arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۸۸۸۵۳
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۰۹ - ۱۸ آذر ۱۳۹۹

برای نخستین بار در تاریخ آمریکا، یک ژنرال سیاه‌پوست برای وزارت دفاع انتخاب می‌شود

بنابر گزارش رسانه‌های آمریکا، جو بایدن بنا دارد برای نخستین بار در تاریخ آمریکا، یک ژنرال سیاه‌پوست را به عنوان وزیر دفاع کابینه خود برگزیند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بنابر گزارش رسانه‌های آمریکا، جو بایدن بنا دارد برای نخستین بار در تاریخ آمریکا، یک ژنرال سیاه‌پوست را به عنوان وزیر دفاع کابینه خود برگزیند.

لوید آستین، ژنرال بازنشسته نیروی زمینی، پیش از ترک پنتاگون معاون رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده بود و در صورت تایید صلاحیت در کنگره، به عنوان نخستین سیاه‌پوست، ریاست قوی‌ترین ارتش جهان را در دست خواهد گرفت.

سمت وزیر دفاع، در کنار وزرای خارجه، دادگستری و دارایی، یکی از چهار پست کلیدی کابینه روسای جمهوری آمریکا است.

بایدن از زمان کارزارهای انتخاباتی وعده داده بود که در صورت ورود به کاخ‌سفید تابوی پست‌هایی که تاکنون به سیاه‌پوستان و زنان سپرده نشده بود را بشکند. او دو روز پیش هم تاکید کرد بنا دارد کابینه‌ای تشکیل دهد که به لحاظ تنوع نژادی حضور زنان و اقشار مختلف، نیمرخی از جامعه امروز آمریکا قلمداد شود.

پیش از این هم جو بایدن با معرفی نخستین زن برای ریاست بر سازمان اطلاعات ملی و نخستین زن وزیر دارایی و نخستین مهاجر لاتین‌تبار در سمت وزیر امنیت ملی نشان داده بود که بنا دارد در سپردن پست‌های کلیدی دولت خود تابع کلیشه‌های مردسالارانه و سفیدپوست‌مدارانه واشنگتن نباشد.

ژنرال آستین، ۶۷ ساله، در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، فرمانده ستاد کل نیروهای ارتش آمریکا در منطقهٔ خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی را برعهده داشت.

از آنجا که از زمان خروج از از پنتاگون کمتر از ۷ سال می‌گذرد، ژنرال آستین باید برای گرفتن رای اعتماد در برابر هر دو مجلس نمایندگان و سنا حاضر شود.

منبع: بی بی سی

نظرات بینندگان