arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۹۷۹۳۴
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۴ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۹

ناو هواپیمابر آمریکایی وارد دریای جنوبی چین شد

یک ناوگروه آمریکایی به رهبری ناو هواپیمابر تئودور روزولت وارد دریای جنوبی چین شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به گزارش رویترز، ارتش آمریکا روز یکشنبه اعلام کرده است که یک ناوگروه به رهبری ناو هواپیمابر تئودور روزولت برای حمایت از "آزادی دریاها" وارد دریای جنوبی چین شده است.

بر اساس این گزارش، ورود ناوگروه نیروی دریایی آمریکا به دریای جنوبی چین در شرایطی است که تنش ها بین چین و تایوان موجب نگرانی واشنگتن شده است.

فرماندهی اقیانوسیه-هند ارتش آمریکا با انتشار بیانیه‌ای افزود: ناوگروه نیروی دریایی آمریکا شنبه وارد دریای جنوبی چین شده است، دقیقا همان روزی که تایوان از نقض حریم هوایی خود توسط بمب افکن ها و جنگنده های چینی خبر داده است.

ارتش آمریکا در ادامه افزود: ناوگروه ضربت نیروی دریایی ایالات متحده وارد دریای جنوبی چین شده تا عملیات عادی و منظم خود را برای تضمین آزادی دریاها انجام دهد و امنیت دریانوردی را در منطقه برقرار کند.

دوج وریسیمو فرمانده این ناو گرو ضربت گفت: پس از دریانوردی در طول 30 سال فعالیت و خدمتم در این آبها، این مایه مباهات است که بار دیگر وارد دریای جنوبی چین شده‌ام تا عملیات عادی و منظم نیروی دریایی آمریکا را در منطقه اجرا کنیم، آزادی دریاها را تضمین نماییم و به متحدان و شرکای خود اطمینان خاطر دهیم.

وی در ادامه افزود: در حالی که دو سوم تجارت جهانی از طریق این منطقه مهم ترانزیت می شود، این مساله مهم است که حضور خود را حفظ کرده و به برقراری نظم و قانون کمک کنیم.

حضور ناوگروه ارتش آمریکا در دریای جنوبی چین در حالی است که تنها چند روز از مراسم تحلیف جو بایدن گذشته است.

آنتونی بلینکن گزینه پیشنهای بایدن برای احراز سمت وزیر خارجه آمریکا در نشست استماع سنا که سه شنبه گذشته برگزار شد، در اظهاراتی تاکید کرد: هیچ شکی وجود ندارد که چین بزرگترین و مهمترین چالش برای آمریکا است.

چین بارها به نزدیک شدن کشتی های نیروی دریایی آمریکا به جزایر خود در دریای جنوبی چین اعتراض کرده است.

سایر کشورهای منطقه از جمله ویتنام؛ مالزی، فیلیپین، برونئی و تایوان نیز ادعاهای ارضی زیادی را در منطقه مطرح کرده‌اند.

نظرات بینندگان