arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۸۹۱۵۷
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۷ - ۱۹ آذر ۱۳۹۹

ریابکوف: نشست کمیسیون برجام ۲۶ آذر برگزار می‌شود

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته ای این کشور اعلام کرد که نشست کمیسیون برجام روز ۱۶ ماه دسامبر جاری (۲۶ آذر ماه) برگزار می شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به گزارش خبرگزاری تاس، ریابکوف روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: شرکت کنندگان در نشست کمیسیون مشترک برجام، روز ۱۶ ماه دسامبر در وین گام های احتمالی دولت آمریکا در قبال معامله هسته ای را بررسی خواهند کرد.

وی با بیان اینکه «دستور کار نشست در حال تنظیم است»، افزود که بدون شک این مساله را که آمریکا چگونه رفتار خواهد کرد، در هر شرایط بررسی خواهیم کرد.  

به گفته ریابکوف، دلیلی برای اینکه درباره بازگشت آمریکا به برجام در مورد برنامه هسته ای ایران به عنوان یک مساله حل شده گفت و گو شود، وجود ندارد.  

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: باید به این نکته توجه داشت که ما برخلاف شرکت کنندگان اروپایی برجام در زمان حاضر دلیلی نمی بینیم که درباره تغییراتی که دولت آینده آمریکا ممکن است در سیاست خود در جهت ایران انجام دهد گفت و گو کنیم زیرا که نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بطور رسمی هنوز جمع بندی نشده است.

پیتر سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه از احتمال نشست مشترک وزیران امور خارجه کشورهای عضو برجام(پنج کشور و جمهوری اسلامی ایران) خبر داد و با بیان اینکه برنامه زمانی آن درحال توافق است، گفت این نشست ممکن است در ماه جاری میلادی و قبل از پایان سال برگزار شود.

ریابکوف به خبرنگاران گفت: این مسأله مطرح است که چه کاری باید برای افزایش شانس حفظ برجام و ادامه کار در چارچوب های تعیین شده در سال ۲۰۱۵ انجام داد. از همه طرف می خواهیم شکیبا باشند و به مسئولیت های خود عمل کنند. ما با طرف دیگر برجام همکاری می کنیم و در روزهای آتی که دیدارهای جدید به صورت حضوری و از راه دور در خصوص این موضوع برگزار خواهند شد نیز در همین راستا عمل خواهیم کرد.

ریابکوف گفت: نیروهای بانفوذی هستند که علاقه مند به فروپاشی برجام بوده و همچنین (علاقه مند به فروپاشی برجام) به دست ایرانیان هستند از این رو انتظار برخورد مسئولانه ایران درخصوص برجام وجود دارد.

وی گفت: ما معتقدیم که در این وضعیت باید حداکثر مسئولیت را نشان داد؛ روسیه خواهان آن است که ایران در وضعیت پیرامون برجام مسئولیت نشان بدهد و نرخ را بالا نبرد.

این مقام روس تصریح کرد: علت اصلی آنچه اتفاق می افتد در اقدامات تخریبی است که ایالات متحده برای چندین ماه انجام داده است. "

اولین نشست رسمی کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران تیرماه سال ۱۳۹۷ به دنبال خروج یکجانبه آمریکا از برجام در وین برگزار شد. این نشست به صدور بیانیه‌ای مشترک مشتمل بر ۱۱ بند منجر شد که طرف های باقی‌مانده در برجام به دلیل فشارهای غیر قانونی آمریکا از اجرای آن عاجز ماندند.  

ایران ۲ سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز کرد.

بر این اساس، ایران ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۸، با صدور بیانیه‌ای آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.

جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، گام های برداشته شده در مسیر کاهش تعهدات برجامی از  سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

منبع: ایرنا

نظرات بینندگان