arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۹۷۹۰۰
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۱ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۹

نماینده مجلس: بخش اعظمی از مردم چابهار، کنارک، قصرقند، نیکشهر و دشتیاری ‌شناسنامه‌ ندارند

نماینده مردم جنوب بلوچستان گفت: بخش مهمی از گرفتاری‌های بی‌شناسنامه‌ها تست "دی‌ان‌ای" است، انتظار داریم ثبت احوال و نهادهای مربوط از تکنیک‌های جایگزین دی‌ان‌ای استفاده کنند و بی‌شناسنامه‌های بومی فوراً شناسنامه‌دار شوند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نماینده مردم جنوب بلوچستان گفت: بخش مهمی از گرفتاری‌های بی‌شناسنامه‌ها تست "دی‌ان‌ای" است، انتظار داریم ثبت احوال و نهادهای مربوط از تکنیک‌های جایگزین دی‌ان‌ای استفاده کنند و بی‌شناسنامه‌های بومی فوراً شناسنامه‌دار شوند.

معین‌الدین سعیدی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: در جریان هستید که سیستان و بلوچستان و به‌ویژه مناطق حوزه استحفاظی اینجانب در شهر و روستاهای چابهار، کنارک، قصرقند، بخش مرکزی نیکشهر و دشتیاری بخش مهمی از بی‌شناسنامه‌ها را در خود جای داده‌اند.

وی افزود: قطعاً نهادهای مربوط باید برای شناسنامه‌‌دار و هویت‌دار کردن بی‌هویت‌های واقعی تمام تلاششان را بکنند اما ذکر این نکته ضروری است که شناسنامه‌دار کردن در همه کشورها و حتی کشورهای لیبرال هم پروسه‌ای سخت و گاهی طاقت‌فرسا است.

نماینده مردم چابهار، دشتیاری، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر تصریح کرد: با وجود مطلب بالایی که عرض کردم اما این موضوع نباید به‌گونه‌ای باشد که بی‌شناسنامه‌هایی که اصالتاً ایرانی هستند از حق قانونی خود بی‌بهره‌ باشند؛ مردم اینجا زمانی که باید برای دریافت شناسنامه مراجعه می‌کردند به‌دلایل مختلف از جمله محرومیت مراجعه نکردند، از طرفی تست دی‌ان‌آی و طی مسافت یک روستایی برای این تست تا تهران و زاهدان هم کار به‌شدت سختی است و خود ملزومات تست دی‌ان‌ای هم به‌خاطر شرایط تحریم وارد کشور نمی‌شود و این تست در بسیاری از کشورها هم منسوخ شده است.

سعیدی خاطرنشان کرد: بخش مهمی از گرفتاری‌های بی‌شناسنامه‌ها تست "دی‌ان‌ای" است، انتظار داریم ثبت احوال و نهادهای مربوط از تکنیک‌های جایگزین دی‌ان‌ای استفاده کنند و بی‌شناسنامه‌های بومی فوراً شناسنامه‌دار شوند. روش و تکنیک‌های مرسومی برای شناسنامه‌دار کردن وجود دارد که رایزنی‌های لازم انجام شده است و انتظار داریم به‌زودی در این حوزه هم خبرهای خوبی بشنویم.

سازمان ثبت احوال در یکی‌از جوابیه‌هایش به تسنیم گفت از سال 92 تاکنون برای بیش‌از 30 هزار نفر شناسنامه صادر کرده است، همین آمار نشان می‌دهد که این استان رقمی بالا از بی‌شناسنامه‌ها را در خود جای داده است.

با وجود پیگیری‌های یک‌ساله و قول‌های صریح از دستگاه‌های متولی به‌ویژه استاندار سیستان و بلوچستان هنوز نه آمار شفافی از بی‌شناسنامه‌های بومی بیرون آمده و نه فکری به حال بی‌شناسنامه‌هایی شده است که بومی همین استانند.

نظرات بینندگان