arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۸۸۸۱۶
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۲۱ - ۱۷ آذر ۱۳۹۹

واشنگتن پست: تحریم‌های آمریکا مانع دسترسی ایران به واکسن‌های کرونا می‌شود

روزنامه واشنگتن پست دوشنبه شب به نقل از تحلیلگران تجاری و مالی گزارش داد، تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران می‌تواند مانع دسترسی این کشور به واکسن‌های ویروس کرونا شود. اگرچه سخنگوی برنامه واکسن جهانی کواکس می‌گوید، ایران برای تهیه واکسن معافیت از دولت ایالات متحده دریافت کرده است اما تحلیلگران هشدار می‌دهند که تحریم های مالی مانع ایران برای مشارکت در این برنامه و خریدهای پزشکی مرتبط با آن است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روزنامه واشنگتن پست دوشنبه شب به نقل از تحلیلگران تجاری و مالی گزارش داد، تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران می‌تواند مانع دسترسی این کشور به واکسن‌های ویروس کرونا شود.

به گزارش ایرنا از واشنگتن پست، اگرچه سخنگوی برنامه واکسن جهانی کواکس می‌گوید، ایران برای تهیه واکسن معافیت از دولت ایالات متحده دریافت کرده است اما تحلیلگران هشدار می‌دهند که تحریم های مالی مانع ایران برای مشارکت در این برنامه و خریدهای پزشکی مرتبط با آن است.

کواکس (covax) طرحی است که در آن ۷۶کشور ثروتمند جهان متعهد شده‌اند به یک برنامه جهانی واکسن کرونا با هدایت سازمان بهداشت جهانی ملحق شوند. هدف از این برنامه کمک به خرید و توزیع عادلانه واکسن کرونا است.

"اسفندیار باتمانقلیج" بنیانگذار بورس و بازار یک شرکت رسانه ای پشتیبانی کننده دیپلماسی تجاری بین اروپا و ایران گفت: دولت ترامپ به طور عمدی شفافیت و راهنمایی لازم برای دسترسی به موسسات مالی به حساب های ایرانی را فراهم نکرده تا ایران فقط از پول خود برای خرید واکسن کرونا استفاده کند. 

تارا سپهری فر محقق دیده بان حقوق بشر مستقر در نیویورک گفت: واقعیت این است که تحریم ها پردازش معاملات را حتی اگر معافیت های بشردوستانه وجود داشته باشد دشوار می کند. 

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هفته گذشته اعلام کرد که تحریم های مالی آمریکا مانع از پرداخت پیش پرداخت اولیه ایران به طرح جهانی واکسن کرونا کواکس می شود.

عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی ایران روز دوشنبه گفت: از آنجا که خرید واکسن کرونا (covax) باید از مسیر رسمی سازمان بهداشت جهانی انجام گیرد تاکنون هر طریقی برای پرداخت و انتقال ارز مورد نیاز به خاطر تحریم غیر انسانی دولت آمریکا و ضرورت اخذ مجوز اوفک با مانع مواجه شده است.

همتی افزود: در خصوص واکسن کرونا برخی نادانسته یا مغرضانه، سعی در تطهیر اقدامات غیر انسانی آمریکا در تحریم ایران را دارند، و تنها به ادعای دروغین امریکا بر عدم محدودیت بر معاملات دارو تاکید می‌کنند که برای ثبت درحافظه تاریخی باید به برخی نکات اشاره کنم.

وی تصریح کرد: اعلام خبر مربوط به توزیع واکسن کرونا توسط برخی کشورهای همسایه بین مردمشان تلخ‌ترین پاسخ به این عده است.

نظرات بینندگان