arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۸۹۴۶۳
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۸ - ۲۱ آذر ۱۳۹۹

نماینده آمریکا در امور سوریه:‌ از حملات هوایی اسرائیل در دمشق حمایت می‌کردیم

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور سوریه گفته دولت «دونالد ترامپ» از حملات هوایی اسرائیل در سوریه حمایت کرده است. جیمز جفری درباره نحوه شکل‌گیری سیاست دولت ترامپ در سوریه و نقش خودش و «مایک پامپئو» در این سیاست به پایگاه «المانیتور» گفت: «وزیر پومپئو و من افراد داخل دولت را درباره یک چیز مجاب کردیم: اگر به مشکل زیربنایی ایجادشده توسط ایران در سوریه رسیدگی نکنید، نمی‌توانید به مشکل داعش هم رسیدگی کنید. ما همه اینها را در یک راستا می‌دیدیم.»  
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مقام ارشد دولت آمریکا گفته واشنگتن از حملات هوایی رژیم صهیونیستی در سوریه حمایت کرده است.

به گزارش فارس، «جیمز جفری»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور سوریه گفته دولت «دونالد ترامپ» از حملات هوایی رژیم صهیونیستی در سوریه حمایت کرده است.

جیمز جفری درباره نحوه شکل‌گیری سیاست دولت ترامپ در سوریه و نقش خودش و «مایک پامپئو» در این سیاست به پایگاه «المانیتور» گفت: «وزیر پامپئو و من افراد داخل دولت را درباره یک چیز مجاب کردیم: اگر به مشکل زیربنایی ایجادشده توسط ایران در سوریه رسیدگی نکنید، نمی‌توانید به مشکل داعش هم رسیدگی کنید. ما همه اینها را در یک راستا می‌دیدیم.»  

وی در ادامه گفت: «بعد از آن، مسئله عملیات‌های هوایی اسرائیل پیش آمد. وقتی من وارد دولت شدم، آمریکا از این حملات حمایت کرد.»

جیمز جفری گفت: «من به آنجا رفتم و نخست‌وزیر نتانیاهو و دیگران را دیدم. آنها فکر می‌کردند که ارتش آمریکا و دستگاه‌های اطلاعاتی به اندازه کافی از آنها حمایت نمی‌کند. منازعه بزرگی در داخل دولت آمریکا آغاز شد و ما در این جدال برنده شدیم.»

این مقام آمریکایی در ادامه اظهاراتش گفت: «ما به این طریق سیاستمان در قبال سوریه را به نحوی یکپارچه کردیم که داخل سیاستمان در قبال ایران آشیان گرفت. نتیجه کار، حصول موفقیت نسبی بوده چون ما - با دریافت کمک‌های زیاد از ترک‌ها- توانسته‌ایم اوضاع را باثبات کنیم.»

جیمز جفری در بخش دیگری از این مصاحبه با لحنی افتخارآمیز از تحریم‌های کشورش علیه سوریه سخن گفته و از آن حمایت کرده است. 

این مقام آمریکایی چند روز پیش هم در مصاحبه‌ای گفته بود که دولت ترامپ قصد دارد هفته آینده تحریم‌های جدیدی علیه سوریه اعمال کند.

کنگره آمریکا در تاریخ ۲۰ آذر ماه ۱۳۹۸ طرح تحریم‌های خود علیه سوریه معروف به قانون «سزار» را به تصویب رساند و این تحریم‌ها از ۲۸ خردادماه سال جاری وارد فاز اجرایی شد.

هدف از این تحریم‌ها ممانعت از تعامل اقتصادی دیگر کشورها با دولت سوریه و ۳۹ شخص و نهاد سوری است که در لیست تحریمی آمریکا قرار گرفته‌اند.

سوریه از سال ۲۰۱۱ صحنه درگیری‌های خونین بوده است. گزارش‌ها حاکی از آن هستند که دولت آمریکا و برخی از متحدان منطقه‌ای این کشور از گروه‌های افراطی که در حال نبرد با دولت مرکزی سوریه بوده‌اند حمایت کرده‌اند.

نظرات بینندگان