arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۹۷۸۰۲
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۸ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۹

مخالفت وزارت دادگستری آمریکا با طرح ترامپ برای جایگزینی دادستان کل

رسانه‌های آمریکا نوشته اند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین این کشور قصد داشته یک حقوقدان وزارت دادگستری حامی خود را جانشین جفری روزن سرپرست مقام دادستان کل کند تا به تغییر اجباری نتیجه انتخابات ایالت جورجیا کمک کند اما کارکنان این وزارتخانه با این اقدام ترامپ مخالفت کرده اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: رسانه‌های آمریکا نوشته اند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین این کشور قصد داشته یک حقوقدان وزارت دادگستری حامی خود را جانشین جفری روزن سرپرست مقام دادستان کل کند تا به تغییر اجباری نتیجه انتخابات ایالت جورجیا کمک کند اما کارکنان این وزارتخانه با این اقدام ترامپ مخالفت کرده اند.

روزنامه های نیویورک تایمز و واشنگتن پست نوشته اند: ترامپ که دوره اش در ۲۰ ژانویه (اول بهمن ماه) پایان یافت در پی تهدید مقام های باقیمانده در وزارت دادگستری به کناره گیری گروهی در صورت برکناری سرپرست دادستانی کل که تصدی وزارت دادگستری را نیز بر عهده دارد، از پافشاری بر این طرح دست برداشته است.

این خبر در حالی منتشر می شود که ترامپ در انتظار محاکمه در سنا برای نقش خود با طرح ادعاهای بی اساس در باره دستکاری در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰به اتهام تحریک به شورش برای یورش هوادارانش به ساختمان کنگره "کاپیتول" در اوایل ژانویه (۱۷ دی ماه) است. ترامپ در پی باخت در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر (۱۳ آبان ماه) در جورجیا با فاصله اندک با جو بایدن رقیب دمکرات، ادعاهای بی پایه تقلب را مطرح کرد.

این روزنامه ها افزودند: ترامپ که در پی خودداری روزن از به کارگیری اختیارات وزارت دادگستری برای مداخله در شمارش آرا، به میزان فزاینده ای ناامید شده بود، قصد داشت به همراه جفری کلارک حقوقدان وزارت دادگستری که از سخنان او در باره دزدیده شدن آرای انتخابات حمایت می کرد، او را جانشنین کلارک کند.

اما رئیس جمهوری وقت پس از اینکه در نشستی سه ساعته با این سه تن که به گفته مقام های رسمی با نمایش "کارآموز" ترامپ قابل قیاس بود، به او گفته شد که این اقدام موجب کناره گیری همگانی و گسترده مقام های این وزارتخانه خواهد شد، از اصرار دست برداشت.

کلارک با رد قاطعانه هرگونه طرحی برای برکناری روزن گفت که در این گزارش بی دقتی های وجود دارد. هنوز ترامپ، روزن و وزارت دادگستری به این ادعاها واکنش آشکاری نشان نداده اند.

ویلیام بار وزیر دادگستری دولت ترامپ نیز پیش از این در پی فشار او برای تائید دستکاری در انتخابات سوم نوامبر، با رد هرگونه تقلب از مقام خود کناره گیری کرد.

انتشار فایل صدای ترامپ در اوایل ژانویه که در آن مقام بلندپایه جورجیا را برای یافتن آرای کافی برای تغییر شکست او در این ایالات، زیر فشار قرار داده بود، موجب تکانه هایی در سراسر پایتخت ایالات متحده شد.نظرات بینندگان