arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۹۷۸۲۳
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۲۰ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۹

ثبت سالانه ۱۳۵ هزار ابتلا به سرطان در کشور / ۵۲ درصد مردان و ۴۸ درصد زنان

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت از ثبت سالانه 135هزار ابتلا به سرطان در کشور خبر داد و گفت: 52 درصد ابتلا به مردان و 48 درصد به زنان مربوط می شود. به گفته مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت سرطان های پستان، پروستات، روده بزرگ، پوست و معده؛ پنج سرطان شایع در کشور هستند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وبدا: مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت از ثبت سالانه 135هزار ابتلا به سرطان در کشور خبر داد و گفت: 52 درصد ابتلا به مردان و 48 درصد به زنان مربوط می شود.

 

دکتر افشین استوار مدیر کل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، درباره آمار ابتلا و مرگ و میر سرطان در کشور، گفت: بروز و مرگ و میر سالانه ناشی از این بیماری در ایران نسبت به متوسط جهانی کمتر است، بروز سرطان به ازای هر 100هزار نفر جمعیت در کشور در مردان نزدیک به 155در صد هزار و در زنان 128در صد هزار است.

وی ادامه داد: براساس نتایج برنامه ملی ثبت سرطان که آخرین گزارش آن مربوط به سال 96 است، سالانه نزدیک به 135 هزار ابتلا در کشور ثبت می شود که 52درصد ابتلا به مردان و 48 درصد به زنان مربوط می شود.

دکتر استوار با بیان اینکه براساس برنامه ملی مراقبت سرطان (ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت) ابتلا به این بیماری 168.89 در 100هزار نفر جمعیت است، خاطرنشان کرد: برای مردان 180 در 100هزار و برای زنان 160 در 100هزار نفر اعلام شده است.

بیشترین آمار ابتلا به سرطان در زنان و مردان به پستان مربوط می شود

به گفته مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت سرطان های پستان، پروستات، روده بزرگ، پوست و معده؛ پنج سرطان شایع در کشور هستند.

وی به آمار ابتلا به تفکیک جنسیت در کشور اشاره و تصریح کرد: بالاترین بروز در مردان سرطان پروستات، پوست، معده، روده بزرگ و مثانه و در زنان سرطان پستان، روده بزرگ، پوست، تیروئید، و معده است.

دکتر استوار با اشاره به اینکه تغییر سبک زندگی در سالهای اخیر سبب شده است که از سال 90 تاکنون سرطان پروستات در مردان جایگزین سرطان معده شود، درباره نتایج ثبت سرطان جمعیتی طی چهار سال در کشور، توضیح داد: براساس این آمار بروز سرطان از 112 در 100هزار در سال 93 به 135 در 100هزار در سال 96 افزایش پیدا کرده است.

16 درصد مرگ و میرها به سرطان مربوط می شود

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه 16 درصد مرگ و میرها به سرطان مربوط می شود که بعد از بیماری های قلبی عروقی دومین عامل مرگ و میر در کشور است، عنوان کرد: نزدیک به 51 هزار مرگ ناشی از سرطان در کشور را شاهد هستیم.

وی با اشاره به اینکه 14درصد افراد در ایران در طول زندگی خود به سرطان مبتلا می شوند که این آمار در دنیا 20درصد است، بیان کرد: هفت درصد افراد به دلیل ابتلا به سرطان جان خود را از دست می دهند و احتمال بهبودی در مبتلایان 50درصد است.

دکتر استوار به پیش بینی صورت گرفته در یک بازه زمانی 20 ساله در حوزه سرطان اشاره کرد و گفت: متاسفانه شاهد افزایش حدود 115درصدی در ابتلا به سرطان خواهیم بود که این آمار بسیار نگران کننده و قابل تامل است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سرطان بیماری است که در افراد مسن رخ می دهد، یادآور شد: افزایش امید به زندگی و پیر شدن جمعیت از عوامل افزایش آمار مبتلایان در کشور است. امید به زندگی در سالهای اخیر از 45 به 76 سال افزایش پیدا کرده است که در خانم ها از آقایان بیشتر است.

سرطان، پرهزینه ترین بیماری در ایران و دنیا است

وی افزود: کمبود مصرف میوه و سبزی، کاهش فعالیت بدنی نسبت به گذشته، چاقی، کلسترول بالا، مصرف مواد مخدر و سیگار و عوامل محیطی از دیگر دلایل افزایش تعداد مبتلایان به سرطان است. در برنامه ریزی های بین المللی برای بیماری های غیرواگیر، آلودگی هوا در سال گذشته به عنوان یکی از عوامل خطر اصلی اضافه شده است.

دکتر استوار گفت: سرطان، پرهزینه ترین بیماری در ایران و دنیا است که متاسفانه دو سوم افرادی که به هر دلیلی به این بیماری مبتلا می شوند متحمل هزینه های کمرشکنی (بیش از 30درصد درآمد خانوار را برای درمان هزینه می کنند) می شوند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت در پایان با بیان اینکه سرطان به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین دغدغه های بخش سلامت است، به تدوین برنامه ملی مدیریت سرطان در سالهای اخیر اشاره و مطرح کرد: در این برنامه، حوزه های پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان و مراقبت های حمایتی و تسکینی به عنوان فرآیندهای اصلی اشاره شده است.

نظرات بینندگان