arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۸۸۴۶۳
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۱ - ۱۶ آذر ۱۳۹۹

جزئیات طرح محاسبه رایگان گازبهای ۳۰ درصد از مشترکان خانگی

مشترکانی که مصرف خود را در زمستان ۱۰ درصد کاهش دهند، از کاهش ۱۵ درصدی در گازبها برخوردار می‌شوند که این موضوع دو تأثیر دارد؛ نخست اینکه قیمت تصاعدی محاسبه نمی‌شود و افزون بر این، دولت هم در پی کاهش مصرف ۱۵ درصد تخفیف می‌دهد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر نفت از بررسی طرح محاسبه رایگان گازبهای ۳۰ درصد از مشترکان کم مصرف خانگی در هیئت دولت به عنوان مشوقی برای مدیریت مصرف انرژی در کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری وزارت نفت و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با موضوع بهینه‌سازی مصرف انرژی گفت: به‌منظور ایجاد مشوق‌هایی برای مدیریت مصرف گاز، براساس طرحی که قرار است در دولت بررسی شود، گازبهای ۳۰ درصد از مشترکان خانگی که مصرف کمتری دارند، رایگان محاسبه می‌شود و این طرح تأثیری بسزا بر مدیریت مصرف سوخت خواهد داشت که در صورت تصویب در هیئت دولت، اجرایی می‌شود.

وی افزود: بر اساس این مصوبه، مشترکانی که مصرف خود را در زمستان ۱۰ درصد کاهش دهند، از کاهش ۱۵ درصدی در گازبها برخوردار می‌شوند که این موضوع دو تأثیر دارد؛ نخست اینکه قیمت تصاعدی محاسبه نمی‌شود و افزون بر این، دولت هم در پی کاهش مصرف ۱۵ درصد تخفیف می‌دهد. برای این کار منابعی هم دیده شده است. هر چند این طرح برای ما کاهش درآمد به همراه خواهد داشت، اما ایجاد تعادل در تراز تولید و مصرف که در نتیجه این طرح حاصل می‌شود برای ما اهمیت بیشتری دارد.

وزیر نفت افزود: اصلاح سیستم موتورخانه‌ها و جایگزینی بخاری‌های فرسوده از دیگر اقدام‌های مهم دولت در زمینه کاهش مصرف انرژی است که هفته پیش در شورای اقتصاد هم تصویب و مقرر شد دولت یارانه‌ای را به‌منظور تعویض بخاری‌های با بازده پایین با بخاری‌های با کارایی بالا و نیز تعمیر موتورخانه‌ها اختصاص دهد که امیدوارم هفته جاری در دولت تصویب شود.

زنگنه با تأکید بر لزوم اجرای منویات مقام معظم رهبری در زمینه مدیریت مصرف انرژی، هدف اصلی از اجرای این طرح‌ها را حمایت از مشترکان و اعطای مشوق‌هایی برای کاهش مصرف انرژی در کشور دانست.

وی با اشاره به اینکه بهینه‌سازی مصرف انرژی همیشه مطلب تعیین‌کننده‌ای در وزارت نفت بوده است، گفت: در پی افزایش شدید مصرف این مسئله به‌تازگی اهمیت بیشتری یافته است، زیرا ما منابعی تجدیدناپذیر داریم و به نقطه بالای تولید رسیده‌ایم و این طور نیست که هر مقدار مصرف کنیم، بتوانیم تولید کنیم، بنابراین بهینه‌سازی برای ما یک اصل و باید است.

وزیر نفت افزود: زنان در بخش خانگی مدیریت مصرف نقش تاثیرگذاری را در بهینه‌سازی مصرف انرژی و آب دارند و اگرچه سال‌هاست که ما به این قضیه پرداخته‌ایم، اما امیداوریم با امضای این تفاهم‌نامه آن را سازماندهی و عملیاتی کنیم. امیدوارم این تفاهم‌نامه با همت معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تحقق یابد و همکاران ما در وزارت نفت نیز با تمام قدرت در این باره همکاری می‌کنند. البته لازم است نهادهای دیگر از جمله آموزش و پروش و صداوسیما نیز در این زمینه به‌ویژه در بخش فرهنگ‌سازی همکاری کنند.

زنگنه تأکید کرد: در نفت هم ما به نقش بانوان توجه کرده‌ایم، به‌نحوی که برای نخستین بار بانوان در عالی‌ترین رده‌های مدیریتی در صنعت نفت فعالیت می‌کنند و برای نخستین بار در تاریخ صنعت نفت ایران، یک خانم عضو هیئت مدیره شده است. تعداد زیادی از مدیران ارشد صنعت نفت، بانوان هستند و تلاش کرده‌ایم هر چه تبعیض بوده است، تا جایی که دست ما و زور ما می‌رسد، با زمان و فرهنگ‌سازی و تغییر ذهنیت‌ها، آنها را به تبعیض مثبت به نفع خانم‌ها تبدیل کنیم و در شرایط برابر به خانم‌ها اولویت بدهیم.

وزیر نفت تصریح کرد: امروز هیچ محدودیتی برای خانم‌ها در جذب در هیچ سمتی وجود ندارد، به جز برای سکوهای نفتی که آن هم به‌دلیل اینکه متناسب با نوع کار و زندگی آنها نیست و در بقیه بخش‌ها محدودیت نداریم.

زنگنه گفت: محدودیت‌هایی که برای پذیرش خانم‌ها در دانشگاه نفت بود، برداشته شد و حتی دوره‌هایی برای توانمندسازی خانم‌ها (برگزاری دوره‌های مینی‌ ام‌بی‌ای) برگزار شد و امیدواریم بانوان روز به‌ روز نقش پررنگ‌تری در صنعت نفت داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه تعداد زیادی از افرادی که به‌تازگی برای پذیرش مدت معین در صنعت نفت در حال مصاحبه هستند را زنان توانمند با صلاحیت‌های بالا تکشیل می دهند، افزود: امیدواریم این دسته از کارکنان نقش خود را به‌خوبی در آینده صنعت نفت و کشور ایفا کنند.

وزیر نفت تأکید کرد: امیدواریم دوستان ما در نفت پیگیری تفاهم‌نامه امروز را جدی بگیرند و دنبال کنند، زیرا بانوان به‌واقع نقش تعیین‌کننده‌ای در مصرف انرژی کشور دارند و مدیریت انرژی برای ما بسیار مهم است، زیرا همکاران ما با زحمات زیاد انرژی را تولید می‌کنند، اما هدر می‌رود و در خانه‌ها اشخاصی که می‌توانند آن را مهار کنند، بانوان هستند.

تفاهم‌نامه همکاری وزارت نفت و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با هدف بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور روز شنبه، ۱۵ آذرماه از طریق ویدیو کنفرانس بین بیژن زنگنه، وزیر نفت و معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با حضور علی مبینی دهکردی، مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و فاطمه تندگویان، مشاور ارشد وزیر نفت در امور بانوان و خانواده امضا شد.

نظرات بینندگان