نیز به صورت ٥٠ درصد خواهد بود.

وضعیت مدارس در شهرهای نارنجی

همچنین وضعیت مدارس در شهرهای نارنجی نیز تشریح شد، بگونه ای که محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش اعلام می کند: ستاد ملی مبارزه با کرونا در این زمینه تعیین تکلیف کرده است، بنابراین در مناطق نارنجی فعالیت آموزشی به صورت «غیرحضوری» خواهد بود و مدارس با حضور مدیر و حداقل کادر اجرایی فعال و بر فرآیند آموزش های غیرحضوری نظارت خواهند کرد.

فعالیت مجاز گروه های شغلی 1و 2

مرکز اطلاع رسانی پلیس پایتخت نیز در اطلاعیه ای اعلام کرد: علیرغم پایان محدودیت های کرونایی و تعطیلی دوهفته ای صنوف، تا کنترل بهتر وضعیت بیماری ، همچنان فقط صنوف گروه های شغلی ۱ و۲ مجوز فعالیت داشته باشند.

بر اساس این مصوبه مقرر شد تا به مدت یک هفته دیگر کلیه صنوف گروه های ۳ و ۴ که شامل آرایشگاه های زنانه، سالن های زیبایی، تالارهای پذیرایی و چایخانه ها، سینماها، مراکز فرهنگی و هنری اعم از کتابخانه ها ، مراکز تفریحی آبی ، استخرهای سرپوشیده و باشگاه های بدنسازی و.... است، همچنان تعطیل شوند. همچنین برگزاری تمامی مراسم عروسی، ترحیم و همایش ها که باعث شیوع ویروس کرونا می شوند نیز تا بهبود وضعیت کرونایی در شهر تهران تعطیل است.

بازگشایی مراکز شماره‌گذاری تهران و شهرهای زرد و نارنجی از شنبه

سرهنگ علی محمدی رییس مرکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا نیز توضیحاتی را در مورد نحوه فعالیت این مراکز درشهرهای دارای وضعیت نارنجی و زرد ارائه کرده و ادامه می دهد: از دو هفته پیش و برابر مصوبه ابلاغی از سوی ستادملی مقابله با کرونا، مراکز شماره‌گذاری در شهرهای دارای وضعیت قرمز تعطیل شد، اما از فردا شنبه ۱۵ آذر ماه در شهرهای نارنجی و زرد تمامی مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک از ساعت 7 تا 15 باز هستند و شهروندان می‌توانند از طریق دریافت نوبت اینترنتی خدمات مربوطه را دریافت کنند.

تعطیلی فعالیت آموزشگاه‌های رانندگی از شنبه

سرهنگ احمد کرمی اسد رییس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور ناجا نیز به تشریح شرایط و نحوه فعالیت آموزشگاه‌های رانندگی در شنبه هفته آینده پرداخته و می گوید: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا ، آموزشگاه های تعلیم رانندگی در گروه ۳ مشاغل قرار دارد و تمامی محدودیت هایی که مشمول گروه ۳ مشاغل باشد ، در حوزه آموزشگاه های رانندگی هم اعمال خواهد شد و بر همین اساس در شهرها و استانهایی که در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند، فعالیت های آموزشگاه های رانندگی شامل برگزاری کلاس های آموزشی و آزمون نظری که مستلزم تجمع افراداست، ممنوع بوده و این موضوع از طریق پلیس راهور استان‌های سراسر کشور و اداره آموزشگاه های مرکز صدور گواهینامه بصورت محسوس و نامحسوس مورد نظارت و بازدید قرار می گیرد.

به گزارش ایسنا، بنا بردسته بندی ستاد ملی کرونا از فردا (شنبه ) فقط مشاغل گروه یک و دو که فهرست آن را در ذیل می خوانید اجازه فعالیت دارند.

مشاغل گروه یک عبارتند از :

۱. کارخانه‌های تولیدی، مراکز صنعتی و معدنی، کشاورزی، شیلات و خدمات وابسته.

۲. مراکز زیرساختی و حیاتی، مراکز تامین و توزیع آب، برق، گاز، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیتهای تصفیه و تهویه هوا، پالایشگاه‌هاو جایگاههای عرضه سوخت.

۳. حمل ونقل عمومی کالاو مسافرِ برون شهری شامل ریلی، هوایی،جاده‌ای ودریایی.

۴. حمل ونقل عمومی درون شهری.

۵. ادارات و مراکز نظامی، انتظامی و امنیتی، امدادی و ستادی.

۶. فروشگاه‌های زنجیرهای، سوپر مارکتها، میوه فروشی‌ها و سبزی فروشیها، میادین میوه وتره بار.

۷. مراکز تولید، نگهداری، توزیع و فروش محصولات غذایی و خدمات وابسته.

۸. مراکز تولید و عرضه فرآوردههای لبنی نانوایی(تولید فرآورده‌های نانوایی).

۹. مراکز بهداشتی، درمانی، امدادی، اورژانس و تامین آمبولانس دولتی و خصوصی.

۱۰. داروخانهها، مراکز و فروشگاه‌های دامپزشکی، پخش دارو،عطاری و داروهای سنتی.

۱۱. مراکز تهیه، تولید و توزیع مواد غذایی آماده و بیرونبر.

۱۲. خدمات اپراتورهای ارتباطی ، خدمات الکترونیک و فعالیت‌های پستی.

۱۳. شرکت‌های خدمات اینترنتی(اعم از تامین کنندگان اینترنت، فروشگاه‌های اینترنتی و شرکت‌های خدماتی مبتنی بر اینترنت).

۱۴. رسانه‌های مکتوب و برخط و مشاغل مشابه.

۱۵. مراکز نگهداری و خدماتی سالمندان، معلولین، جانبازان ، مراکز توان‌بخشی و مراقبتی، آسایشگاهها.

۱۶. تعمیرگاه‌های انواع خودرو، لوازم خانگی، الکتریکی و الکترونیکی.

۱۷. فروشگاه‌های انواع قطعات و لوازم یدکی خودرو.

۱۸. فروشگاه‌های انواع مصالح ساختمانی وآهن‌آلات.

۱۹. کارگاه‌های صنعتی(مانند جوشکاری وتراشکاری و مشابه آن).

۲۰. چاپخانه‌ها.

۲۱. خشکشویی‌ها.

۲۲. آرامستان‌ها.

۲۳. عینک فروشی طبی.

۲۴. تامین کنندگان مواد شیمیایی جهت عرضه مواد ضدعفونی و نیاز کارخانجات دارویی، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و صنایع مختلف.

۲۵. عرضه کنندگان ابزار و یراق مشتمل بر تامین کنندگان مواد و مصالح ایزوگام، قطعات پمپ و ابزار مورد نیاز صنایع.

۲۶. فروشندگان و عرضه کنندگان قطعات و لوازم یدکی کشاورزی.

مشاغل گروه دو نیز عبارتند از:

۱. بوستان‌ها و مراکز تفریحی.

۲. پاساژهای سرباز و سربسته، بازارهای سرپوشیده، مراکز خرید و فروش بزرگ در غیر موادغذایی و بازارهای موقت.

۳. بازارها و نمایشگاه‌های فروش انواع خودرو، مراکز شماره‌گذاری اتومبیل.

۴. باشگاه‌های ورزشی، سالن‌های بدن‌سازی؛ استخرهای سرباز.

۵. آرایشگاه‌های مردانه.

۶. مراکز فروش لوازم آرایشی و بهداشتی.

۷. مراکز فروش فرش و موکت، لوازم خانگی، پارچه، پرده، مبلمان، تزیینات داخلی ساختمان.

۸. مراکز فروش کادویی، اسباب بازی، لوازم التحریر.

۹. مراکز فروش انواع پوشاک، کیف و کفش، خرازی، خیاطی.

۱۰. آتلیه و عکاسی.

۱۱. آژانس مشاور املاک.

۱۲. خدمات چاپ دیجیتال.

۱۳. مراکز تهیه و طبخ غذا با پذیرش مشتری، قهوه خانه ها بدون عرضه مواد دخانی.

۱۴. قنادی و شیرینی‌پزی تر و خشک، خشبکار و شیرینی فروشی، آب میوه و بستنی فروشی و مشاغل مشابه.

 ایسنا

نظرات بینندگان